Çalışmak ibadettir

Çalışmak ibadettirİmam-ı Gazali hazretleri buyuruyor ki: Bu dünya, âhıret yolcularının bir konak yeridir. Geçici konaklama yeri de olsa insana burada yiyecek ve giyecek lâzımdır. Bunlar ise çalışmadan ele geçmez. Bunun için mal kazanmak için çalışmak şarttır. Ancak bu yapılırken sadece dünyalık için yapılmamalı; hem âhıret için hazırlanmalı, hem de dünya ihtiyaçlarını kazanmalıdır. Fakat, bunları da, âhıret yolculuğunda lâzım olduğunu düşünerek kazanmalıdır.
Kendinin ve çoluk çocuğunun ihtiyaçlarını helâlden kazanmak, kimseye muhtaç kalmamak, cihâd etmektir. Birçok ibâdetlerden daha sevaptır.
Resûlullah, bir sabah, Eshâbı ile konuşurken, kuvvetli bir genç, erkenden dükkânına doğru geçti. Bazıları, erkenden dünyalık kazanmaya gideceğine, buraya gelip birkaç şey öğrenseydi iyi olurdu, deyince, Resûlullah Efendimiz, “Öyle söylemeyiniz! Eğer kimseye muhtaç olmamak ve ana, baba, çoluk çocuğunu da muhtaç etmemek için gidiyorsa, her adımı ibâdettir. Eğer, herkese öğünmek, keyf sürmek niyetinde ise, şeytanla berâberdir” buyurdu.
Îsâ aleyhisselama birine, “Ne iş yapıyorsun?” dedi. İbâdetle vakit geçiriyorum deyince, “Nerden yiyip geçiniyorsun?” buyurdu. Herşeyimi kardeşim veriyor, deyince, “O hâlde, kardeşin senden daha kıymetli ibâdet yapmaktadır” buyurdu.
Çalışıp helal kazanmanın önemini bildiren hadis-i şeriflerden bazıları şunlardır:
“Bir müslüman, helâl kazanıp, kimseye muhtaç olmaz ve komşularına, akrabâsına yardım ederse, kıyâmet günü, ayın ondördü gibi parlak, nûrlu olacaktır.”
“Doğru olan tüccâr, kıyâmette sıddîklarla ve şehitlerle berâber olacaktır.”
“Allahü teâlâ, sanat sahibi mümini sever.”
“En helâl şey, sanat sahibinin kazandığıdır.”
“Ticâret yapınız! Rızkın onda dokuzu ticârettedir.”
“Kendini başkasından sadaka istiyecek hâle düşüreni, Allahü teâlâ yetmiş şeye muhtaç eder.”
Görüldüğü gibi, İslamiyet tembelliği, uyuşukluluğu değil, çalışmayı, ticâreti, sanatı, üretim kapasitesinin genişletilmesini, ekonomik sâhada ilerlememize emretmektedir.

Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
El-Emin İbadet 1
Tutaste İbadet 0
Tutaste İbadet 0
I İbadet 2