• Teşrik tekbiri getirmeyi unutmayınız

Aldatilan kadın ne yapmalı

BCD6CBDA-5D08-4713-ACF4-E50EFE30724B.jpeg

Kur'an'da Aldatilan kadın ne yapmalı

Hocam, islamda aldatılan kadın ne yapmalı? Kadın olsun erkek olsun, bir insan böyle bir şeyi nasıl kaldırabilir, nasıl kabullenebilir? Kabullenemiyorsa zaten boşanıyorlar ama ya boşanamayanlar, bir kez daha denemek isteyenler kocası pişman olduğu için beraberliği tekrar denemek isteyen kadınlar bunu nasıl yedirebilirler kendilerine? Nasıl hazmedebilirler? Ben denemeye hazırım ama nasıl unutacağım bunu? Eskisi gibi sevebilecek miyim eşimi, güvenebilecek miyim, inanabilecek miyim, eşime? Her baktığımda yaptığı ihanet geliyor aklıma, hemen moralim bozuluyor. Yani şöyle bir şey: insan bir şey düşünür, sadece düşünür yani ama ben düşündüğüm an veya aklıma geldiği an içten içe acı çekiyorum. Yani kalbim sızlıyor çok acayip bir duygu, anlatamam. Sanki öldürüyor beni. Acı çeken insan karşı tarafa da çektirir. Hele sebep o kişi ise. Peki, o zaman ben nasıl bu yuvayı kurtarabilirim? Neler yapmalıyım? Bu düşünceleri nasıl yok edebilirim? Ben eşimden nefret etmek değil ona yardımcı olmak istiyorum, çünkü onun durumu da pek iyi değil. Hocam lütfen bana yardımcı olun, ne yapmam gerektiğini, nasıl davranmam gerektiğini bana anlatırsanız, bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

Cevap

Dinde aldatılan kadın, aldatılmak da aldatmak da elbette çok kötü bir şey. Bundan Allaha sığınırız. Efendimiz: "Bizi aldatan bizden değildir" buyurur. Ama her şeye rağmen insanlar nefislerine ya da şeytana mağlup olabiliyorlar. Bunun için Efendimiz aldatmayı bir boşanma sebebi saymış ve hanımının kendisini aldattığını söyleyen bir insana, "Öyleyse boşa" demiştir. Hala sevdiğini söyleyince de, "O halde katlan" buyurmuştur.
Şimdi siz iki kötü durumla karsı karşıyasınız, bunlardan birisini seçmek zorundasınız: Ya boşanır ve bunun zorluklarını göze alır, bunlara katlanırsınız ki, bu çok zordur ve hangi kötülüklere sebep olacağını bilemezsiniz. Ya da bu ızdırabı içinizde sürekli taşır ve beraberliğe katlanırsınız. Şahsen ben size bunu tavsiye ederim. Çünkü böylece kocanızı da kurtarmış olursunuz. Tahammül için ve onun düzelmesi için Allaha sürekli dua edersiniz. Bu da sizin ibadetiniz olmuş olur. Ama her iki durumda da bu acıların mükâfatını Allahtan alırsınız.

BESER, Faruk, Prof.Dr.

NOT: Kadinlar mükellefiyetlik baglaminda eksik olmus olsa idi onlara farkli bir ceza önerilirdi Peygamberimiz tarafindan...
Lakin burada da hic bir ayirim sözkonusu degildir...

a- Kadin, kocasini aldatmis... Erkek, ya hanimini bosar ya da evliligini devam ettirir... (Öldürme, eziyet, zulüm, bedene zarar verme gibi fiiller yok ceza olarak...)

b- Erkek, hanimini aldatmis... Hanim icin de iki secenek var... Ya bosanmak ya da evliligi devam ettirmek...

Eksiklik ya da tam'lik yönünden insanlari degerlendirmeyen Peygamberi ögretilerinin önüne gecmeyelim...

Moderatörün son düzenlenenleri:

Benzer konular

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
Çünkü böylece kocanızı da kurtarmış olursunuz......

her ne olursa olsun nefis ön plandadır..Ben hiç zannetmem kendine güvenen bir bayanın veya erkeğin eşimide kurtarmış olayım ,sabredeyim diyeceğine..yine kendi nefsini düşünür ve belki daha beter bela başıma gelir der ve sabreden yine bayanlar olur heral ki..yine buda erkeği düşündüğünden değil, kendini düşündüğündendir bence...

Kendini düsündügünden derken, gidecek yeri olmadigindan dolayi mi..? Sahipsiz kalacagi korkusu mu vs...?
Devlet sosyal devlet olsa, sanirim kadinlar bu durumda evliliklerini asla devam ettirmezler... Ben yorumdan bunu anladim... Cünkü devlet bu durumda olan kadinin bakimini kendisi üstlenir... Maisetini, evini ve evinin giderlerini kendisi tahsis eder... Evleninceye kadar...
Problem yoktur... Cünkü, evliligi devam ettirmeme Peygamberimiz'in mübarek sözünde zaten ifade edilmistir...

El-Emin

Tecrübeli Üye
Administrator
Abisteni yazı karakterin düzgün olsa yazı gözü yormadan okunacak bunu hatırlatayım dedim.

Aldatılan kadın mıdır sadece, aldatılan erkekler de çok fazla.
Bu yüzden dinimizce de ahlaken de zaten aldatmak diye bir tabir yok.
Dinimiz tasvip etmiyor.
Bir gül sahibi tarafından kopartılıp başkalarınca koklanması koklayana da koklatana da yazık. İğrenç. Başkasının kollarında olmak.

"Erkegin aldatmasi da igrenc kadinin aldatmasi da igrenctir" demissin... Kabül ettik... Ama olay vaki olmus, önerin nedir erkek ya da kadin icin... Erkek esinden, esi erkeginden bosansin mi? Yoksa yuva devam mi etsin...? Soru buydu... Zaten cok iyi yapmislar diyen yoktur...

Erkek hanimini bir hanim ile aldatiyorsa, o "bir hanim" da o erkekle beraber, erkegini, yani esini aldatiyordur... Degil mi...?
Böyle bir sey vaki oldugunda iki secenek var...
1- Ya evlilik devam ettirilir...
2- Ya da evlilige son verilir...
Bir secenek daha var... Eger o belde Islam Seriati ile yönetiliyorsa, kadina ve erkege 100'er degnek sopa cezasi vardir... Bu da Kur'an'da kayitlidir...
Kur'an'da ifade edilmese de evli olanlar icin "Recm"den de bahsedilmistir...
Neye karar verilecegi hususunda "Islam Mahkemesi" yetkilidir...

MücTeHiD

Tecrübeli Üye
Süper Moeratör
Aldatılmak da aldatmak da elbette çok kötü bir şey. Bundan Allaha sığınırız. Efendimiz: "Bizi aldatan bizden değildir" buyurur. Ama her şeye rağmen insanlar nefislerine ya da şeytana mağlup olabiliyorlar.Bunun için Efendimiz aldatmayı bir boşanma sebebi saymış ve hanımının kendisini aldattığını söyleyen bir insana, "Öyleyse boşa" demiştir.Hala sevdiğini söyleyince de, "O halde katlan" buyurmuştur.
Şimdi siz iki kötü durumla karsı karşıyasınız, bunlardan birisini seçmek zorundasınız: Ya boşanır ve bunun zorluklarını göze alır, bunlara katlanırsınız ki, bu çok zordur ve hangi kötülüklere sebep olacağını bilemezsiniz.Ya da bu ızdırabı içinizde sürekli taşır ve beraberliğe katlanırsın Şahsen ben size bunu tavsiye ederim. Çünkü böylece kocanızı da kurtarmış olursunuz. Tahammül için ve onun düzelmesi için Allaha sürekli dua edersiniz. Bu da sizin ibadetiniz olmuş olur. Ama her iki durumda da bu acıların mükâfatını Allahtan alırsınız.

artvinliankara

Acemi Üye
Silver
Aldatılan bir erkek olarak aldatılan kadın hemen ispat edip tek celse de boşanmalı.Ben 2.5 yıl da yalancı şahitler olmasına rağmöen zor boşandım.İhanete uğradığım yetmezmiş gibi avukatım da ihanet etti ve halen nafaka ödüyorum 5 ay eli kaldım çoçuk yok onun amacı para imiş.

Dinen de o "fiili ilişki"yi görüp şahitlendirmek de zordur... Aksi takdirde bir iftiradan söz edilir... "Aladatılma" dendiğinde "bir şey anlaşılmalı..." İslam'ın da baktığı yer burasıdır... Fiili ilişki çıplak gözle görülmemiş ise bu ilişkiyi ispat etmek de zor olacaktır... Çünkü, "aldattın" denilen erkek de kadın da haliyle kendisini savunacaktır... Onun için bu mes'elelerde rivayetlerden çok gözün görmesi önemlidir... Dahası kalben mutmain olunmamazlık önemlidir... Nafaka verilir ya da verilmez, mide kaldırmıyorsa boşanılır... Her şeye katlanılır... Nafaka da dahil...
Bu açıklama "bağımsız" bir açıklamadır... Yukarıdaki arkadaşlara havi değildir...
Bu konular hassas olduğu için, bir çok aile yuvası aslı astarı olmayan rivayetlerle, konuşmalarla yıkılmıştır... Bu da unutulmamalıdır...