Coca Cola'ya Helal Sertifikası Veriliyordu

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
COCA TES'DEN HELAL SERTİFİKASI İSTEDİ FAKAT FORMUL İSTEĞİNE TAKILDI

Helal gıda sertifikalarıyla ilgili konuşan TSE Başkanı Hulusi Şentürk, 'Bir kola şirketi bize başvurdu, helal gıda sertifikası almak istediğini söyledi. Formülünü istedik, vermedi. Biz de kendisine 'helal belgesi' düzenleyemedik Ama aynı firma gitti Malezya'dan aldı' dedi. Şentürk'ün sözünü ettiği kola firması Coca-Cola... İstenen formül ise 125 yıldır özel bir kasada kilitli.

Türk Standartları Enstitüsü önemli bir kurum... Önceki akşam bir araya geldiğimiz TSE Başkanı Hulusi Şentürk, bu kamu kurumuyla ilgili hayli şaşırtıcı bilgiler verdi. TSE'nin 2011'deki faaliyet geliri 194 milyon liraydı. Kar ise tam 18 milyon lira... Yüzde 9 kar marjıyla çalıştıklarını söyleyen Başkan Şentürk rakamlar etrafında 'işlerin tıkırında' gittiğini uygun bir dille anlattı.

Konu sertifikalardan açılmışken helal gıda belgeleri de masada konuşuldu. Başkan Şentürk'ün anlattıklarına göre TSE, geçen temmuz ayından bugüne tam 117 helal gıda belgesi vermiş. 'Hangi sektörler aldı?' diye de sorduk, kabaca şu listeyi sıraladı: 'Tavukçular, kırmızı etçiler, çay, suçukçular yoğurtçular...'

Kolacılar var mı?' diye de merak ettik, şunları paylaştı: Kola üreten bir şirket bize başvurdu. Kendisinden iki şey istedik; Ya girdilerinizi verin ya da formülünüzü bizimle paylaşın... İkisini de vermedi. Ne kullandığını bilmiyorum, nasıl helal belgesi vereyim? Ama aynı firma Malezya'da bunu aldı.'

TSE Başkanı Şentürk, ısrarlı sorularımıza rağmen kola firmasının ismini paylaşmadı. Ama küçük bir araştırma yapıp, Şentürk'ün 23 Nisan'da Girişimci İşadamları Vakfı'nın bir organizasyonundaki konuşmasına ulaşınca bu firmanın Coca-Cola olduğu ortaya çıktı. Hulusi Şentürk, o konuşmasında şunları söylemişti: 'Coca-Cola'ya helal sertifikası verilmiş. Kullandığı formülü açıkladı da ben mi duymadım?'

Kaynak:Risale ajans

Ziyaretçilerden Sorular

Cevaplar
8
Görüntüleme
263
2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
1,119