Cogunu biliyorsunuzdur ama yine hatirlamakta fayda var

Dördüncü Murat'in SporculuGu

OsmanoGullari'nin on yedinci padisahi olan BaGdat Fatihi IV. Murat'in çok kuvvetli biri olduGunu...

Bir gün sarayda Murat Han'in, musahibi Musa Pasayi saG eliyle kusaGindan tutup kaldirarak ve öylece Has Odayi dolastirdiGini ve sonra da en küçük bir yorgunluk ve tiknefeslilik göstermeden, pasayi kaldirdiGi gibi tek elle yavasça zemine biraktiGini...

Bir cirit mizraGi ile, arka arkaya konan dokuz kalkani bir atista deldiGini...

200 okkalik bir gürzü kolayca kaldirip salladiktan sonra firlatabildiGini...

Savas zamanlarinda metrise girip topla nisan alip düsmana isabet kaydettiGini...

Ve Istanbul Okmeydani'ndaki kemankeslik müsabakalarda 1070,5 gez (706. 5cm) mesafeye okunu ulastirip rekor kirdiGini ve okun düsdüGü yere rekorunu belgeleyen menzil tasi dikildiGini...

Musul'da bulunduGu bir sirada oraya gelen Hint elçisinin "tüfek ve kiliç kar eylemez" diye hediye ettiGi fil kulaGindan yapilma üzeri gergedan postu kapli çok saGlam siperi (kalkani) el mizraGi ile ortasindan deldiGini ve içini altin ile doldurup elçiye geri hediye ettiGini...

Islam'in BoGazina Geçirilmeye Çalisilan Ip

Ilk olarak Avrupa'yi Ümit Burnu üzerinden doGuya baGlayan deniz yolunu kesfetmesiyle dünya sömürgecilik tarihinde yeni bir dönem açan "Isa tarikati sövalyesi" Portekizli denizci Vasco da Gama(1460-1524)'nin Güney Hind adalarina ulastiGinda:

"Iste simdi Islam'in boGazina ipi geçirdik. Bu ip çekilmeye devam edecek, neticede boGaz sikilacak ve Müslümanlik ölecektir." dediGini...

Eski Bir Hamam Kitabesi

Eski Istanbul' un hamam kitabelerinden birinde karakter temizliGinin ehemmiyetini vurgulamak için:

"Tiynetin na-pak ise, Hayr umma sen germabeden Önce tathir-i kalb et, sonra tathir-i beden." Yani (Kötü huylu, kirli karakterli bir kimse isen, hamamdan bir sey bekleme. Temizlik istiyorsan evvela kalbini temizle, sonra da bedenini..) diye yazdiGini...

Bir Ahlak Kahramaniydi

Vatan sairimiz Mehmet Akif Ersoy'un yakin dostu olan Mithat Cemal Kuntay'in, Akif'le olan arkadaslik münasebetini anlatirken yillarca onun kusurlarini ve falsolarini arastirdiGini ve otuz bes yil sonra onun karakterini kaGida dökerken, hayranlik hisleri içinde:

"Ilk tanidiGim zaman ona inanmadim. Bir insan bu kadar temiz olamazdi. Fena aktör melek rolünü oynamaktan bir gün yorulacakti. Gayri tabii bir faziletten yorulan yüzünü bir gün görecektim. Fakat otuz bes sene bugün gelmedi.

Otuz bes sene onun yanindan her çikisimda kendime hep bu sualleri sordum: Bu tevazu, kendi kendini inkar edercesine nasil çikiyordu? Mahrumiyetlerden yilmayan seciyesiyle kendisini nasil kahraman sanmiyordu? Onu yakindan taniyanlar için, her geçen gün, nasil onun lehine geçen bir gün oluyordu? Onun temizliGi yaninda insan kendi günahlarindan muzdarip olurken, o kendisinin sizden baska olduGunu nasil görmüyordu?

Onda bütünlük vardi; Kininde de, evlatlik, babalik, kardeslik kuvvetini alan dostluGunda da, bütünlük... Dostunu, sevmek kelimesinin noksansiz mefhumuyla seviyordu: ÖldüGü zaman düstüGü zaman, dünya aleyhine döndüGü zaman, yaninda olmadiGi vakit ve sevmeyenlerin yaninda bulunsa bile diye yazdiGini...

Yavuz'un Tevazuu

Büyük Cihangir Yavuz Sultan Selim'in günde üç saat uyku uyuyup tahta kasikla tek çesit yemek yediGini...

Herhangi bir saray halkindan ayirt edilemeyecek kadar sade giyindiGini ve bunun sebebini soranlara:

"Vezirlerin ve beylerin süslü giyinmeleri, padisahlarina saygidan ileri gelir. Biz kime sirin görünmek için süslü giyinelim ki? Bizim Padisahimiz (Allah(c.c.) c.c.) vücudun disina deGil, içindeki cevhere(imana) bakar" diye veciz bir cevap verdiGini...

Rus Çari'na Tokat Gibi Cevap

Imkansizliklar içinde Kafkasya daGlarinda yillarca sürdürdüGü özgürlük mücadelesinden sonra Ruslara esir düsen Kafkas kartali seyh samil'in büyük bir törenle Petersburg'a getirilip, serefine büyük balo düzenlendiGini ve Çar ll. Aleksandr'in samil'e bu baloyu nasil bulduGunu sormasi üzerine Büyük Imam'in:

"Çar hazretlerine meçhul deGildir ki Cenab-i Hak dünyayi Hristiyanlara ve ahireti Müslümanlara vaad buyurmuslar. O Ilahi 'Cennet'e gidemeyeceGinize göre, dünyayi Cennet'e çevirmekte çok isabet buyurmussunuz" diye müthis bir cevap verdiGini...

Batili Gözüyle Türkler

Birçok batili yazarin, Osmanli'yi muhtesem yapan dinamikleri öGrenmek gayesi ile bizim topraklarimiza seyahatler tertip ettiGini...

Bunlardan biri olan Edmondo De Amicis'in Istanbul adli eserinde Türklerin özellikleriyle alakali olarak:

Türkler, uzak ve belirsiz bir seyleri düsünen insanlarin görünümüne sahipler. Hepsi de sabit fikre dalmis filozof veya bulunduklari yeri ve çevrelerindeki seyleri fark etmeksizin yürüyen uyur gezerler gibi görünmektedirler.

Hepsi de büyük ufuklari seyretmeye alismis kimseler gibi ileriye ve uzaklara bakan ve gözlerinde ve aGizlarinda belli bir üzüntü ifadesi vardir" diye yazdiGini...

Islam'i Parçalama Planlari

Napolyon Bonapart'in sömürmek gayesi ile gittiGi Misir'i isgali sirasinda beraberinde getirdiGi "Yakin DoGu Toplumu ve Kültürü" kitabinin yazari bir Fransiz arastirmacisinin:

"Biz her Islam ülkesinde Islam öncesi kültürleri ortaya çikarmak için topraGi kazdik. Tabiatiyla, Islam öncesi inançlari Müslümanlara giydirmek mümkün deGildir. Fakat çocuklarini, Islamiyetle o eski medeniyetler arasinda mütereddit kilmak bize yetiyordu" diyerek sinsi düsüncelerini ortaya koyduGunu...

Enteresan Bir Tüzük

Osmanli'da esnaf ve sanatkarlar hakkindaki tüzüklerden "hamamcilar" ile ilgili kisminda:

"... Kafir basini ve uyus basini tiras ettiGi ustura ile Müslümanlarin basini tiras etmeyeler, onun gibilerin usturalari ayri ola. Ve natir (hizmetli), futayi (pestemal) pak ve temiz tuta ve adamina göre futa vere. Delikli ve kisa futa olmaya ve kafire ayri futa vereler. Verdikleri futanin ayri isareti ola. Ve kafir yüzünü sildiGi rida ile Müslüman yüzünü silmeye. Velhasil Müslümanlarin her nesnesi ayri ola. EGer inad ederlerse muhkem ta'zir edip haklarindan geline" diye yazdiGini...

Fakir Ama Izzetli Bir Hayat

Istiklal marsimizin yasli sairi Mehmet Akif Ersoy'un hayatinin hep fakr u zaruretler içinde geçtiGini...

Memleketinden ayrilip Misir' a gittiGinde evinde esya namina sadece birkaç kanepe, iki demir ayak üzerine konulmus bir kaç tahtadan ibaret karyola vazifesi görür birsey bir hasir seccade, bir nalin ve bir divit bulunduGunu.

Ve bu büyük üstadin evden eve tasinirken konu komsu esyalarini görmesin diye geceleri tasindiGini...

Sin sin a GirdiGinde

15 Aralik l516?da sam'a giren Yavuz Sultan Selim Han'in, metruk halde bulunan Muhyiddin-i Arabi'nin türbesini ortaya çikarttiGini ve vefatindan önce "Sin (Selim), sin?a (sam) girdiGinde benim kabrim ortaya çikacaktir" diyen Muhyiddin Arabi'nin kerametinin gerçeklestiGini...

Tokat

Bursa'yi Yunanlilar isgal ettiGinde Pir Emir türbesine bakan türbedarin, mezari bastonla dürtüp:

"Ya pir Bursa'yi Yunanlilar isgal etti, kalk kurtar dediGini ve türbedarin gece rüyasinda Pir Emir Hazretlerini görüp, Emir'in kendisine:

"Behey ahmak, vatani düsmandan kurtarmak ölülerin deGil dirilerin hakkidir!" diyerek hisimla bir tokat askettiGini ve türbedarin korku içinde uyandiGinda çenesinin yamulmus olduGunu gördüGünü ölünceye kadar çenesinin düzelmediGini...

ÇocuGunu SatiliGa Çikaran Kadin

Çok zor sartlar altinda devleti 33 yil dahice idare eden Abdulhamid Han'in Osmanli tahtindan indirilmesinden sonra Osmanli Devleti'nin basina Balkan gailesi açilip, Sirp, Yunan, Bulgar ve KaradaGli çapulcularin Istanbul önlerine kadar gelmeleri üzerine, binlerce kilometre ötedeki Müslüman Hintli kardeslerimizin, Islam'in son hür kalesi olan Hilafet merkezi Osmanli'ya yardim elini uzatmak için çirpindiklarini...

Genç kizlarin çeyizlerini, ihtiyarlarin cenaze masraflari için bir köseye ayirdiklari paralara kadar neleri varsa ortaya dökdüklerini, bu yardim toplama kampanyasi sirasinda Pesaver'de çok fakir bir kadinin, verecek birseyi olmamasi üzerine kucaGindaki mini mini yavrusunu halka gösterip onu satiliGa çikartip, karsiliGinda alacaGi parayi Osmanli'ya yardim için vereceGini ilan ettiGini...

Ulu Çinarin Serencami

sanli Osmanli Devleti'nin 1299 yilinda kurulup 1922 yilinda tarihe intikal ederek benzersiz bir sekilde 623 yil gibi uzun bir süre varliGini sürdürdüGünü...

Bu Kerim Devlet'in, kurulusundan 230 yil sonra Viyana kapilarina dayanarak, bir mille ve devletin; baska irk, baska dil, baska din ve baska kültür dünyasina, bu kadar kisa zaman içinde böylesine hakim olup tesir edisine tarihte baska hiç rastlanilmadiGini...

Fakat ayni tarihin, bu bu koca Osmanli Devleti'nin 46 yil gibi çok kisa bir süre içinde mahvolusundaki süratine de sahit olmadiGini...

Evren Pasa ve Osmanlica

12 Eylül ihtilalinin bas mimari ve 7. Cumhurbaskani Kenan Evren'in, bir mevzu münasebetiyle Osmanlica'nin mükemmelliGinden:

"Ben Osmanlica yaziyi rahat okurum ve bütün notlarimi eski yaziyla tutarim. Bunun AtatürkçülüGe aykiri bir tarafi yok. Bir kere ortalikta kaldiGi zaman herkes okuyamiyor. Ikincisi bir çesit steno olmus oluyor. diye bahsettiGini...

Fatih Ile Napolyon Arasindaki Fark

Adi dünya tarihindeki büyük kumandanlar arasinda anilan Napolyon Bonapart'a, Saint Helena adasinda hapis bulunduGu sirada "Kimler büyük adamdir?" diye sormalari üzerine Bonapart'in Fatih Sultan Mehmed'den bahsederek:

"Büyüklükte ben onun çiraGi bile olamam. 'Niçin?' derseniz, bana pek aci gelen bir gerçeGi açiklamam icap eder ki o da sudur..

Ben kiliçla fethettiGim yerleri, hayatta iken geri vermis bir bedbahtim. O ise, fethettiGi yerleri nesilden nesile intikal ettirmenin sirrina ermis bir bahtiyardir" diyerek bir hakikati ortaya koyduGunu...

Biliyor muydunuz?

UluG Bey ve Rasathanesi

Büyük Islam astronomu ve devlet adami UluG Bey' in 11394/1449), Semerkant'da kurmus olduGu rasathanesinde, yeryüzünün günes etrafindaki tam devrini yani bir yili, 365 yeryüzünün günes gün 6 saat, 9 dakika, 6 saniye olarak hesapladiGini...

Aradan asirlar geçip 20. yüzyilin en modern cihazlari ile yapilan hesaplarla, UluG Bey'in hesaplari arasinda sadece 58 saniye farkin bulunduGunu...

Kasirgadan Seher Yeline

Italyan sairi Tasse 'nin, Türkleri tanidiktan sonra, onlar hakkindaki görüslerini hayranlik içinde:

Deviren, kirip-döken, silip-süpüren yaman bir kasirgayi seher gibi yumusatmak mümkün müdür? Korkunç dalgalarini kabarta kabarta yürüyen bir denizi birden sakinlestirmek kabil midir.?Yildirimi güle çevirmek imkani var midir? Insanlar bu sorulara 'hayir, hayir' demekte tereddüt etmez deGil mi? Halbuki ben, kasirganin seher yeline,Coskun denizin sevimli bir göle, yildirimin güle inkilap ettiGini gördüm. Türkten bahsediyorum. Düsmanina saldirirken amansiz bir kasirgaya, korkunç bir denize ve insafsiz bir yildirima benzeyen Türk, dost yaninda ve silahsiz kalmis bir düsmanin karsisinda bir seher yelidir,bir güldür" diyerek ifade ettiGini...

Biliyor muydunuz?

Çok bilgilendirici yasanmis ve insanin ne çileler göstergesi olarak Mehmet Akif çok etkiledi ve bebeGini satiliGa çikarn....
Allah azzeve celle sizden ve o güzel insanlardan razi olsun...

meryem_89

Cezalı Üye
Re:

Evren Pasa ve Osmanlica

12 Eylül ihtilalinin bas mimari ve 7. Cumhurbaskani Kenan Evren'in, bir mevzu münasebetiyle Osmanlica'nin mükemmelliGinden:

"Ben Osmanlica yaziyi rahat okurum ve bütün notlarimi eski yaziyla tutarim. Bunun AtatürkçülüGe aykiri bir tarafi yok. Bir kere ortalikta kaldiGi zaman herkes okuyamiyor. Ikincisi bir çesit steno olmus oluyor. diye bahsettiGini...

BEN SADECE BUNU BILIYORDUM.. HEPSI ÇOK GÜZELDI.. ELLERNE SAGLIK ISLAMIST ABI... :roll: