Allah`ın Hediyesi Bayramlar

ZiLaN_21

Tecrübeli Üye
Silver
#1
Rabbimizin biz Müslümanlara armağan ettiği bayramlarımızın toplum ve aile üzerinde olumlu tesirleri çoktur. Akrabalarımızı ve din kardeşlerimizi daha çok düşünür, sorar ve onlarla beraber olabilmek için çaba sarf ederiz.


Rahman ve Rahim olan Allah’ın adıyla…


Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur: Ramazan Bayramı sabahı melekler yollara dökülür ve şöyle seslenirler: “Ey Müslüman topluluğu! Keremi bol olan Rabbinizin rahmetine koşunuz. O, bol iyilik ve ihsanda bulunur. Sonra onlara bol bol mükâfatlar verilir. Siz gece ibadet etmekle emrolundunuz ve emri yerine getirdiniz. Gündüz oruç tutmakla emrolundunuz, orucu tuttunuz. Rabbinize itaat ettiniz, mükâfatınızı alınız.”
Ramazan Bayramı yüce Rabbimizin bize hediye ettiği dini bayramlarımızdan ilkidir. Allah’ın rahmetinin sağanak sağanak üzerimize yağdığı bir ayın bitiminde belki de günahlarımızın affının bir göstergesidir.


Tuttuğumuz orucun bitişi ve dünyadaki mükâfatıdır.

Aslında sadece ve sadece O’na hakkıyla kulluk eden, gündüzünü oruçla, gecesini ibadetle geçiren Müslümanların hakkıdır. Allah’ın yeryüzündeki ziyafet sofrası, yemekten sonra yenilen bir tatlı gibidir bayramlar.

Rabbimizin biz Müslümanlara armağan ettiği bayramlarımızın toplum ve aile üzerinde olumlu tesirleri çoktur. Akrabalarımızı ve din kardeşlerimizi daha çok düşünür, sorar ve onlarla beraber olabilmek için çaba sarf ederiz.


Allah katından bize hediye edilen bayramlar tabi ki Yaradan’ın istediği şekilde olmalıdır.


Şimdiki insanların yaptığı gibi tatillere gitme, istirahat etme, inzivaya çekilme gibi gerçek manasından çıkarmamalı, tamamen manevi bir havada eş ve dostlarımızla bir arada kutlamalıyız.
Bayramların bazı sünnetleri vardır. Birçoğu zaten yaptığımız şeyler ama sünnet bilinci ile yaptığımız zaman bize sevap kazandıracak nitelikte. Başlıca şunlardır: “Bayrama önceden hazırlık yapmak, erken kalkmak, gusletmek, misvak kullanmak, güzel koku sürünmek, yeni ve temiz elbise giymek, tatlı bir şeyler yemek, sevindiğini belli etmek, yüzük takmak, karşılaştığı müminlere güler yüzle selam vermek, fakirlere çok sadaka vermek, İslamiyet’e doğru olarak hizmet edenlere yardım etmek, dargınları barıştırmak, akrabayı, din kardeşlerini ziyaret etmek, onlara hediye götürmek.”


Günümüzde unutulmuş olan hediyeleşmek sünnetini aile içerisinde başlatmalıyız. Alacağımız küçük hediyelerle eş ve çocuklarımızı sevindirmeliyiz. Bayramlarımızın yanımızda değerli ve önemli günler olduğunu çocuklarımıza hissettirmeliyiz. Allah-u Teâlâ’nın bize hediye ettiği bu günleri imkânlarımız doğrultusunda en güzel şekilde geçirmeye gayret göstermeliyiz.Biz Müslüman bayanlar, Allah’ın bu hediyesini, evlerimizi temizleyerek almaya hazır hale getirmeliyiz.


Çocuklarımızın bayramlıklarını israfa kaçmayacak şekilde almalıyız. Evlatlarımızın bayramlıklarını temin ettikten sonra ihtiyaç sahibi bir çocuğun bayramlığını alabilir, onun sevincine vesile olabiliriz.

Babalar bayram namazına erkek çocuklarını götürmeli, Müslümanların birlik ve beraberliklerine ve Allah-u Teâlâ’nın Müslümanları tek bir çatı altında toplamasına şahitlik ettirmelidirler. Camideki bu manevi havayı teneffüs eden çocuklarımızın benliklerine Allah sevgisinin tohumlarını ekmiş oluruz. Çünkü böylesine güzel günleri bize hediye eden yüce Yaradanımızdır.
Çok önemli ibadetlerimizden biri olan bayram namazının önemi sanırım gelen şu rivayetle daha iyi anlaşılacaktır:
Bayram namazını kıldıktan sonra bir münadi şöyle seslenir: “Dikkat ediniz, müjde size! Rabbiniz sizi bağışladı, evlerinize doğru yola ermiş olarak dönünüz. Bayram günü mükâfat günüdür. Bugün sema âleminde mükâfat günü olarak ilan edilir.”
Öte yandan mezarlık ziyareti yapılarak ölmüşlerimize Kur’an-ı Kerim okumalı, ölümü bolca hatırlama sünnetini ihya etmeliyiz.Anneler ve kız çocuklar da evde son hazırlıkları (yemek, temizlik vs.) bitirerek erkeklerin gelişini beklerler.


Ev içindeki bayramlaşma ve hediyeleşme bittikten sonra akrabalar çocuklarla birlikte ziyaret edilmelidir. Çocuklarla yapılan ziyaretler ileride çocuklarımızın da bayramlara önem vermelerini sağlayacaktır. Bayramların gerçek manasıyla çocuklarımızı büyütmeli, bayramlarda bile Allah’ın rızasına uygun hareket edilmesi bilincini onlara aşılamalıyız.
Dünyanın uğraşıları bazı etkinlikleri yapmamıza engel olabilir. Bayramlarda tüm diğer uğraşılar bir kenara bırakılır, ziyaretler ve diğer sünnetler ön plana alınır. Kısaca bayramlar mutluluk ve sevinç günleridir. Her ne kadar dünyadaki zulüm altında bulunan Müslümanlar gerçek bayramı yaşamıyorlarsa bile, yüreğimiz buruk olsa bile yine de bayramlar bizim bayramımız ve hakkımızdır.
Bütün Müslüman kardeşlerimizin mübarek Ramazan bayramını kutlar, bu bayram gününün zor ve zulüm altındaki bütün Müslümanların kurtuluşuna, sıkıntıların, kederlerin, üzüntülerin ve parçalanmışlığın sona ermesine vesile olmasını şanı yüce Allah’tan niyaz ederim.
Vesselam…

Arzu Demir / Nisanur Dergisi
 

MücTeHiD

Tecrübeli Üye
Süper Moeratör
#2
Allah razı olsun kardeşim
Bütün Müslümanların kurtuluşuna, sıkıntıların, kederlerin, üzüntülerin ve parçalanmışlığın sona ermesine vesile olmasını şanı yüce Allah’tan niyaz ederim.
 

Ziyaretçilerden Sorular

M
Cevaplar
0
Görüntüleme
3
Manuelgricy
I
Cevaplar
0
Görüntüleme
37
K
Cevaplar
0
Görüntüleme
19
KevinScoli