Forumlarda Türkçenin dogru kullanimi hakkinda..

thares

Tecrübeli Üye
Silver
Forumda, Türkçenin doGru kullanimi hakkinda

Yeni gelen bazi arkadaslari Türkçe dilbilgisi kurallarina göre yazmalari konusunda uyarmak zorunda kaliyoruz. Bu iki taraf için de tatsiz bir durum...

Fikirlerinizi buraya yazarsaniz, yeni gelene bu sayfanin linkini verebiliriz

Ön uyari: "Ben istediGim gibi yazarim, kimse karisamaz" içerikli mesaj yazmamaniz tavsiye edilir

Neleri yazmamaniz gerekir?
? mrb, slm ve bu tür kisaltmalar
? v yerine w
? yardimmm, imdaattt, niye kimse cevaap vermiyoo yawww

Öncelikle hangi imla kurallarina bakiyoruz?
Tamam, imla kurallari çok ama bazilari var ki yanlisliGi çok dikkat çekiyor. Topu topu üç tane
? "de" "da" dahi anlamina geliyorsa ayri yazilir.
? Soru takilari ayri yazilir.
? "ki" eki, baGlaç olarak kullaniliyorsa ayri, iyelik eki olarak kullaniyorsa birlesik yazilir.
Noktalama isaretlerine dikkat etmeli misiniz?
Hepsine dikkat etseniz iyi olur ama özellikle dikkat etmenizi istediklerimiz sunlar:
? Cümleye büyük harf ile baslayin, anlamina uygun noktalama isareti ile bitirin.
? Nokta, virgül gibi isaretlerden sonra mutlaka bosluk birakin.
? Bu bosluGu isaretlerden önce birakmamaya dikkat edin.
? " (tirnak) ve ( (Parantez) kullanirken, bosluk birakmayin.
Baska nelere dikkat etmelisiniz?
Paragraf: Olmazsa olmaz... Ekranda uzun metinleri okumak zordur. Göz, bir süre sonra satiri takip etmekte zorlanir. Paragraf, yazi alanini bölerek, gözün takip etmesini kolaylastiran bosluklar olusturur...
Vurgu: Yazinizin içindeki önemli kelimeleri kalinlastirabilirsiniz. Böylece okuyan nelerin önemli olduGunu daha hizli anlayabilir ve daha sonra aradiGini daha kolay bulabilir.

Hiç mi konusma diliyle yazamayacaksiniz?
Öyle sey olur mu tabii yazilabilir
Çay içmek istiyooom, kim bakiyo buraya yaa...
Forum Kahvesinde özgürlüGünüz var. Tabii özellikle bozuk yazarak, bir tür protestoya kalkistiGiniz kanaatine varirsak, hos olmaz

Ne yani, imla hatasi yapamaz miyim?
Tabii ki yapabilirsiniz, ben de yaparim. Ama önemli olan iyi niyettir. Yazilarinizin altinda düzelt düGmesi var. Daha sonra da düzeltebilirsiniz. Yazinizi göndermeden önce "ön izleme"yi kullanarak son bir göz atmak da ise yarar...
Amacimiz sifir hata deGil, (Basili kitaplarda bile, bir çok hata çikabiliyor) olabildiGince hatasiz olmaya çalismak...
Bazi kurallar için buraya bakabilirsiniz.

Türk Dil Kurumu (www.tdk.gov.tr)

K

karinca_misali

Misafir
Re: Forumlarda, Türkçenin doGru kullanimi hakkinda

Dikkate alinmasi gereken bir durum.Kanatimce bunlara dikkat edilmeli.
Allah cc razi olsun hocam.

sezer001

Acemi Üye
Silver
Re: Forumlarda, Türkçenin doGru kullanimi hakkinda

Nasil ki, konusurken bazi kurallara uymamiz gerekiyorsa bence yazarken de uyulmali bu kurallara. Daha önemlisi konustuGumuz seyler yanlis olsa da uçup gider bir süre sonra unutulur(basin karsisinda deGilseniz tabi)
Ama yazarken öyle deGil. YazdiGiniz yer bir forum da olsa, yüzlerce, binlerce insan tarafindan okunuyor olabilir. Belki aylar yillar sonra yazdiGiniz bir yazi hala saklaniyor olabilir biryerlerde.
Bu nedenle yazarken noktalama ve yazim kurallarina uymayi bir aliskanlik haline getirmeliyiz.Kurallari uygulamak zordur bazen ama uyarsak, en azindan uymaya çalisirsak daha güzel olacaktir mutlaka.

Allah c.c. razi olsun hocam.Genelde dikkat etmeye calisiyorum.Bizim ortaokuldaki Türkce ögretmenimiz dil bilgisi konusunda cok titiz davranirdi.Ögretmenimizin bu tutumu bizim üzerimizde cok büyük bir etki yapti.Kendisine ne kadar tesekkür etsek az gelir.

Ben sahsen Türkcemizi güzel kullana konusunda msn de bile hassas davranmaya calisiyorum. Eger bir dile sahipsek, onu en iyi sekilde konusup ve yazabilmeliyiz.

girye

Acemi Üye
Silver
Re:

DuyarliliGinizdan ötürü sizi tebrik ederim thares kardesim. Bence de çok dikkat edilmesi gereken bir husus. Inanin, basliGi görünce çok sevindim. Ama keske siz de Türkçe bir rumuz kullansaydiniz :(

G

gece_gunesi41

Misafir
Re:

bazen bende hiç dikkat etmiyorum kisaltarak yazmak isime geliyor sanirim ama uyarinizi dikkate alicam insallah
benimde sikayetçi olduGum güzelim türkçe varken bazi yerlerde ingilizce kullanilmasi ikisi karisinca çok kötü oluyor :wink: umarim bunada dikkat ederler

sezer001

Acemi Üye
Silver
Re:

gece_gunesi41' Alıntı:
bazen bende hiç dikkat etmiyorum kisaltarak yazmak isime geliyor sanirim ama uyarinizi dikkate alicam insallah
benimde sikayetçi olduGum güzelim türkçe varken bazi yerlerde ingilizce kullanilmasi ikisi karisinca çok kötü oluyor :wink: umarim bunada dikkat ederler
Dilimize yerlesen yabanci kelimelerin karsiliklari dilimizde mevcut ama pek kullanilmiyor bunlar.
Bundan aylar önce böyle bir çalisma baslatmistik bu sitede ama o ara birçok mesaj silinmek zorunda kalinmisti yöneticiler tarafindan. Yani birkaç ay önceki haline döndü site. Böyle oluncada açilan o baslikta silindi gitti.
Benzer bir uygulama simdi baslatilabilir aslinda. Yani dilimizdeki yabanci kelimelerin yerine güncel hayatta kullanabileceGimiz Türkçe karsiliklari bulunup söylenecek. Ayri ve sabit bir baslik olarak açilabiilir bu.
Yönetici arkadaslar ve üyeler de görüsünü yazarsa ayrintilari belirleyebilir daha sonra.
Evet arkadaslar söz sizde..... :roll:

thares

Tecrübeli Üye
Silver
Re:

girye' Alıntı:
DuyarliliGinizdan ötürü sizi tebrik ederim thares kardesim. Bence de çok dikkat edilmesi gereken bir husus. Inanin, basliGi görünce çok sevindim. Ama keske siz de Türkçe bir rumuz kullansaydiniz :(
Thares 1997 yilindan beri bu takma ismi kullaniyorum Googleden Aradim baska kimse kullanmiyor bu benim takma ismim olsun dedim Serhat in harf hatali tersi anlami yok

girye

Acemi Üye
Silver
Re:

Evet, Serhat'in harf hatali tersi olduGunu fark etmistim de... E hadi neyse, sizin tercihiniz ne de olsa... :wink:

Re:

thares hocam ALLAH razi olsun böyle bir baslik açtiGiniz için.gerçektende dikkat etmemmiz gereken bir durum.

Dilimize yerlesen yabanci kelimelerin karsiliklari dilimizde mevcut ama pek kullanilmiyor bunlar.
Bundan aylar önce böyle bir çalisma baslatmistik bu sitede ama o ara birçok mesaj silinmek zorunda kalinmisti yöneticiler tarafindan. Yani birkaç ay önceki haline döndü site. Böyle oluncada açilan o baslikta silindi gitti.
Benzer bir uygulama simdi baslatilabilir aslinda. Yani dilimizdeki yabanci kelimelerin yerine güncel hayatta kullanabileceGimiz Türkçe karsiliklari bulunup söylenecek. Ayri ve sabit bir baslik olarak açilabiilir bu.
Yönetici arkadaslar ve üyeler de görüsünü yazarsa ayrintilari belirleyebilir daha sonra.
Evet arkadaslar söz sizde..... :roll:
[/quote]

sezer hocam haklisiniz.o zaman güzel bir çalisma olacakti gerçekten..
o zaman o çalismayi simdi baslatalim.basliGi sabitleyelim.Ve bu baslik 'türkçemizi taniyalim' basliGi olsun.
herkes eline geçen bilgiyi burada paylassin ve türkçede farkinda olmadan kullandiGimiz yabanci kelimeleri ve türkçe karsiliklarini yazsin..
böylece dilimizin asli halini öGrenelim ve azda olsa konusmalarimizdaki bozukluklari düzeltelim ins..
sezer001 ve thares hocam;
ilk çalismayi ve bu konudaki yorumlarinizi sizlerden bekliyoruz ins.. :wink: