Eşimin cebinden izinsiz para alabilir miyim?

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#1
FEB1AE42-B2BD-436E-8879-4B750DF563F1.jpeg


Bize intikal eden suallerden biri de şöyle: "Hanımefendi, beyinin cebinden habersiz para alabilir mi?"


Sual bu. Ancak bu sual yanlış yere soruluyor gibi geldi bana. Zira bu sual, bana değil de para cebinden çıkacak kimseye sorulmalıydı ve denmeliydi ki:


– Bey, zaman zaman ihtiyaç oluyor, habersiz para almak durumunda kalıyorum. Ne dersin, alabilir miyim? Yoksa mutlaka sana haber vermek zorunda mıyım? İzin veriyor musun arada sırada para almaya?


Bakalım para cebinden çıkacak zat ne diyecek, nasıl bir mukabelede bulunacak? Şayet anlayışlı ve bonkör davranır da:


– Hanım, bizim aramızda ayırım mı olur? Paramız olduktan sonra izinli de alabilirsin, izinsiz de! Nasıl olsa aldığını evin ihtiyacına harcayacak, çoluk çocuğun eksiğini tamamlayacaksın…


Şayet bey böyle derse, Şahin Hoca'ya ne oluyor ki?


– Hayır alamazsın, diyecek, yahut da, alabilirsin, diye beyin kesesinden cömertlik yapacak, bonkörlükte bulunacak hali yok herhalde!..


Bence meselenin esası budur: Beyin izin verip vermemesi.


Anlaşılan odur ki, bey razı olursa alınabilir, olmazsa alınamaz.


Burada bir hususa da işarette bulunalım isterseniz.


Bey, evin ihtiyaçlarını karşılamakla zaten mükelleftir.


Ne var ki evin beyi evi geçindirme sorumluğunu yerine getirmekte ihmalkâr davranıyor, zaman zaman cebinde imkanı olduğu halde bu mükellefiyetini yerine getirmiyor da hanımefendi, biraz da zorlayarak cebinden habersiz para alıyor, beyin karşılamaya mecbur olduğu ihtiyaçları böyle karşılıyorsa; bunda bir mesuliyet söz konusu olmayabilir. Çünkü bunda beyin yapmaya mecbur olup da ihmal ettiği harcamayı yaptırmak, bir bakıma mükellefiyetini ancak böyle yerine getirtmek vardır.


Tabii bu, ideal olanı değildir. Arzu edilen odur ki, ne hanım böyle bir zorlamaya gerek duysun, ne de bey bunu duyuracak bir ihmal ve anlayışsızlığa düşsün.


Belki olması lazım gelen; beyin, ihtiyaçları vaktinde bilmesi, istemeye bile zaman kalmadan gereken miktarı takdim etmesidir.


Burada dikkate alınacak bir husus da, harcamayı yapan hanımefendinin anlayışıdır. Bazı hanımlar çevrelerinde israflı bir hayatı esas alan komşuları örnek alıyor, gereksiz şeyleri de ihtiyaç haline getirip para yetiştiremez hale bile gelebiliyorlar. Halbuki herkesin ihtiyaç anlayışı imkanına göre olur. Herkes ayağını kendi yorganına göre uzatır. Buna mecburdur da.


İsraflı harcamaya alışanlar örnek alınmamalı, imkan bakımından kendisinden aşağıda bulunanlar örnek alınmalı, onlara göre çok iyi durumda olduğu düşünülerek hayatından huzur duyup memnun olmalıdır.


Yazar:
Ahmet Şahin
 
Moderatörün son düzenlenenleri:
#2
Erkek de kadin da elbet israf icersinde yasamamalidir.

Erkek de kadin da birbirlerinden nakitlerini gizlememelidir. (Benim düsüncem)

Erkek öyle harcama yapmali ki, hanimindan izinsiz harcama yaptiginda, hanimi ona hüzün duymamalidir.

Kadin da öyle harcama yapmali ki, erkeginden izinsiz harcama yaptiginda, kocasi ona hüzün duymamalidir.

Dolayisiyla, kadin kocasinin cebinden onun haberi olmadan, para almasi da buna matuftur.

Yani, kadin kocasinin cebinden onun haberi olmadan para almissa, kocasi onu bilir ki, "gerektiginde" alinmis bir paradir o.

Sahsen ben, ailemin ve cocuklarimin cebimden izinsiz para almislarsa, buna kizmam hakkim falan varsa haram etmem ve üzülmem de, cünkü cocuklarim da, ailem de "gerekmistir ki" cebimden para almislardir.

Aile böyle olmali diye düsünüyorum.

NOT: Alinan para tarafima da söylenmeli. Söylenmedigi takdirde eminlik de, saygi ve sevgi de bozulabilir. Bundan Allah'a siginirim.
 
#4
Bu soruya kısa cevap vermek gerekir uzatmaya mahal yok....Eğer erkek cimriyse kadın cebinden ihtiyacı kadar alabilir eğer erkek cimri değilde tutumluysa o zaman alamaz.....Bu kadar basit cevap......ama tabiki cimrilikle tutumluluk arasındaki sınırı iyi belirlemek lazım.....Bu iki şekilde anlaşılır...


1. Adam evin asli ihtiyaçlarını karşılamaz...Burada kesinlikle kadın alabilir....

2. Adam kendi geliri doğrultusunda ve gelenek görenekler ve örfe göre yapması gereken ihtiyaçalrın yapılmasında ihmalkar davranması.... Yani adam belki aylık 20 milyar gelire sahip ama kadına bu paradan hiç koklatmıyor....Sadece yemesini,içmesini ve barınmasını sağlıyor...Bu da kadına bir zulümdür ama kadının erkekten izinsiz para alıp alamıyacağı bu durumda tartışmalıdır....Buna kadının kendisi karar vermesi gerekir....Çünkü en doğru kararı kendisi verecektir...Nedeni ise böyle bir durumda bütün artı ve eksilerin gözden geçirilmesi gerektiğidir....Bu durum bana ne artılar getirir ve benden neler götürebilir??? En doğru seçenek ne olmalı??? gibi düşünüp taşınmalı ve kararını vermelidir...Bazen almamak daha uygundur..bazen ise almak daha doğru ve faydalı olabilmektedir....Tabiki adama bu durum öncelikle erkeğin veya kadının yakınları tarafından anlatılmalı ve erkek hizaya getirilmelidir.....Çünkü adam bu durumda kadına kesinlikle zulm etmektedir....Selametle....