• Teşrik tekbiri getirmeyi unutmayınız

Elektrik Faturası (OKUYUN)

Sell_!

Müslümanlar Kardeştir
Administrator
DİKKATLE OKUYUNUZ VE PAYLAŞINIZ Kİ ..
BU REZALET SONA ERSİN ...!!

Kullandığımız tutar 23.66 tamam.
K.D.V 6.67 ona da tamam.
Elektirik Tüketim Vergisi 1.39 (elektrik tükettik diye vergi veriyoruz) hadi ona da tamam.
Enerji Fonu 0.28 (???) oda TAMAM olsun...

AMA
Kaçak Kullanmadığımız halde, Kayıp Kaçak Bedeli 4.09
TRT mi ? Bu kanalın yayın geliri yok mu ? verelim onada 0.56
Dağıtım Bedeli (buna gülüyorum) 5.00
İlet. Sis. Kul. Bd. (bravo kim uydurdu acaba) 1.09
Per. Cat. Hiz . Bd. (bu ne ya)0.54
PSH (Say. Oku.) Bd. (bunu ödemezsek ayıp olur) 0.42
PEKİ BUNLAR NE ?????

Toplamı = 11.7 TL
Türkiye de en az 35 milyon ev var bunların hadi 10 milyonunu saymayalım 25 milyon var desek

11.7 x 25.000.000 = 292 Milyon 500 Bin TÜRK LİRASI !!

Sen Türkiye'sin Büyük Düşün... yada düşünme bunları öde geç.

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
bi arkadaş trt yi izlediği için trt ekli fatura da zannetmiş ve trt yi açmamaya karar vermiş. Bu konuyu okuyunca o aklıma geldi :) emeğinize sağlık. ne yazıkkki bu konuyuda okusak,
biz türkieyiz büyük düşünüp, ödüyoruz :D

Yahu işte bu ve bunun gibi yanlış özelleştirmelerin sonuçları!!!.....evet özelleştirmek gerek ama gözü milletin 3 kuruşunda olan *********** ve hırsızlara bu büyük ve etkin kurumlar yok pahasına verilemez verilmemeli.....Yani sağlam adamlara işi bilene güvenilir ve milletin 3 kuruşunda gözü olmıyanlara verilmeli bu kurumlar....elektirik bu şekilde rezalet telefonda öyle yarın doğal gazıda verecekler Allah bilir onda ne dümenler dönecek.....

ugur_

<b>Yalnız Kurt</b>
Silver
kardeşler bu konular biraz farklı özelleşmeli bu tip kurumlar en azından daha iyi hizmet alırsınız ikincisi kayıp kaçak bedeli illaki komik trt payı devletin ilk kanalı olması hasebiyle ki kalan tek kurum elektrikten pay alan( bu hükümetten önce yanlış hatırlamıyorsam iş bankası veya chp de pay alıyordu kardeşler unuttunuzmu),Per. Cat. Hiz . Bd. (bu ne ya)0.54
PSH (Say. Oku.) Bd. (bunu ödemezsek ayıp olur) 0.42

Konu Devamı: http://www.islam.info.tr/dedikodu-g...8-elektrik-faturasi-okuyun.html#ixzz2KzpMBdl7 bunlar kalkacaktı çok sürmez inşallah
yalnız şunuda söylemeden geçemiyecem yeraltı ve yerüstü og ve ag hatları patlar trafolar bakıma girer ve gördüğünüz trafo ve indirici merkezlerinde bakımları yapılır bunlarda bedavaya yapılmaz es geçmeyelim neyse enerji bakanı çalışıyor

MücTeHiD

Tecrübeli Üye
Süper Moeratör
Faturaya dikkatli bakın!
Faturada kayıp kaçak bedeli görünmüyor ama ödediğiniz paranın içinde bu bedel de var!

Elektrik faturalarına eklenen 'kayıp-kaçak' bedelini gösteren kısım, faturalardan kaldırıldı. Elektrik aboneleri bundan böyle kayıp-kaçak parası ödeyecek ama bunu faturalarda göremeyecek.

Türkiye'deki 21 elektrik dağıtım bölgesinde Ulusal Elektrik Tarifesi uygulanıyor. Ülke genelindeki elektrik kayıp-kaçak parası da bütün abonelere yansıtılarak tahsil ediliyor. Elektrik piyasası mevzuatı gereği önceki yıldan itibaren abonelerin elektrik faturası için ödediği paranın ayrıntıları faturalarda yazılmaya başlandı. Aboneler, faturalarda çalınan elektriğin parasını ödediğini görünce tepkiler artmaya başladı. Bunun üzerine bazı dağıtım şirketleri faturada kayıp-kaçak bedeline yazmaktan vazgeçti.

Tepkilerin devam etmesi üzerine dağıtım şirketleri yeni bir uygulama başlattı: Faturalardan kayıp-kaçak bedeli bölümü tamamen kaldırıldı. Ocak 2013'den sonra elektrik aboneleri artık faturalarında kayıp-kaçak bedeli bölümü ve ödediği parayı göremeyecek. Ancak aboneler, kaçak elektriğin bedelini diğer fatura kalemleri üzerinden ödemeye devam edecek.

Türkiye'de alınan bütün önlemlere rağmen elektrik kayıp-kaçağı önlenemiyor.Halen bazı illerde kayıp-kaçak elektrik tüketimi yüzde 80'i geçiyor.
CİHAN

İbrahimH

Acemi Üye
Silver
Evet büyük düşünmeliyiz. Haklısınız, örnekteki faturada ve 25 milyon diğer örneğindeki gibi faturanın ek vergilerle 23 liradan 43'e çıkması eleştirilecek bir konudur. Ama bence biz daha ötesini düşünmüyoruz ve sadece ek vergilere karşı çıkıyoruz. Geçenlerde bir makale okuyana dek ben de bunu normal görüyordum. Çünkü böyle alışmışız. Sormuyoruz, ek vergiler olmasa dahi, neden bu kadar ödüyoruz diye. Çünkü, elektrik, su ve özellikle telefon, sistem kurulu bir şeydir. Bunun paraya dökülmesi bile yanlış. Sadece bakım ücreti istenebilir ki o da hiç birşey (sadece israfa engel olmak için fertlerin sayısına göre her aileye normal kullanım hesabıyla bir kotaya kadar ücretsiz olmalı, sonrası -fazla kullanırlarsa- fiyatlandırılmalıdır). Buyrun bahsettiğim o makaleyi okuyun lütfen. Bazılarının gerici-yobaz dediği İslami İran'da elektrik, su ve doğal gaz ücretsiz, bizde neden olmasın: http://www.halkhaber.org/2014/01/12/elektrik-su-dogalgaz-halka-ucretsiz-verilir-mi-gazi-direnen/