Erkeklerin küpe takmasi caiz mi?

F

fussilet

Misafir
Islâm Hukukuna göre kulaklarin küpe takilmak üzere delinmesi ve küpe takilmasi, kadinlar için caiz görülmüs; ama erkekler için caiz görülmemistir. Bazi hukukçular, erkek çocuklarin da kulaklarinin delinebileceGini ve bu tür bir olayin Hz. Peygamber zamaninda yapildiGi halde yasaklanmadiGini ileri sürmektedirler. Her halükârda ergen erkeklerin kulaklarini deldirmeleri ve küpe takmalari, çoGu hukukçulara göre haram ve bazilarina göre ise mekrûhtur; yani kisaca caiz deGildir.

tomurcuk171

Acemi Üye
Silver
Sanirim yasantisyila bizlere yegane örnek olan Efendimiz (s.a.v.)'in sünnetini kulaGimiza küpe yapsak ebedi alemdeki statümüz insaallah daha çok artacaktir

CerteL

Acemi Üye
Silver
ben küpe takmak istiyoRum ama neden günah olduğunu kafam basmıyoR, yukaRıda eRkekleRin kadınlaRa kadınlaRın eRkekleRe benzemesi günah yazıyoR iyi ama ben küpe taksam kadına benzemem ki, ayRıca bazı aRkekleR saçlaRını uzatıyoR ya da bazı kadınlaR saçlaRını kıpkısa kestiRiyoR hatta bazılaRı 0a vuRduRuyoR bunlaR da mı caiz değil

şimdiden teşekküRleR

Yavuz sultan selim hakkında şöyle bir menkıbe anlatılır ama doğruluğu çok tartıişılmaktadır:Mısır ı fetih ettikten sonra erkek kölelerin kulaklarıdanda küpe görürü ve yanındaki zaatlara sorar;bunlar neden küpe takmaktadır. zaatlar cevap verirler hünkarın onlar köledir efendileri onları bulmaları için küpe takmışlardır der... Sultan selim ise: O halde banada bir küpe getirin çünkü bende o YÜCERLER YÜCESİ'nin kölesiyim...

_zeyd_

Acemi Üye
Silver
sr_h arkadaşımızın dediği şey doğrudur hatta yavuz sultan selim hanın çoğu portresinde kendisinin isteğiyle küpeli kulağının olduğu yerden resim çizdirmiştir.. niyet allahın kulu olduğunu bilmek için küpe takmakmı yoksa sırf hava atmak olsun diemi...

ALPEREN6161

Acemi Üye
Silver
kadinin erkeĞe erkeĞİn kadina benzemesİ elbettekİ dİnİmİzde hoŞ karŞilanmayan bİr Şeydİr...
GÜnÜMÜz dÜnyasinda bu hoŞ olmayan durum gayet hoŞ bİr Şekİlde yapilmakta uygulanmaktadir...kadinsi elbİseler gİyenler kadinsi konuŞanlar erkek gİbİ olan kadinlar fİlan....
Bence kÜpe takmak caİzmİ dİye araŞtirmak yerİne kÜpeyİ unutup baŞka Şeylerle meŞgul olmak daha Evladir..kÜpe taksan ne olur takmasan neolur....