Cehennemden çikacak kisinin alninda iz olcak mi?

F

fussilet

Misafir
Cehennemden çikacak kisilerin alnizda iz olacaGini belirten bir rivayet bilmiyoruz. EGer böyle bir rivayet olsa bile bu özellik, Cehennenmden en son çikan kisiye ait olabilir. O da sadece Cehennemde inananlardan hiç kimsenin kalmadiGini göstermek içindir. O kisinin yüzündeki siyahlik da geçici olacak, sonra Allah o siyahliGi yok edecek ve onu üzmeyecektir. Çünkü cennet saadet yeridir. EGer alninda leke olarak cennette kalirsa bu durum onu üzecektir. Bu nedenle cehennemden en son çikacak kisinin alninda bir leke olsa bile, o asla devam etmeyecek ve silinecektir.

Cehennemden en son çikacak kimseyle ilgili bazi rivayetler :

1- Ebû Zerr -radiyallâhu anh- anlatiyor; Peygamber Efendimiz buyurdu ki, ?Ben cehennemden en son çikacak ve cennete en son girecek olan kimseyi yakînen bilirim. Bu öyle bir adamdir ki kiyâmet gününde, getirilir ve, «Küçük günahlarini kendisine gösterin, büyük günahlarini ise gizleyin.» denilir. Bunun üzerine ona küçük günahlari gösterilir ve:

? Sen falan gün sunu sunu, falan günde sunlari yaptin deGil mi? denilir. AdamcaGiz da inkâr edemeyerek:

? Evet, der. Ancak bunlarin ardindan büyük günahlarinin da gösterilmesinden korkmaya baslar. Tam bu esnada ona:

? Senin için her kötülüGün yerine bir iyilik vardir, denilir. Bunun üzerine adam:

? Yâ Rabbî, ben bir kisim (günah) isler yaptim ki onlari burada göremiyorum, der.?

Ebû Zerr -radiyallâhu anh-'in belirttiGine göre Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem- bu haberi anlattiktan sonra azi disleri görününceye kadar gülmüstür. (Müslim, Imân, 314)

2- Abdullah bin Mesûd'un naklettiGi su rivâyette de Efendimiz'in güldüGünü görmekteyiz; ?Allâh Resûlü -sallallâhu aleyhi ve sellem- söyle bir hâdise anlatti: «Ben cehennemden en son çikacak olan insanin durumunu bilirim. O, cehennemden sürünerek çikar. Kendisine:

? Haydi git, cennete gir! denilir. Bunun üzerine o adam cennetin yolunu tutar. Varip kapisindan içeri bakinca cennet ehlinin tamâmen yerlerini aldiklarini, her tarafin dopdolu olduGunu görür. Geri döner ve:

? Ya Rabbi, herkes yerini almis, her taraf tiklim tiklim dolu, girecek yer kalmamis! der. Kendisine denilir ki:

? Önceki bulunduGun zamani (n yani dünyânin ne kadar genis olduGunu) hatirlamiyor musun? O da:

? Evet ya Rabbi! der. Sonra ona:

? Öyle ise gönlünden ne geçiriyorsan dile, denilir. O da dilediGini ister. Neticede kendisine:

? Sana bu isteklerinin hepsi ve ayrica dünyanin on kati daha verilecektir, denilir. Bunun üzerine adam:

? Yâ Rabbi, der. Benimle istihzâ mi ediyorsun! Sen ki sâni yüce bir Hükümdarsin!» ?

Abdullah bin Mesûd -radiyallâhu anh-, Resûlullah -sallallâhu aleyhi ve sellem-'in bu hâdiseyi anlattiktan sonra azi disleri görülecek derecede güldüGünü ifâde eder. (Müslim, Îmân, 308; Tirmizî, Cehennem, 10)

3- Cehennemden en son çikacak olan kimseyi Efendimiz (asv.) -manen- söyle tarif eder:

Bu adam kâh yerde sürüklenerek, kâh yürüyerek, kâh yüzünü ates yalayarak cehennemden çikar. Geriye dönüp cehenneme bakarak söyle seslenir:

- Beni senden kurtaran Allah yücelerin en yücesidir. Andolsun ki Allah gelmis geçmis hiç kimseye vermedigi en büyük nimeti bana vermistir. (Müslim, Iman 310)