Ders çalisma ortami nasil olmalidir?

#1
Ders çalisma ortami nasil olmalidir?


Ders çalisma ortaminin, basaridaki rolü yadsinamaz. Çalismak üzere düzenlenmis ferah bir ortam, öGrencinin motivasyonunu ve dikkat düzeyini artirir. Çalisma ortamindan kastedilen içinde lüks esyalarin ve teknolojik araçlarin bulunduGu, evin en konforlu yeri deGildir. Çalisma ortami, içinde masa ve sandalyenin (mümkünse yastiklarla dösenmis ve çok rahat hale getirilmis olmasin) bulunduGu odadir.


ÖGRENCILERI BAsARIYA ULAsTIRACAK IYI BIR ÇALIsMA ORTAMININ ÖZELLIKLERI NELERDIR?

a) Öncelikle öGrencinin ders çalisabileceGi bir masa ve sandalye bulunmalidir.

b) Telefon, televizyon, bilgisayar, müzik seti gibi, öGrenciyi ders çalisirken farkli düsüncelere sevk edecek, aklini daGitacak araçlar bulunmamalidir.

c) ÖGrencinin çalisma masasi, disariyi rahatça seyredebileceGi kadar pencereye yakin ya da içerideki televizyon sesini ve konusmalari duyabileceGi kadar kapiya yakin olmamalidir.

d) Çalisma odasinda çok fazla esya bulunmamali ve ferah bir ortam olmalidir.

e) ÖGrencinin çalisma masasi, yataGiyla iç içe olmamalidir. Çok yakin olursa, sandalyeden yataGa geçisi kolay olabilir.

f) Çok sicak ya da çok soGuk, çok fazla aydinlik ya da karanlik olmamalidir.

ÖGrencilere bir hususu hatirlatmakta fayda görüyoruz. Ders çalisma ortami çalismamizi kolaylastirir. Dikkati daGitan asil sebepler, ortamdan çok öGrencinin kendisiyle ilgili sebeplerdir.

Dikkat iki nedenle toplanamaz

1) ÖGrencinin çalisma aliskanliklarinin yerlesmemis olmasi; yani düzenli bir çalisma programinin olmamasi.

2) ÖGrencinin zihnini mesgul eden problemlerin olmasi.

Her iki durumda da ne yapilmasi gerektiGi aslinda çok açik. ÖGrenci, öncelikle çalisma programi yapmali ve bu programa uymakta kararli davranmali. sahsi problemlerinin olmasi olaGan bir durumdur. ÖGrenci, ders çalismaya oturmadan önce problemlerini düsünmeli ve bir çözüme baGlamalidir. Hemen çözüme ulasamayacaksa geçici bir çözüme varip zihnini rahatlatmalidir.

 

Benzer konular

Nilara_m

Acemi Üye
Silver
#4
ben ders çalisirken en çok masamdaki silgi tozlarina sinir olurum :| bi de masamdaki gereksiz kitaplardan dolayi sinir olurum :| tesekkürler sevda abla :wink:
 

waterfall

Acemi Üye
Silver
#9
ya aslında kişiden kişiye değişiyor mesela ben gürültülü ortamda daha rahat ders çalışırım sessiz ortamda uykum gelir masam dağınık olacak bilgisayarım sürekli açık olacak ve müzik son ses..sayısal öğrencisi olduğumdan dolayı müzik dinleyerk ders çalışmak benim için çok zevkli.okulda bile kulağıma kulaklık takarım saçım ile göstermemey çalışırım müzik dinlerim hocayı dinlemem...
bir de ders çalışırken benim tavsiyem gece sayısal dersler gündüz sözle dersleri çalışsınlar ...ya da istediklerini yapsınlar :))
 

Ziyaretçilerden Sorular

D
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
0
Görüntüleme
44
Davidulcem
D
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
0
Görüntüleme
27
Davidulcem
G
Cevaplar
0
Görüntüleme
12
Gurzufruu