Başörtülü görünce korkuyorum

El-Emin

Tecrübeli Üye
Administrator
#1
[h=1]'Başörtülü görünce korkuyorum, öcü gibi geliyorlar'[/h]
basortulu_gorunce_korkuyorum_ocu_gibi_geliyorlar13519187150_h947256.jpg

[h=2]Tiyatrocu Serra Yılmaz, katıldığı bir programda 'müslüman kadınlar'la ilgili büyük tartışma yaratacak sözler söyledi. Başörtülüleri öcüye benzeten Yılmaz, başörtülülerden büyük bir rahatsızlık duyuyormuş.[/h]
Oyuncu Serra Yılmaz, 'Söz Sende'de Balçiçek İlter'in sorularını yanıtladı. Canlı yayında başörtüsü ile ilgili görüşlerini açıklayan Serra Yılmaz; Başörtülü birini görmenin kendisini çok rahatsız ettiğini belirterek "Ben aslında insanların kapalı olmasından hiç hoşlanmıyorum. Bazen korkuyorum başörtülülerden. Geçen gün hastaneye gittim, içeri girdim simsiyah bir öcü geldi üstüme. Korktum, korkutucu geliyor bana." dedi.
"BAŞÖRTÜLÜLERE YAPILAN ÇOK BÜYÜK BİR BASKI DEĞİL"
Ben bu ülkede inanan kesimin fazla ezildiğini düşünmüyorum. İşkence görüp şu anda toprağın altında ne idüğü belirsiz çukurlardan kemiği çıkanların yanında; "Başımı bağlayaraküniversiteye gidemedim" çok büyük bir baskı örneği değil. İnsan utanır. Manevi bir işkence olarak da görmüyorum bunu. Laikliğin olduğu bir ülkede böyle şeyler olabilir. Ama başını örtmekkonusunun kadınlara karşı kullanılan bir araç olmasını da istemiyorum. Ben aslında insanların kapalı olmasından hiç hoşlanmıyorum. Ama bu bir tek beni ilgilendirir, onları ilgilendirmez. İstediği gibi örtünüp çıksınlar.
"BAŞÖRTÜLÜ GÖRÜNCE KORKUYORUM, ÖCÜ GİBİ"
Ben bazen korkuyorum başörtülülerden. Geçen gün hastaneye gittim, içeri girdim simsiyah bir öcü geldi üstüme. Korktum, korkutucu geliyor bana. Ama hiçbir zaman kimseye "Neden başını örttün?" deme hakkını kendimde görmüyorum. Dolayısıyla hiç kimsenin de bana "Sen niye başını açık geziyorsun?" gibi bir şey sorma hakkı da yok. Bu konuyu sömürerekten baskıya uğradığını iddia eden arkadaşların haklı olduğunu düşünüyorum ama bunun çok da hayati bir baskı olduğunu düşünmüyorum.
Serra Yılmaz'a bu açıklamalarının ardından sosyal medyada tepki yağıyor.
 

Benzer konular

El-Emin

Tecrübeli Üye
Administrator
#5
Zaten bunlar memleketi tapuladıklarını sanıyorlar.
Cumhuriyetin kurulması ile Türkiye de kalan ve yer alıp zenginleşen dışardan göçme olan ve Osmanlı ile uzaktan yakından alakaları olmayıp bu topraklarda atalarından şehit dahi vermeyen bu tipler çakma cumhuriyetçiler...
 

cihan10

Acemi Üye
Silver
#7
şimdi böyle bir yaratığı hangi gazete ciddiye almış ona bakmak lazım inanın bana şu anda karşımda olsa böyle bir yaratığın yüzüne bile tükürmem onun için harcayacağım tükürüğe enerjiye acırım böyle yaratıklar ona bile deymez
 

Erkan Alaca

Acemi Üye
Silver
#10
Yahudilikte ise "peçe" şekline dönüşmüş bir örtünme söz konusudur. Ama Yahudilikteki uygulama mahiyet itibariyle Sümer ve Asur'dan gelip Araplar arasında devam eden örtünmeden önemli bir farklılık arz eder. O zamanın örfüne, törelerine göre, toplum içindeki kötü kadınların, fahişelerin örtündükleri anlaşılmaktadır:

Tekvin 38. Bab'dan:
".........Ve işte, kaynatan sürüsünü kırkmak için Timnat'a çıkıyor, diye Tamar'a bildirildi. Ve üzerinden dulluk esvabını çıkardı, peçesiyle örtündü, ve Timnat yolu üzerinde olan Enaim kapısında sarınıp oturdu; çünkü Şelanın büyüyüp kendisinin ona karı olarak verilmediğini gördü. Ve Yahuda onu görünce, kendisini kötü kadın sandı; çünkü yüzünü kapatmıştı. Ve yolda onun yanına inip dedi. Rica ederim, gel senin yanına gireyim. Çünkü onun kendi gelini olduğunu bilmedi. Ve dedi: Yanına girmek için bana ne verirsin? ...."
Tekvin 24. Bab, 65. cümle:
"Ve köleye dedi: bizi karşılamak için tarlada yürüyen bu adam kimdir? Ve köle: Efendimdir, dedi. Ve Rebeka peçesini alıp örtündü."

Kitab-ı Mukaddes'in, Tesniye bölümünün, 23. Bab'ında da, İbranilerin içinde kendini fuhuşa vakfetmiş kadınların bulunduğu, İsrailoğullarından böylelerinin bulunmaması ve fuhuştan kazanılan paranın Allah için harcanmaması istenmektedir.

Hıristiyanlıkta da örtünme konusu İncil'e girmiştir.

İncil, Korintoslulara 1. mektup, 11. Bab, 4-6. cümleler:

"Başı örtülü olarak dua eden, yahut peygamberlik eden her erkek, başını küçük düşürür. Fakat başı örtüsüz olarak duâ eden, yahut peygamberlik eden kadın, başını küçük düşürür; çünkü tıraş edilmiş olmakla bir nevi aynı şeydir. Çünkü eğer kadın örtünmüyorsa, saçı da kesilsin; fakat kadına saç kesmek, yahut tıraş olmak ayıp ise, örtünsün. Çünkü erkek Allah'ın sureti ve izzeti olduğu için, başını örtmemelidir. Fakat kadın erkeğin izzetidir."