Eğitim Bakanı Annette Schavan istifa etti

serhad55

Çalışkan Üye
Silver
INTİHAL SKANDALINDA SON PERDE... [h=1]Federal Eğitim Bakanı Annette Schavan istifa etti[/h] Almanya’da doktora tezinde intihal yaptığı suçlamalarının ardından Düsseldorf Üniversitesi tarafından ‘doktor’ ünvanı iptal edilen Federal Eğitim ve Bilim Bakanı Annette Schavan bakanlık görevinden bugün isitfa etti.

Federal Eğitim ve Bilim Bakanı Annette Schavan (solda) bakanlık görevinden isitfa etti. foto: dpa

Schavan, Afrika gezisinin ardından dün gece başkent Berlin’e dönmüş ve Başbakan Angela Merkel’le görüşmüştü.
Hıristiyan Demokrat Partili (CDU) Başbakan Angela Merkel (58), kendi partisinden bakan yaptığı Annette Schavan’la (57) bugün öğle saatlerinde kameraların karşısına geçerek istifa haberini duyurdu.
”Annette Schavan cuma gecesi bana istifa etmek istediğini bildirdi. Büyük bir üzüntüyle bu isteği kabul etmek zorunda kaldım.” diyen Merkel’in üzgün olduğu gözlendi. Merkel, Schavan için; ”Kendisine şimdiye kadar ülkemiz ve partimiz için yaptığı şeyler konusunda teşekkür ediyorum.” diye konuştu.
‘MERKEL’LE DOSTLUĞUMUZ…’
Müstefi Bakan Schavan ise, Merkel’le olan dostluğuna dikkat çekerek konuşmasına başladı. ”Dostluğumuz, bakanlık görevinin üzerindedir. Özellikle bu günlerde.” diyen Schavan, doktora ünvanını iptal eden Düsseldorf Üniversitesi’ne karşı hukuki mücadelesini sürdüreceğini söyledi.
‘BAKANLIK MAKAMI YIPRANMASIN’
Ancak bakanlık görevinin bu mücadelede yanlış anlaşılabileceğini belirten Schavan, bu makamın yıpranmaması için mücadelesine normal bir vatandaş olarak devam etmek istediğini kaydetti.
Düsseldorf’taki Heinrich Heine Üniversitesi, Federal Eğitim ve Bilim Bakanı Schavan’ın 30 yıl önce hazırladığı doktora tezininde intihal yapıldığına ikna olmuş ve bakanın doktorasını geçtiğimiz salı günü iptal etmişti.
YENİ BAKAN WANKA OLACAK
Johanna Wanka

Öte yandan Schavan’dan boşalan koltuğa Aşağı Saksonya Eyaleti eski Eğitim Bakanı Johanna Wanka’nın (61) getirileceği bildirildi.
Matematik eğitimi alan Wanka, 9 yıl boyunca Brandenburg eyaletinde bilim bakanlığı görevini yürütmüştü. Ardından Batı Almanya’da siyaset yapma kararı alan Wanka, Aşağı Saksonya eyaletine de bakanlık görevi yapmıştı.
20 Ocak’taki seçimden sonra eyaletin CDU-FDP koalisyon hükümeti son bulurken, Wanka da koltuğundan olmuştu.
İNTİHAL OLAYININ KRONOLOJİSİ
* Geçen yıl Nisan ayında ortaya atılan intihal iddialarına ilişkin Düsseldorf Üniversitesi 2 Mayıs’ 2012′de iddiaları inceleme kararı aldı.
* 30 Mayıs 2012′de ‘Vroni-Plag’ adlı internet sitesinin kurucusu Martin Heidingsfelder, doktora tezinin yüzde 33′ünde intihal yapıldığını örnekleriyle yayınladı.
* 14 Ekim 2012′de Düsseldorf Üniversitesi’nden komisyon başkanı Stefan Rohrbacher, 351 sayfalık doktora tezinin 60 sayfasında dikkat çekici benzerlikler olduğunu kaydetti. Schavan ise buna kızarak suçlamaları reddetti.
* 15 Ekim 2012′de Başbakan Angela Merkel, Schavan’a güveninin tam olduğunu açıkladı.
* 17 Ekim 2012′de Düsseldorf Üniversitesi, söz konusu intihal iddialarıyla ilgili toplantı yapıp suçlamaları değerlendirdi.
* 22 Ocak 2013 Düsseldorf Üniversitesi Felsefe Fakültesi Komisyonu toplandı ve Schavan’ın tezini yeniden incelemeye aldı. Dekan Bruno Bleckmann, sonucun açık olduğunu belirtti.
* 23 Ocak 2013′te Başbakan Angela Merkel bir kez daha ‘Schavan’a güvenim tamdır.’ şeklinde konuştu.
* 5 Şubat’ta Düsseldorf Üniversitesi, Schavan’ın doktora ünvanını iptal etti.
MERKEL’İN KABİNESİNDEKİ İSTİFALAR
İkinci dönem başbakanlık görevine Eylül 2009′da başlayan Angela Merkel hükümetinde daha önce de çeşitli istifalar gündeme geldi.
* Hükümetin henüz kurulmuşken Kasım 2009′da Frans Josef Jung, Federal Çalışma Bakanlığı görevinden isitfa etti. Bir önceki kabinede Savunma Bakanlığı yapan Jung, Afganistan’daki bir saldırıyla ilgili açıklamalarının tepki çekmesi sonucu görevini bıraktı. Jung’un yerine Ursula von der Leyen, Federal Çalışma Bakanlığı görevini üstlendi. Leyen’in Fedaral Aile Bakanlığı koltuğu ise genç politikacı Kristina Köhler’e (Schröder) kaldı.
* Mart 2011′de Federal Savunma Bakanı Karl Theodor zu Guttenberg, yine doktora tezinde intihal yaptığı gerekçesiyle görevinden istifa etti ve ailesiyle birlikte Amerika’ya yerleşti. Zu Guttenberg’in yerine ise Thomas de Maiziere atandı.
* Hükümetin küçük ortağı Hür Demokrat Parti’de parti başkanlığından Guido Westerwelle’nin istia etmesi sonucu Mayıs 2011′de Federal Sağlık Bakanı olan Philipp Rösler, partinin liderilğini üstlendi. Rösler’in bu görev değişimi kabinede değişikliğe yol açtı. Rösler, Merkel’in yardımcısı (başbakan yardımcısı) olurken, sağlık bakanlığı koltuğuna ise Daniel Bahr getirildi.
* Mayıs 2012′de Federal Çevre Bakanı Norbert Röttgen eyalet seçimlerinde başarısız olunca Merkel tarafından bakanlık görevinden alındı. Yerine ise Peter Altmeier (CDU) getirildi. ZAMAN-ONLINE.DE