Cennet ile Cehennemin Münâkaşası

Tutaste

Tecrübeli Üye
Silver
[TABLE="width: 606"]
[TR]
[TD="width: 580, bgcolor: #ffffff, align: center"][TABLE="align: center"]
[TR]
[TD]Cenâb-ı Hak buyuruyor:
“Küçümseyerek insanlardan yüzçevirme! Ve yeryüzünde böbürlenerekyürüme! Zîrâ Allâh, kendini beğenmiş,övünüp duran kimseleri aslâ sevmez!Yürüyüşünde tabiî ol! Sesinialçalt!..” (Lokmân,18-19)[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="align: center"]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Rasûlullah (sav) buyurdular:
“Kalbinde hardal tanesi kadar îmân olanhiçbir kimse, cehenneme girmez. Kalbinde hardal tanesi kadar kibirbulunan hiçbir kimse de cennete giremez.” (Müslim, Îmân, 148-149)[/TD]
[/TR]
[TR]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Kibir ve ucbun ne ağır bir cürüm olduğunutebârüz ettiren diğer hadis-i şerîflerde de şöylebuyrulmuştur:
“Vaktiyle kendini beğenmiş bir adam, güzel elbisesinigiymiş, saçını taramış, çalım satarakyürüyordu. Allâh Teâlâ, onu yerin dibinegeçiriverdi. O şahıs kıyamete kadar debelenerek yerin dibiniboylamaya devam edecektir.”(Buhârî,Enbiyâ, 54; Müslim, Libâs, 49-50)

“Cennet ile cehennem münâkaşa ettiler.
Cehennem:
“–Bende zorbalar ve kibirliler var.” dedi.
Cennet:
“–Bende zayıflar ve yoksullar var.”dedi.
Bunun üzerine Allâh Teâlâ onlarınçekişmesini şöyle hâlletti:
“–Ey cennet! Sen Benim rahmetimsin, dilediğime seninlemerhamet ederim. Ey cehennem! Sen de Benim azâbımsın. Dilediğimeseninle azâb ederim. Ben, her ikinizi dedolduracağım.”” (Müslim, Cennet,34)
“Bir kimse, kibirlene kibirlene sonunda zâlimlergürûhuna kaydedilir. Böylece zâlimlere verilencezâ ona da verilir.” (Tirmizî, Birr,61)[/TD]
[/TR]
[TR]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın EnGüzel İsimleri)
es-Semî’: Kâinattaki her sesi; içtesaklansın yahut açıkça söylensin duyan, gizliyi,fısıltıyı bile işiten demektir.[/TD]
[/TR]
[TR]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD]Kısa Günün Kârı
Aciz olduğumuz halde, kibirlenmek niye?[/TD]
[/TR]
[/TABLE]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]

Benzer konular

aysesemra

Acemi Üye
Silver
——————————————————————————–
Kibirden, Hıyanetten Ve Borçtan Temiz Olarak Ölen Cennete Gider.
Hz. Muhammed (s.a.v)

Kibir, Alçakların Ahlakındandır.
İmam Şafiî

Bütün Büyük Yanlışların Altında Gurur Yatar.
Ruskin
——————
Kibir, Bele Bağlanan Taş Gibidir, Onunla Ne Yüzülür Nede uçulur.
H. Bayramı Veli

Eğer Fakirlik, Ölüm ve Hastalık Olmasaydı, âdemoğlunun kibrinin şiddetinden başı eğilmez olurdu.
Hasan-ı Basri

Tutaste

Tecrübeli Üye
Silver
Katkılarınız için tşk ederim ayşesemra büyüğüm. Rab (c.c) bimin edeben razı olduğu kulları arasında hakl edilirsiniz inşaALLAH...

Ahiretin iki yurdu vardır. Insanlar o noktaya . Errahim esmasına allahın tecellisi ile varırlar. Bu yurtların iki adı vardır . 1- i cehennem diyeri cennettir. Cehennem insanın ruhu hayvaniye makamında girdiği his ve ateş aleminin birinci semasıdır . Kiş bu semaya girdiğinde kendini ilahlaştırdığından allahın verdiği bir cezadır. Yaradılış maksadına eremez . Artık azalarına dayanıcı yaşadığı için asliyeti olan ruhu hayvaniye denizine idrakı kapatılması için dönüş yolundadır. Bu dönüş yolunda nevsinin layık olduğu surete bürünüp .idrakı kapatılarak alem ateşlerinde yanar. Onun ateşi istek ve arzularının suretidir. örnek bir sinek pisliğe konduğunda oradan beslenirken idrakı kapalı oldu için pislik yediğini bilmez ama o cezayı çeker allahta zulüm yoktur . Onun cezasının hakikatını cennette olup idrakı açık olan ruhaniyet görür. Ve o cennet ehlindendir. Cennet latif ve ruhaniyette allahın örtündüğü bir perdedir. Allah o mekanda kuluna görünüceğini müjdelemiştir. Efal , sıfat ve zat cennetlerine idrakı açık olarak ruh girer. Orada azap ve ibadet yoktur.allah zatı ilahiyesini cennetle örter. Cennet cebrailin sağ kanadı , peygamberlerin aklı. Evliya ve embiyanın elbisesi. Ilimden habersizlerinse göz yaşıdır.bu konu çok geniş olmakla beraber allahın üzerine örtülen ve cemalimi göstereceğimdediği yurdu cennettir. Bir örtüdür bu insanda ise bu örtünün adı besmeledir . Insanın bedeni zatını cennetinin idrakının örtüldüğü bir perdedir.allah alimdir.

Benzetmelere yer vermeyip yazsanız ne olur mahzuru olur mu? Yani Cennet'e de Cehennem'e de kişiler amelleriyle dahil edlirler ya da buna benzer cümlelerle ifade etseniz olayları ne olur..?
Tecelli...
Ruhaniyet..
vs.. Tasavvufi bir eda ile yazılarınızı neden oluşturuyorsunuz, oluşturmassanız kerametiniz mi gider?
Mesela Cennet neden Cebrail'in kanadı olsun... Neden Peygamberlerin aklı olsun... Ve neden velilerin ve alimlerin elbisesi olsun...
Böyle olunca Allah'ın bize hediye ettikleri daha mı iyi anlaşılmış oluyor...
Uçmayınız yere basınız derim...

Konu açılmış ben de şunu ifade edeyim...
Allahü Teala'dan hariç her şey O'na muhtaçtır... Doğumu da... Varlığı da... Yaşamı da... Hayatiyeti de... Ölümü de.. vs...
Bunlar sadece insanoğluna has şeyler değildir...
Gözle görebildiğimiz ve göremediğimiz ve bilgisine vakıf olduğumuz ve olamadığımız her şey O'na muhtaçtır... Ve O'nun eseridir...
Dolayısıyla kibirlenmesi ve büyüklenmesi gereken 'tek biri' vardır O da "Allahü Teala"dır...!!!
Hal böyle olmasına rağmen Allahü Teala "Rahman ve Rahim" sıfatlarıyla ne kadar da mütevazi olduğunu da bizlere bahşetmiştir..
Ama insanoğlu o kadar aciz olmasına rağmen bazı dönemlerde o kadar azgınlaşmış ve o kadar zalimleşmiş ki "Yeryüzünün İlahı" olduğunu dahi ifade eder olmuştur..
Halbu ki çok afedersiniz küçük abdestini dahi yapamayacak olsa acılarıyla, ağlamalarıyla, acziyetiyle ve kıvranmasıyla dünyayı ayağa kaldıracak da bir konumdadır insanoğlu...
Allah Ekber...
Biz'ler ise O'nun aciz kullarıyız...
Kulluğunu bilenlere selam olsun...

Ben "kul" olacagım sen "kül" ol oldu mu efendim..? Tamam..
"Kül" olmak için didinenler maşallah 600.000dolarlık malikanelerde ömür tüketiyorlar...
Kıskanmıyorum.. Yadırgamıyorum da..
Ben de para olsa 1.000.000 dolarlık malikhane almazsam namerdim...
Ben "abd"im... "Liya'büdüüün" ile de "kulluk" ederim...
Saygılar...

selam sana güzel insan . şu saygı ve edeple yazılan yazın. ahlakı muhammediyenin bahçelerinde açan bir güle benziyor. bizde aklı muhammediyeden gönül dergahlarında aldığımız ruhani eytimin .kuranın batın diliyle yüreğimizdekini hitap ediyoruz 40 yıllık bir zikrin fikri değil o . o kuranın batininin bir üslubu. kul ve kül geceyle gündüz gibidir. onlar bir birlerini hep sema ve tavaf ederler. iyiki allah sana ve bana öyle büyük servetler vermemiş. bak yazışmamıza sebep oldu.gönül dünyamıza hoş geldin ben 55 yaşındayım sanırım abin sayılırım gözlerinden öperim allaha emanet ol.