Cevşenü'l Kebir'i abdestsiz okuyabilir miyiz?

#1
Cevşenü'l Kebir'i abdestsiz okuyabilir miyiz?
Değerli Kardeşimiz;

Kuranı Kerim Abdestsiz dokunmak haramdır. Ancak Cevşenül Kebir duasını abdestsiz okumak caizdir. İmkanımız varsa abdestli okumak en güzelidir. Fakat böyle bir imkan yoksa abdestsiz okunabilir.

Ancak içinde Sureler varsa o surelere ve ayetlere dokunmadan okumalıdır.
Selam ve dua ile...
 

Benzer konular

#2
Cevşen-ül kebir nasıl okunur? Bir sayısı varmıdır?
Değerli Kardeşimiz;

Cevşeni Kebiri okumak için belli bir sayıda okumak şart değildir. Kişi istediği zaman istediği kadar okuyabilir. Arapça bilmeyenler latincesinden, yada Türkçesinden okuyabilir.
Selam ve dua ile...
 

El-Emin

Tecrübeli Üye
Administrator
#5
Kur'an Baş açık okunabilir mi?

Kur'an okuma ve namaz kılma fiileri birbiri ile karıştırılmakta. Namaz kılma fiilleri kaynaklar ile farz olarak nasıl olacağı emredilmiş. Ancak Kur'an okuma hususunda bir bayanın başı kapalı olarak kur'an okuması hususunda bir farz bulunmamakta. Ancak şart vardır. O ise sesini ve kendisini görecek ve duyacak bir erkeğin bulunmaması. O zaman mesuliyet ortaya çıkmakta. Kısacası başı açık olarak kur'an okuma hususunda kaynak göstermek yerine okunmayacağını söyleyenler için bu farz nerede geçiyor diye kaynak isteme hakkımız vardır.. Başı açık olarak kur'an okunacağını söyleyen sadece Sorularla İslamiyet sitesi değil bir çok din adamı mevcut, ki bu kişiler ise böyle bir farzı islam kaynaklarında bulamadıklarından bunu bir ruhsat olarak ifade etmişler. Yoksa zati tesettürlü olan bir bayanın başını aç kur'anı okuyabiliyorsun diye bir cevaz için bunu ifade etmemekteler. Bilakis başını kapatma gibi bir durumları yoksa mesela çalıştıkları ortamda başı açık olarak çalışmak zorunda olduklarında kur'an ve çevşenin ibadetinden mahrum kalmamaları için bir ruhsat niteliği taşımakta. Yoksa başı açık olma zorunluluğu olmadığı durumlarda zati başı açıkta okunabiliyor diyerek okumak doğru olmadığını ifade etmekdeler. Ama ibadetin esaslarından biride ahlak olduğundan elimizden geldiğince sui edep etmemek edep ve adaba elimizden ve şartlar gerektirdiğince uymak gerekmektedir. Başını açık olması sui edep gösterebileceğin anlamına gelmediği gibi başının kapalı olmasıda sui edep yapabileceğin anlamına gelmez. Özetleyecek olursak başı kapalı olarak kur'an okunmalı diye bir farz olmadığı gibi edeb ve adaba uyma farzı olduğuda unutulmamalı bunun sadece bir ruhsat olduğu bizim ise ruhsatları zorunlu olmadıkca ruhsatları kullanmaktan uzak durmalıyız. Elimizden geldiğince ruhsatsız azami gayret ve samimiyet göstermeliyiz..