Erdoğan'ın kükreyişi Avrupa'yı sarstı

#1
Davosta yaşanan kriz, Almanya, Fransa ve Avusturya gazetelerinde son dakika haberi olarak girdi.

ALMANYA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Davos Zirvesi'ndeki oturumda kendisine söz hakkı verilmemesi üzerine toplantıyı terk etmesi Alman basınında geniş yer buldu. Spiegel Online; "Kısa konuştu, sunucu ile tartıştı ve kalkıp toplantıyı terk etti" şeklinde başlık attı.
Erdoğan'ın kalkıp gitmesini doğrular gibi yansıtan internet sayfası; "25-12 Erdoğan'ı kızdırdı" diye manşet sürdü. İsrail Başbakanı Peres'in 25 dakikalık konuşmasından sonra cevap hakkı verilmeyen Başbakan Erdoğan'ın kısa ve öz konuştuğu
vurgulandı. Almanya'nın en yüksek tirajlı gazetelerinden biri olan Bild ise, "İsrail'e karşı kin dolu konuşma" şeklindeki bir başlıkla sunduğu haberinde, Başbakan Erdoğan'ın İsrail Başbakanı ve Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-Moon'un yanında "Konu öldürme olduğunda siz çok iyi biliyorsunuz" dediğini yazarak, Erdoğan'ın İsrail'e karşı İran gibi saf tutuğunu öne sürdü. Bu arada söz konusu haberin ilk haber olarak yayına verildikten sonra yaklaşık 2 saat sonra yayından silinmesi ise dikkat çekti.
Der Tagesspiegel, "Erdoğan kızgın bir şekilde Davos'tan ayrıldı. İsrail Başbakanı Peres'in ateşli şekilde İsrail'i savunan konuşmasından sonra sunucunun oturumu kapatmak istemesi, Erdoğan'ı sinirlendirdi" diye yazdı. İsrail'in aşırı güç kullandığını ve Peres'in suçlu oldukları için sesini yükselterek konuştuğunu söyleyen Erdoğan, bizde belgeleri var. İsrail suçlu" sözlerine yer verdi. Welt ise "Erdoğan Davos'u karıştırdı. Erdoğan İsrail Başbakanı'na hesap sorar şekilde cevap verdi ve sonra kızgın bir halde salonu terk etti" ifadelerini kullandı.
Haberde, Erdoğan'ın oturumu terk etmeden önce "Siz insan öldürüyorsunuz" diyerek İsrail'i suçladığı belirtildi.

FRANSA

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, Davos'taki toplantıda İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres'in konuşmasının ardından platformu terk etmesi, Fransa'nın önde gelen gazetelerinden Le Monde ve Le Figarro gazetelerinin internet sitelerinde, AFP kaynaklı kısa özet şeklinde verildi.
AFP'nin duyurduğu haberde, Başbakan Erdoğan'ın salonu terk etmesi üzerine, Şimon Peres'in Başbakan Erdoğan'ı telefonla arayarak özür dilediği belirtildi.
Davos'ta başlayan Dünya Ekonomik Forumu'ndaki oturumda yaşanan kriz Avusturya basınında büyük yankı buldu. Konuya ilişkin haberlerden bazılarında "Erdoğan, 'bir daha Davos'a katılmayacağım' diyerek oturumu terk etti" başlığı kullanıldı.

AVUSTURYA

Avusturya Presse Ajansı (APA) olayı, "Davos'taki Kriz" ve "Erdoğan: Davos benim için bitmiştir, bir daha gelmiyorum" başlığıyla duyururken, İsrail Cumhurbaşkanı Peres'in konuşmasına Erdoğan'ın cevap hakkı istemesinin ardından moderatörün başarısızlığı nedeniyle Erdoğan'ın oturumu terk ettiği belirtildi.
Die Presse Gazetesi yaşanan durumu, "Dünya Ekonomik Zirvesi'nin yapıldığı Davos'taki oturumda kriz", "Erdoğan ile Peres arasında geçen gerginlik moderatöre takıldı", "Erdoğan, 'bir daha Davos'a gelmeyeceğim' dedi" şeklindeki cümlelerle okuyucusuna iletti.
Kleine Zeitung ise, "Davos'ta Erdoğan Skandalı", "Erdoğan 'Davos'a bir daha gelmeyeceğim' dedi" başlıklarını attı.
 
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
A Güncel Haberler 1
A Güncel Haberler 7

Benzer konular

#2
aro kardeşim ne güselde terketti çok sevindim dünya duysun ki insan düşmanlarının hallerini
Muhakakki zalimler hüsrandadır onlara allah c.c. lanet ediyor onları helak etmesi yakındadır
 
#4
ekonomi zirvesinde terör konuşuldu
bile bile lades yaptılar bize karşı
bunun olmasını istediler ve başardılar
haklıydı hak ettiler
durmak yok yola devam:))
 

mum ışığı

Acemi Üye
Silver
#5
aro emeğine sağlık:)
iyiki terk etti saniye saniye izledim mithiş oldu artık bu cani ve edepsizlere bi baba yiğidin cvp vermesi gerekiyodu tam yerinde ve zamnında oldu :)