Beyin yasinizi ögrenin (test)

Insanlari hayvanlardan ayiran karmasik düsünme gücünü saGlayan beyin, artik büyük bir gizem olmaktan çikti. Çocukluktan bu yana inandiklarimiz meGer söylentilerden ibaretmis.

100 milyardan fazla nöron içeren ve bu nöronlarin her birinin, kendi gibi 10 bin nöronla baGlanti kurarak merkezi sinir sistemini yönettiGi beyinle ilgili olarak Ingiliz Sunday Times gazetesi de çok kapsamli bir dosya hazirladi. simdiye kadar yapilmis bilimsel arastirmalari temel alan bu arastirmada, beyin konusunda ?sehir efsanesine? dönüsmüs inanislardan, çocuk beyninin gelisimine kadar birçok konuya açiklik getiriliyor.

Beyin yasinizi öGrenin

Kendinizi giderek yaslaniyor gibi hissettiGiniz anlar olabilir. Ancak bu kimi zaman, gerçek yasinizdan ziyade, beyin yasinizla ilgilidir. Yani beyinsel, düsünsel yaslanma kimi zaman fiziksel yaslanmadan daha aGir basabilir. Siz de asaGidaki testi yanitlayarak, beyin yasinizi hesaplayabilirsiniz:

1- Arkadaslariniza sik sik kaç yasinizda olduGunuzdan bahsediyor musunuz?

* Evet * Hayir

2- DeGisim için çok yasli olduGunuza mi inaniyorsunuz?

* Evet * Hayir

3- Daha önce yapabildiGiniz zihinsel aritmatik islemlerini artik biraktiniz mi?

* Evet * Hayir

4- Yasinizdan ötürü kendinizi belirli faaliyetlerin (yeni bir mesgale ya da yeni bir is bulmak gibi) disinda tutuyor musunuz?

* Evet * Hayir

5- Sik sik yasinizi düsünüp endiseye kapiliyor musunuz?

* Evet * Hayir

6- Hafizanizdan sikayetçi misiniz?

* Evet * Hayir

7- Yere eGilirken vücudunuzda aGri oluyor mu?

* Evet * Hayir

8- Arada sirada kamburunuzu çikararak yürüdüGünüzü fark ettiGiniz oluyor mu?

* Evet * Hayir

9- Çok beGenmenize raGmen ?genç isi? diyerek bazi giysileri almadiGiniz oluyor mu?

* Evet * Hayir

10- Hayatin bütün yenilik ve heyecanlarinin geride kaldiGini ve bundan sonra yasaminizin sadece rutin bir zorunluluk olarak geçeceGini düsünüyor musunuz?

* Evet * Hayir

DEGERLENDIRME

Her ?EVET? yaniti için kendinize 1 puan vererek beyin yasinizi ölçün:

7-10: Beyin yasi skorunuz yüksek. Yani olduGunuzdan daha yasli hissediyorsunuz. Bunun yani sira - belki de bilinçsiz bir sekilde - kendinizi disariya yasli, hatta yaslinin da ötesinde bir insan olarak yansitma eGilimindesiniz. Herhangi bir hastaliGiniz olmadiGini varsayarak, bu davranis biçiminiz, sürekli yasinizla ilgili yakinmak gibi olumsuz aliskanliklarinizla ilgili olabilir. Bunlari kesfedip ortadan kaldirmaya çalisin.

4-6: Kendinizi yasli gibi görme eGilimine sahipsiniz. Yasinizin tipik özelliGi olan belli basli düsünce kaliplari ve aliskanliklar beyninizde olusmaya baslamis. Bunlari tespit edip onlardan kurtulun.

0-3: Kendinizi genç hissetme eGilimindesiniz. Ancak yasinizla doGru orantili olarak gelecek tecrübeleri ve olgunluGu gerektiGi gibi yasayamazsaniz bu kez de çocuGunuzun evden ayrilmasi ya da isten çikarilmak gibi bir durum sizde sok etkisi olusturur. Bunun sonucunda düsünce yapiniz tamamen deGismek zorunda kalir.

Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
hattat02 Aile 6
C Aile 5
E Aile 2