Esedullah - Ah o eski ramazanlar

Esetullah

Acemi Üye
Silver
Esselamunaleykum

Öncelikle ALLAHın Rahmeti Fazlı İhsanı Hepinizin ve Hepimizin Üzerine Olsun değerli okuyucular. Esselamualeykum ve Rahmetullahi ve Berekatühü diyerek ilk yazıma başlayayım.

Dilerseniz ben ilk konum için Eski Ramazanları özlediğimiz için eski ramazan günlerini hatırlatayım ;

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِي

Ah o fakir eski ramazan sofralarımız yer sofraları kurulurdu çorbalar annemizin yaptığı kendi çapında süper tatlılar ve yemekler akşam yemeklerinin tadı ramazanda başka olurdu... Kış olduğu için ramazanın tadı başka idi bir taraftan sobanın üstünde fokur fokur kaynayan çaydanlığın üstündeki kapağının tıkırtısını hala duyar gibiyim dışarıdaki fırtınalardan evin camlarından sanki ıslıklar çalardı bu bir ayrı güzellikte idi hadi bakalım yemeğimizi yedik mi yedik Elhamdülillah çok şükür alemlerin sahibine karnımızı doyurduk sırada ne var sobanın üzerinde kaynayıp kaynamaktan deliren çaydanlıktan çay içme zevki ALLAHım bizi cehenneme koyma biz o çaydanlıktan fena halde deliririz neyse efendim çaylar geldi içtik mi içtik sırada ne var ne olacak Abdest alıp akşam namazını kılıb camiye giderek cemaat ile Teravih namazı kılacağız evet tutardık babamızın elinden giderdik camiye daha küçük olduğumuz için arkada yaramazlık yapardık ALLAHu teala affetsin ama geç anladık ne kadar kötü bir şey olduğunu ama şimi büyüdük Elhamdülillah her şey yolunda şimdi namazımızı kıldıktan sonra yine babamızın elinden tutarak evin yolunu bulurduk kış olduğu için hızlı hareket ederdik eve varınca bir çay daha sonra meyve den sonra uzanırdık yer yataklarına uyurduk sahur vakti annemiz kaldırırdı çok zordu kalkması ne yapalım uyku tatlıydı kalktık yüzümüz bir karış mahkeme duvarı gibi neyse efendim sahurdan sonra niyet edince uyurduk bu kezde uyku gelmez bazen uyumaz sabahlardık bir ayı böyle geçirirdik

Kış ramazanı bu, çabucak geçerdi! "Ah, derlerdi yaşlılar, canım Ramazan ne de çabuk geçti!" Neyse ki bayram vardı. Bir hazırlık, bir hazırlık! Yeni elbiselerimizi giyerdik ve namaz için caminin yolunu tutardık eve dönünce anne babamızın elini öper harçlık beklerdik neyse efendim sonra kapı kapı gezerek bayram şekerleri toplardık ne yapalım çocukluk ama şimdi nerede o ramazanlar nerede bayramlar ah ah…

İlk yazımızı yazdık değerli okuyucular inşALLAH sıkmamışızdır. Sizleri emanete hiyanet etmeyecek tek varlığa Rabbime emanet ediyorum
Esselamualeykum ve Rahmetullahi ve Berekatühü Hayırlı Günler...

Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
Z Anılarımız, Hatıralarımız 6