Abdest Aldıktan Sonra Kan Akarsa Abdest Bozulur Mu?

El-Emin

Tecrübeli Üye
Administrator
#1
El-Emin tarafından yeni konu oluşturuldu. Konuyu okumak için bağlantıya gidebilirsiniz.

Kan akarsa abdest bozulur mu?

Mesela traş olurken bir yerimizi kessek veya bir yere çarpsak ve kanama olsa, abdest bozulur mu? Abdest aldıktan sonra kan akarsa abdest bozulur mu?


Değerli kardeşimiz;

Ağızdan ve burundan, ön ile arkadan, herhangi bir organdan sıvı halinde kan çıkması abdesti bozar. Şöyle ki:

Akıcı bir halde ağızdan çıkan kan, tükürükten fazla veya ona eşit ise, abdesti bozar, değilse, bozmaz. Bu renginden anlaşılır.

Diğer yerlerden çıkan kan ise, çıkış yerinden yanlarına taşınca abdesti bozar.İğne ucu gibi çıkıp da yerinde kalan kan damlası abdeste engel olmaz. El veya parmak ile silinmesi de zarar vermez. Yaradan çıkan irin ve sarı sular da hüküm bakımından aynıdır. Buna göre traş olurken ya da yara gibi başka nedenle çıkan kan, çıktığı yerin kenarına ulaşırsa abdest bozulur, ulaşmazsa bozulmaz.

Vücuttaki kabarcıklardan çıkan saf su da, sahih görüşe göre, kan hükmündedir. Diğer bir görüşe göre böyle bir suyun çıkması abdesti bozmaz. Bu görüşe uyuldugu takdirde, çiçek ve uyuz hastalıklarına tutulmuş olanlar için bir kolaylık vardır. Zaruret halinde bu görüşle amel etmekte bir sakınca olmadığı, İmam Hulüvanî'den nakledilmiştir.

Şafiîlere göre, önden ve arkadan başka diğer herhangi bir yerden gelen kan, irin ve sarı su sebebiyle abdest bozulmaz. Ancak çıkan kanın yıkanmasından sonra namaz kılınır.
Oruçluyken kan yutmak orucu bozar mı?


Oruç tutarken ağız içerisinde meydana gelen kanama gibi durumlarda orucun bozulmaması için öncelikle kanın yutulmaması gerekir. Bu nedenle kanama meydana geldiği anda dışarı tükürmek ve tükürüğü yutmamak önemlidir.

Diğer yandan kanın ağız içerisinde tükürükten az olduğu durumlarda kan yutulsa dahi oruç bozulmaz. Ancak kanın tükürükten fazla olması ile kanın yutulması orucu bozar. Bu nedenle ne garanti yöntem kanama meydana geldiği anda direkt olarak dışarı tükürmektir. Kanın oranı tam olarak bilinemeyeğinden orucu tehlikeye atmamak için dışarı tükürmek daha iyi olacaktır.

Bunun yanı sıra kanama oluştuğu her an dışarı tükürmek daha garanti bir yöntemdir. Bu sayede herhangi bir şekilde ne kadar kan yutup yutmadığınızı şüphe etmez ve içiniz rahat bir şekilde orucunuzu tutmaya devam edersiniz. Bunu yapmak orucun tehlikeye girmemesi adına daha akılcı bir uygulamadır.
Orjinal blog yazısı için tıklayın
 
Son düzenleme:

Benzer konular

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
527
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,619