Cemaleddin Hocaoglu

ALI25

Çalışkan Üye
Silver
#1
CEMALEDDIN HOCA

Cemaleddin Hocaoglu, Anadolu sakinlenden olup, Resid ve Hatice`den dogmadir. Dogum tarihi ve dogum yeri Erzurum vilayetine bagli Ispir kazasi Dangis (yeni ismi Gündogdu) köyünde dünyaya gelmistir. Dogum tarihi miladi olarak 1926`dir. Rumi olarak ise 1342`dir. Hicri tarihi olarak da 1347`dir.

Tahsili Cemaleddin Hocaoglu, Kur`an-i Kerim`in hifzini (yani hafizligini) ; Sarf, Nahiv, Mantik ve Belagat gibi Ulum-i Arabiyye`yi ; Usul-i Fikih, Usul-i Tefsir, Usul-i Hadis ve Usul-i Akaid gibi usul ilimlerini ; Fikih, Tefsir, Hadis ve Kelam gibi furu ilimlerini genelde babasindan tahsil etmistir. Ayrica Erzurum merkezdeki imamligi sirasinda, Erzurum müftüsü Merhum Sadik Efendi`nin okutmakta oldugu Molla Cami, Mantik, Muhtasar`ul-Meani ve Usul-i Fikih gibi derslerine katilmistir.

Ilk, Orta ve Lise tahsili Askerligini yaptiktan sonra Ilkokul, Ortaokul ve Lise tahsilini haricten vermek suretiyle, üc sene civarinda Erzurum Lisesinde mezun olmustur. Üniversite tahsili Yas 36 olmustu. Bilinen Okullari bitirdikten sonra bir de üniversite tahsili yapmak üzere Ankara Ilahiyat Fakültesine kaydolmus, 40 yasina yaksinca bu fakülteden mezun olmustur. Resmi ve gayri resmi olarak yaptigi vazifeleri Imamlik, Vaazlik, Müfettislik, Diyanet Isleri Personel Dairesi Baskani, Diyanet Isleri Reis Muavinligi, Adana Müftülügü, Türkiye Din Görevlileri Federasyon Azaligi, Avrupa Milli Görüs Teskilatlari Teblig ve Irsad ve Fetva Komisyonu Baskanligi, Islam Cemiyet ve Cemaatler Birligi Umumi Reisligi, Anadolu Federe Islam Devleti Reisligi ve nihayet Hilafet Devleti Reisligi, yani Emir`ül-Mü´minin ve Halifet´ül-Müslimin vazifelerine getirilmistir.

Bunlardan bir kisminda vazife müddetleri kisa olmus ise de bir kisminda uzun olmustur. Mesela müfettislik bigi bazi vazifeleri alti ay gibi kisa süreli olmus, Imamlik vazifeleri 11 sene, müftülük vazifesi 15 sene sürmüs, Islam Cemaatler Birligi Emirligi 10 sene olmustur. 70 yil sonra dibe köseye itilen, hor ve hakir görülen Hilafet Devletini cesaretle ihya ve ilan eden, Emir`ül-Mü`minin ve Halifet`ül-Müslimin Rabbisine, 15 Zilhicce 1415`e raslayan (15 Mayis 1995) Pazartesi günü saat 12:50`de Hilafet bayragi altinda kavusarak sehadet serbetini icmistir.

ESERLERI:

Iman, Islam, Peygamberimiz´in Hayati, Islam`da Isci ve Is veren Münasebetleri, Islam Anayasasi, Islam`da Kadin ve Özel Halleri, Islam`in Temel Hükümleri, Islam´da Resim ve Heykel Hakkindaki Hükümler, Islam`da Sakal ve Kilik Kiyafet, Tebligcinin El Kitabi, Teblig ve Metod, Mesajlar, Teblig Mahiyetinde Acik Mektublar, M.Kemal´in Babasi Kimdir?, Beyyineler (Beyyineler 1, Beyyineler 2, Beyyineler 3, Beyyineler 4 ve Beyyineler 5-Hakimiyyet), Hakki Sahibine Iade, Islam`dan Taviz Vermenin Hükmü, Mezhebler, Sura ve Emir`ül-ül-Mü`minin, Hilafet ve Halife, Imkanlar ve Hamleler, Tasavvuf, Yasin-i Serif Tefsiri, Islam Akaidi.

( Hitabeler Sf. 222-225/Cemaleddin Hocaoglu)
Not: Babasi Resid Hoca zamanin Alimlerinden`dir kendisi 1965´de ölmüstür.
 
Son düzenleme:
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
C Abide Şahsiyetler 15

Benzer konular

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
711
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,793