Cennet İçeceği: Zencefil

ZiLaN_21

Tecrübeli Üye
Silver
#1


[h=2][/h]

Kur’ân-ı Kerîm’de adı geçen tek baharat da zencefildir. Anavatanı Hindistan ve Malezya olan zencefil, 150 santimetreye kadar boylanabilen, yaprakları mızrak biçiminde sivri uçlu ve tarçın kokulu bir bitkidir. Zencefil, asırlar öncesinden beri, iyi bir gıda ve ilâç olarak güvenle kullanılmıştır. Bu bitkinin özellikle soğuk algınlıklarına birebir olması, bütün dünyada tanınmasına sebep olmuştur.Anavatanı Hindistan ve Malezya olan zencefil, 150 santimetreye kadar boylanabilen, yaprakları mızrak biçiminde sivri uçlu ve tarçın kokulu bir bitkidir. Zencefil, özellikle Asya, Çin, Hindistan ve Arabistan’da çokça tüketilen ve her çeşit “bitkisel” şifâ uygulamalarında kullanılan bir bitki çeşididir. Hindistan, dünyanın en büyük zencefil üreticisidir. En makbul zencefil, yine Hindistan’da üretilen “Kalküta zencefili”dir.
Kur’ân-ı Kerîm’de adı geçen tek baharat da zencefildir. İnsan Sûresi, 17-18. âyetlerde Cenâb-ı Hak zencefille ilgili şöyle buyurur:

“Mü’minlere, orada karışımında zencefil olan (dolu) kadehlerde (cennet içeceği) içirilir. (O zencefil) orada bir pınardır ki, ona «Selsebîl» adı verilir.”


Ebû Nuaym, “Tıbb-ı Nebevî” adlı eserinde, Ebû Said el-Hudrî -radıyallâhu anh-’ın zencefille ilgili şu sözünü nakleder:

“Peygamber Efendimize Rum kralı zencefil küpü hediye etmişti. Efendimiz -sallâllâhu aleyhi ve sellem- o küpten herkese bir miktar ikram etmiş, bana da bir parça yedirmişti.”Zencefil, asırlar öncesinden beri, iyi bir gıda ve ilâç olarak güvenle kullanılmıştır. Bu bitkinin özellikle soğuk algınlıklarına birebir olması, bütün dünyada tanınmasına sebep olmuştur.Faydaları


Zencefilin şifâ kaynağı oluşunun en önemli sebeplerinden biri, uçucu yağlarının olması ve yapısındaki fenol bileşikleridir. Ayrıca içerdiği nişasta, kalsiyum, B ve C grubu vitaminleri de zencefilin önemini artırmaktadır. Zencefil, içerisinde bulunan bir madde ile romatizma hastalıklarındaki ağrıyı azaltıcı ve iyileşmeyi hızlandırıcı bir rol oynamaktadır. Bu yüzden Çinliler, yüzyıllardır romatizmayı zencefil ile tedavi etmektedirler. Bal ve toz zencefil karışımından hazırlanan macun, günde üç defa alınırsa bel, bacak ağrıları ve romatizmaya iyi gelmektedir.Zencefil, aynı zamanda tabiî bir aspirindir; kanı sulandırır, damarları açar, pıhtılaşmayı önler. Antiseptik tesiri sayesinde, mide ve bağırsak enfeksiyonlarına ve hattâ gıda zehirlenmelerine karşı kullanılabilir. Ayrıca iştah açar ve kabızlığa iyi gelir. Zencefilin doğum sonrasında annenin emzirme döneminde, anne sütünü artırıcı ve bağışıklık sistemini güçlendirici tesiri vardır. Özellikle öksürük, grip, soğuk algınlığı ve öteki solunum yolları hastalıklarında, ısıtıcı ve yatıştırıcı tesiri bilinmektedir.
Zencefilin ispatlanmış diğer faydaları şöyle sıralanabilir:

1-Zencefil, ameliyat sonrası görülen bulantı ve kusmalara iyi gelir. Deniz ve taşıt tutmasında ortaya çıkan bulantı ve kusmaları önlediği gibi hâmileliğe bağlı bulantı ve kusmalara da tesir eder. Bilhassa kemoterapide; mide bulantılarının azalmasını sağlar.

2-Diyabette kan şekerinin dengede tutulmasında etkilidir.


3-Zayıflama tedavisinde kan şekerini dengede tutarken, tok tutucu ve metabolizmanın yavaşlamasını engelleyici yönü ile rahat kilo verilmesini sağlar.


4-Üst solunum yolu enfeksiyonlarında ve soğuk algınlığında en hızlı şifa kaynağıdır.


5-Kolestrolü düşürücü ve kanın pıhtılaşmasını engelleyici özelliği vardır.


6-Beynin çalışması ve gücünü arttırarak ezber yapmayı kolaylaştırır.


7-Ağız kokusunu güzelleştirir.


8-Bağırsaklarda biriken ve atılamayan gazların kolaylıkla atılmasını sağlar.


9-Baş ağrılarını giderici özelliği vardır.


10-Vücudu ısıtır ve terleme meydana getirir.Kanser Tedavisinde Tesiri


Amerikan Klinik Onkoloji Derneğinin (ASCO) Başkanlığını yapan ve Şikago Üniversitesi kan kanseri uzmanlarından Dr. Richard Schilsky, bu konuya dâir sunumun yapıldığı ASCO toplantısındaki açıklamasında, zencefilin binlerce yıldır mide rahatsızlıklarında kullanıldığını hatırlatarak kanser hastalarının acılarını azaltmak için ne yapabileceklerini sürekli araştırdıklarını, araştırmaların da tedavi sürecinde düşük dozda kullanılan zencefilin, çok iyi sonuç verdiğini vurgulamıştır.


Araştırmalarda, toz hâldeki zencefil suda eritilerek kanserli hücreye uygulanmış; zencefilin kanserli hücreyi öldürdüğü ve kanserli hücrelerin kemoterapiye karşı direnç kazanmasını önlediği görülmüştür.


Yine New York Rochester Üniversitesinde kemoterapi uygulaması yapılan ve mide bulantısına karşı standart ilaç verilen 614 kanser hastasından bir bölümüne ilaç, bir bölümüne ise çeşitli dozlarda toz zencefil verilmiş; toz zencefil verilen hastaların hepsinde mide bulantılarının azaldığı tespit edilmiştir.


ABD’deki Michigan Üniversitesi’nde yapılan bir dizi araştırma, zencefilin yakın gelecekte kanser tedavisinde daha sık kullanılabileceğini ortaya koymuştur. ABD’li uzmanlar, ayrıca zencefilin yumurtalık kanserinin tedavisinde daha aktif bir biçimde kullanılabileceğini duyurmuşlardır.Zencefil Nasıl Kullanılır?Taşıt tutmalarında, yolculuğa çıkmadan 30 dakika önce ağza alınan 1 gr. toz zencefil araç tutmasını ve bulantıyı engeller. Ameliyat sonrası ayılmalarda 0,5 gr. ilâ 2 gr. arası zencefil ve 100 ml. sıcak su ile hazırlanan içecek, oldukça faydalı neticeler verir.


Hâmilelikte alınan günlük 1 gr. toz zencefil, mide bulantısına iyi gelir. Zencefilin soğuk algınlıklarında kullanıldığını daha önce söylemiştik. Bir fincan kaynar su veya başka bir bitki çayının içerisine bir miktar bal karıştırılıp ardından bu karışımımız içerisine iki dilim taze zencefil koyar ve az bir süre bekledikten sonra bu karışımı içersek soğuk algınlığımızı kısa sürede atlatırız.


Yine bir çay kaşığı toz zencefil, bir tatlı kaşığı bal ile karıştırılıp macun yapılarak yenildiği zaman insanın içini ısıtarak bronşlarını açar ve temizler, balgamı söktürür, öksürüğü keser.

Zencefil, iyi bir koruyucu ve en iyi antioksidandır. Bir çay bardağı sıcak suya, yarım çay kaşığı zencefil tozu ekleyiniz. Bir kaşık süzme bal veya 1 kaşık pekmez ilâve ederek karıştırınız; her sabah ve akşam bir bardak içiniz. Bu, gribi engellediği gibi, birçok hastalığın gelmesini de önler.


Önemli not!


Zencefil, her ne kadar mûcizevî bir bitki olsa da 2 yaşın altındaki çocuklarda kesinlikle kullanılmamalıdır.

20-25 kg.a kadar olan çocuklar, bir yetişkine verilecek dozun üçte biri kadar bir doz almalıdırlar.
70 kg. ağırlığındaki bir fert, yetişkin olarak kabul edilmektedir. Yetişkinler de günlük 4 gramdan fazla zencefil almamalıdırlar. Günlük 4 gramın üzerindeki dozlar, yaygın göğüs yanması şikâyeti doğurur.

Bütün canlı ve cansız varlıkları insanın hizmetine veren Cenâb-ı Hak, zencefilde de bizim için şifa olacak unsurlar yaratmıştır. Genelde baharat olarak kullanılan zencefili alıp kullanacağımız zaman Rabbimizin bize şifa kaynağı olarak sunduğu bu bitkiyi tefekkür etmeli, bu nimetlerden dolayı dâimâ O’na şükretmeliyiz.Nejla Baş / Şebnem Dergisi

 

Ziyaretçilerden Sorular

Cevaplar
8
Görüntüleme
290
2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
1,148
Ayşe Hatun