• Teşrik tekbiri getirmeyi unutmayınız

buyuk mursid-i seyh ali kara(ks)} efendi hazretleri-

Cenab-i Hakk'in 21. yüzyilda gönderdiGi asiklar sultani, marifet nurunun aynasi gönüllerde ebediyete kadar ölmezlik sirrina eren büyük velilerdendir. Insanlari Hakk'a davet eden, onlara doGru yolu gösteren, hakiki saadete kavusturan büyük alim ve velilerdendir. 1900 (H. 1254) yilinda Malatya ili AkçadaG kazasinin AsaGi Örüskü köyünde dünyaya geldi. Ismi Ali'dir. Babasinin ismi Ali Seyyidi Efendi, annesinin ismi Fatima Hanim'dir. 29 Nisan 1971 (H. 1325) senesinde irtihali dar-i beka eylemistir.

seyh Ali Kara küçük yasta bulunduGu çevresindeki alimlerden zahiri ilimleri öGrendi. Ilimde ve içinde bir ask vardi ki, askerde iken seyh Osman Nuri BaGdadi hazretleriyle tanistiktan sonra bu büyük zatla mürid ve mürsid iliskisi 18 sene sürdü. seyh Ali Kara hazretleri, seyh Osman Nuri BaGdadi hazretleri ile nasil tanistiGini söyle anlatmistir: "Bir gün askerde iken çarsi iznine çiktiGimda namazi kilmak için camiye girmistim. seyh Osman Nuri BaGdadi hazretleri gerçek ask ile Kuran-i Kerim okuyordu ki, ensesinin üzerinde bir nur peydah oldu. MübareGin cemaline baktikça kendimden geçtim. Sanki bir genç kiza vurulmus gibi asik oldum. Namaz kilindiktan sonra disari çikinca hemen beklemeye basladim. Mübarek disari çikip bir oturak üzerine oturdu. Gittim elini öptüm.

seyh Osman Nuri BaGdadi hazretlerinden ders istedim. Mübarek ismimizi sordu, "Ali" dedim. "OGul biz Ali'leri severiz, ama sen git istihare yap gel," dedi. Gittim istihare yaptim. Rüyamda seyh Osman Nuri BaGdadi Hazretlerinin, Cenab-i Hakk'in izniyle ve himmetleri sayesinde deftere yazildigimizi ve yükseklere cikarildiGimizi gördüm. Bunlari mübareGe anlattim. O günden itibaren seyh Osman Nuri BaGdadi hazretleriyle tasavvuf yoluna basladim," demistir.

Bundan sonra gerçek bir askla, seyh Osman Nuri BaGdadi Hazretlerine tam teslimiyetle baGlanmistir. Teslimiyet müridin mürside madde ve manasi ile teslim olmasi demektir. Maddde de her seyini ona vermesi ve onun yoluna bas koymasi, manada ise varliGinin her zerresinde O'nu görmesi demektir. Esasen "Fena seyh" denilen mürsidde yok olma makamida budur. Öyle bir haldir ki nasil damlayi ummandan ayirmak mümkün deGilse müridi de mürsidinin varliGindan ayirmak mümkün deGildir. Tasavvufla ilgili bütün yazilan eserlerde ise teslimiyet su vecizle vurgulanir. "Teslimiyet, müridin mürsidine, gassalin elindeki meyyit gibi teslim olmasidir." Bu hal zuhur edince neden, nasil, niçin, niye vs. gibi sorular ortadan kalkar, söylenen sözlere gönül kapilari açilir. Verilen emirler aninda yerine getirilir. Müridin mürsidine teslimiyetinin neticesinde mürsidine karsi sonsuz bir muhabbet devri açilir.

18 yil boyunca seyh Osman Nuri BaGdadi hazretlerinin yüksek teveccühleriyle seyri sülukunu tamamlamistir. seyh Osman Nuri BaGdadi hazretleri hiçbir dilin izah edemeyeceGi kadar büyük bir manevi makam ve derecelere cikarmistir. seyh Osman Nuri BaGdadi hazretlerinin saGliGinda iken insanlari irsadla görevlendirmistir. seyh Osman Nuri BaGdadi hazretlerinin 1943 (H 1297) yilinda Yozgat'a gidip 23 Ocak 1944 )H 1298)'de vefatindan sonra onun görevini tamamen devralarak manevi irsad hizmetine devam etmistir.

seyh Ali hazretleri, yasadiGi zaman içinde yar, aGyar herkesin sevgisini ve takdirini kazanmis bir zattir. Onun insana cümle yaratilmisa gösterdigi sefkat merhamet ve sevgi duygusunun yüceliGi hiçbir dilin vasif edemeyeceGi kadar büyüktür. Seyri süluku sirasinda Hakk Teala tarafindan sürekli belalarla sinandi. Takdire gösterdiGi riza aklin ve havsalarin ötesinde bir tahammül sah eseridir. Hiçbir zaman tevazusunu terk etmedi. Daima kul olduGunun bilinciyle bir dervis gibi yasadi. Dünya durdukça sultan olarak anilacaktir.

seyh Ali Kara hazretleri için, Ilahi sevgi duygusunun yüceliGi ile zamanin Yunus Emre'si manevi kemali ve aski ile devrinin Mevlana Celaleddin'i, yaptiGi riyazet, ibadet ve insani irsad ehli yapan kuvvetli sohbet ve kerametleri ile asrinin Muhammed Bahaeddin Naksibendisi dersek belki biraz olsun onu anlatmaya calismis oluruz.

Tum hayatini en büyük düsmanlarimiz olan nefis ve seytanin hilelerini anlatmak ile tevhidin inceliklerini öGretmeye yönelik söz ve sohbetle geçirdi. Etrafinda toplanan insanlarin Cenab-i Allah'a insanliGa ve devletine sevgi ve muhabbetle bakan irfan ehli insanlar olarak yetismeleri için büyük çabalar sarfetti. Sayisiz insana kendini sevdirdi ve manevi müsküllerine yardimci oldu.

Hayati tümüyle örnek alinacak, alindiGinda ise her iki dünyada mesut bahtiyar olunacak bir nur abide sahsiyetidir.

Hakiki imana kavusan kimseler, Allahu Teala'nin himayesinde olurlar. Hakikate vasil olmuslardir. Bunlar hakkinda hadis-i kutside buyuruldu ki: "Evliyam, kubbem (örtüm) altindadir. Onlari benden baskasi tanimaz. Bunlarin halleri, halkin anlayislarina siGmaz. Halkin bunlar hakkinda bildikleri, benzetme ve temsilden öteye geçmez. Bunlar öyle bir kafiledir ki, Allahu Teala'ya verdikleri ahde vefa gösterirler." Hadis-i serifte buyuruldu ki: "Allahu Teala'nin öyle kullari vardir ki, kalbleri günesten daha parlak, fiilleri (amelleri) peygamberlerin amelleri gibidir (yani kerametleri vardir). Onlar, Allah katinda sehidler mertebesindedirler."

Baska bir hadis-i serifte buyuruldu ki: "Size bir kavim bildiriyorum ki, onlarin Allah katinda mertebeleri benim gibidir. Ancak onlar, peygamber, sehidler deGildir. Enbiya ve süheda onlara gipta ederler. Onlar birbirine Allah rizasi için muhabbet ederler."
Bir hadisi serifte ise "Insanlar üç kisimdir. Birinci kisim, hayvanlara benzer, ikinci kisim meleklere benzer, üçüncü kisim peygamberlere benzer." buyuruldu. Birinci kisimda olanlarin maksadi, hayvanlar gibi yeyip içmektir. Bunlar hakkinda A'raf suresinin 179. ayeti kerimesinde mealen buyuruldu ki: "onlar dört ayakli hayvanlar gibidir. Belki daha da asaGidirlar." ikinci kisimdakilerin maksadi melekler gibi tesbih, namaz, oruç gibi ibadetlerdir. Üçüncü kisim insanlarin hizmeti, maksadi ask-i ilahi, rizayi Bari, muhabbetullah ve Allahu Teala'ya teslim olmaktir.

seyh Osman deyince akla seyh Ali, seyh Ali deyince akla seyh Osman gelir. seyh Osman Nuri Hazretleri söyle buyurmustur: "Biz bir elmanin yarisiyiz." DiGer bir sözünde ise; "Ali'ye gitmeyen bana gelmesin," demislerdir. seyh Osman Nuri BaGdadi hazretlerinin ciGer paresi kizi Fatma Nur Sadiye'nin ifadeleriyle "babami kimse layikiyla anlayamamistir. Birazcik olsun seyh Ali Hazretleri anlayabilmistir." seyh Osman Nuri BaGdadi hazretleri ise; "Allah (c.c.) beni Ali için Bagdat'tan buralara gönderdi," buyurmuslardir. sems'in Mevlana için gönderildiGi gibi...

Her halife seyhine baGliliGi, sevgisi ve övgüsüyle taninir. Ancak seyh Ali hazretleri seyh Osman Nuri BaGdadi Hazretlerine baGliliGi bir baskadir. seyhini her ziyarete gidisinde olabildiGince içinde maddi ve manevi sevgi ve baGliliktan ve saygidan baska birsey götürmemeye gayret, özen gösterirdi. Üç gün önceden yemeyi içmeyi birakir, baGirsaklarini bosaltirdi. Bunu Gotan Gölü köyünden Kara Baba adli bir dervis arkadasi söyle anlatir: "seyh Ali hazretleri ile seyh Osman Nuri BaGdadi hazretlerinin ziyaretine gitmek için hazirlandik. Yola çikarken Ali Efendi'nin hanimi bana gizlice yiyecek paketi verdi ve yolda "bunu Ali Efendi'ye yedir, üç gündür birsey yemiyor, aç," dedi. Bir su basinda öGlen namazi için mola verdik, ben yiyecekleri çikardim. seyh Ali Efendi; "Sen karnini doyur, ben tokum," dedi. Israr edince de; "Biz kimin ziyaretine niçin gidiyoruzç Midemizde baGirsaklarimizda dünya nimeti ve pisliGi ile mi çikalim," diye sitem etti. Efendisinin huzuruna böylesine temiz çikmaya çalisan bir veli namzeti elbetteki büyük makamlara erecek ve çevresine ilim, irfan ve islami ahlaki saçacaklardir.

seyh Ali hazretleri teslimiyet ve saygida rekor derecesinde efendisine baGlanmis ve aldiGi ikram, erdiGi derece ve makamlari verdiGi güç ile oldukça ilkel olan çevresinde Islam ahlakini tam anlamiyla ve severek, kendisi de manevi yasantisi tam olgunluk yasayarak insanlarin kalblerine cebab-i Allah'in ve Resulunun sevgisini naksetmistir.

seyh Ali Kara hazretleri, dünyasini deGistirdiGi halde gösterdikleri kesif ve kerametleri, dilden dile, gönülden gönüle söylenmektedir. Bütün Allah dostlarinin kerametleri anlatmakla bitmez ve kitaplara siGmazlar.

seyh Ali Kara hazretlerinin su sözlerini ilave edelim; "Keramet, suyun üstünde post serip namaz kilmak, kuslar gibi havada uçmak, sis vurmak, kelle kesip yerine koymak deGildir. Kerametin en büyüGü kalblere Allah ve Muhammed (sav) sevgisini muhabbetini yerlestirmektir. Insani gerçek iman sahibi edip, kemale erdirmektir."

seyh Ali Kara hazretleri, bir gün bir yere gidiyordu ki, o zaman bende cift sürüyordum. Mübarek selam verdi ve biraz yanimda durdu. Allahu Teala hazretlerinin büyüklüGünü ve peygamber efendimizin sevgisini anlatti. "OGul" dedi, "Çift sürerken öküzlere Ho Ho dersen gider, Hu, Hu, Hu, desen de gider." diye buyurdu ve arkasindan; "su yalanci dünyada bulunduGunun kiymetini bilmelidir. Her zaman Allahu Teala'nin emir ve yasaklarina uymalidir. Peygamber efendimizin sünnet-i seniyyesine simsiki baGlanmalidir." diye buyurdu.

1971'de dünyasini deGistirdiGinde bulunduGu AkçadaG ilçesi emniyet teskilati bunu su itirafi ile dile getirmistir: "Olan bize oldu seyh Ali Efendi'nin varliGi ile çevrede yillardir hiçbir olay olmamis adete kurt kuzu ile birlikte dolasir olmustu."

seyh Ali Hazretleri 29 Nisan 1971 (H 1325) senesinde vefat etmistir. DoGduGu ve yasadiGi Malatya ili AkçadaG kazasi AsaGi Örüskü köyündeki türbesi, dünyanin her tarafindan gelen ziyaretçi ve sevenlerinin ziyaret ettiGi bir huzur ve nur abidesidir. Manevi irsadi devam etmektedir. Muhip ve müridani artarak dergaha hizmet etmektedir.

Cenab-i Allah razi olsun. Sirlarini takdis eylesin ve bizleri feyizlerinden bereketlerinden faydalandirsin ve Cenab-i Mevla su aciz kulunu ve cümlemize kabirlerini ziyaret etmeyi nasib eylesin.

lutfen buyuik baslik kullanmayiniz

yonetim