En Sevgili (s.a.v)`den Hanımlara İnciler

ZiLaN_21

Tecrübeli Üye
Silver
#1
Ebu Hureyre (r.a) ‘nin rivayet ettiğine göre Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:`;Cehennemliklerden iki sınıfı henüz görmedim. Biri, ellerindeki inek kuyruğu gibi kırbaçlarla insanları dövenlerdir. Diğeri de, giyinmiş/çıplak ...

Ebu Hureyre (r.a) ‘nin rivayet ettiğine göre Resulullah (s.a.v) şöyle buyurmuştur:

“Cehennemliklerden iki sınıfı henüz görmedim. Biri, ellerindeki inek kuyruğu gibi kırbaçlarla insanları dövenlerdir. Diğeri de, giyinmiş/çıplak, kırıtkan sallanarak yürüyen, başları deve hörgücü gibi olan kadınlardır. Bunlar cennete girmeyeceklerdir. Kokusunu bile duymayacaklardır. Halbuki cennetin kokusu şu kadar mesafeden duyulur.” (Müslim, Libas, 34/2128)

Ümmetin geleceğinde büyük fitneler muhakkak olacaktır. Zira Allah, kullarını imtihan etmeden salmayacaktır. Bazı fitneler siyaset üzerinden gelecek ve pek çok insanın ayağı o fitnelerde kayacaktır. Bu tür fitneler genelde insanların daha çok dikkatini çekmektedir. Mesela siyasi fitneler her Müslüman tarafından sorun edilip her yerde konuşulduğu halde; çocuklarımızın kültür emperyalizmine maruz kalmaları ve topraklarımızın emperyalistler tarafından işgal edilmesi kadar dikkat çekmemektedir. Halbuki o da bir fitne, bu da bir fitnedir. Her ikisi de bizim sınanmamız için karşımıza çıkarılmıştır. Bizim ikisine de hazırlıklı yakalanmamız gerekiyordu.

Tesettürde esas olan giyinmek değil korunmak olmalıdır. Beğenilecek bir kıyafet yerine gözden koruyacak bir kıyafet giyildiğinde onun adı tesettür olur. Yoksa bir elbisenin, adı “tesettür” olan bir mağazadan alınmış olması Allah’ın emri olan tesettürü sağlamada yeterli olmayabilir. Bedenin ayrıntılarını belli etmeyen, “bak bana” dedirtmeyen, kibir olmayan kıyafetlere İslamilik damgası vurulabilir. Çağın getirdiği fitnelerin etkisinde kalarak hazırlanmış kıyafetlere bizim İslami dememiz yeteli olmaz.

Kadınların giyinmiş çıplak durumunda olmaları, bir anlamda toplumun ne durumda olduğunu da göstermektedir. Bunun için, toplumun esası olan kadınların bu durumda olmaları, İslam toplumunun bozulma meylini yansıtır. Bütün Müslümanların ilgi alanına girmesi gereken bir sorun olarak görülmeli ve çözümü için çalışılmalıdır.

Hadisi Şerif’leri dinimizin kaynaklarından bir kaynak olarak gördüğümüze göre; bu hadis bize şunu düşündürmektedir:

Müslüman kadının kıyafeti ihtiyari değildir. İslam, kadını serbest bırakmamıştır. Üzerindeki kıyafetin kalitesi, aranan kalitede olmadığı için cenneti koklayamamakla tehdit edilmek; giyimin serbest olmadığını, namaz gibi ciddi bir iş olduğunu göstermektedir.

Nureddin Yıldız’ın ‘En Sevgiliden Hanımlara İnciler’ adlı eserinden alıntıdır…