Görev ve sorumluluk

salihoglu

Acemi Üye
Silver
#1
GÖREV VE SORUMLULUK

Insan, yaratilmislarin en sereflisi ve en deGerlisi. Yaratici, ona bin bir çesit nimet armaGan etmis. Dünyayi ona mekân olarak yaratmis. Günes, Ay, gökyüzü, yildizlar, daGlar, baGlar, hava, su, her sey onun hizmetine sunulmus. Görmeye göz, duymaya kulak, hissetmeye yürek, konusmaya dil? Düsünme, hayal, üretme, yazma, her sey onun için? Insan, bu özellikleriyle esrefi mahluk makamina çikarken, bu üstünlüGün gereGi önemli görev ve sorumluluklar da yüklenmis.

Kendisini, kendisini yaratani tanima, kul olduGunun bilincine varma, hayati insana yakisan bir tavirla anlama, kendisi için sunulan ilahî emir ve yasaklari hayatina hakim kilma gibi görev ve sorumluluklari yerine getirmesi için dünya denilen bir mekâna misafir edilmis. Hayat, onun için bir sinav süreci kilinmis.

Her insan, hayat denilen bu sinavi basariyla vermek durumunda. Sinav sorulari ana hatlariyla belli. Kutsal kitabimiz Kur?an-i Kerim, Sevgili Peygamberimiz bu sinavi kazanmada bizler için kilavuz, rehber. Hayat, bu kilavuzlar isiGinda doGru bir biçimde okunuyor, yorumlanabiliyor. Ilk emir ?Yaratan Rabbinin adiyla oku!? hayati doGru okumanin sarti. Insan hayati okuyabildiGi, anlayabildiGi kadariyla bir deGer ifade eder.
DüsündüGü, görev ve sorumluluklarini yerine getirebildiGi ölçüde diGer varliklardan ayrilir.

Insani diGer varliklardan ayiran en önemli özellik; düsünebilmesi, doGruyu yanlisi fark, düsündüklerini ise ifade edebilmesidir.Düsünebilen, yorumlayabilen insan, kendisine sunulan görev ve sorumluklarin farkindadir. Canli olmalarina raGmen bitki ve hayvanlarin görev ve sorumlulukla yükümlü olmadiklarini bilir. Bu nedenle insanî deGerlerle yücelmeye çalisir.

Görev ve sorumluluk, iç içe daireler halinde genisler. Insan, öncelikle kendisine karsi yapmasi gereken görev ve sorumluluklarla yükümlüdür. O, ruh ve beden saGliGina dikkat etmesi, kendisini tanimasi, kendisiyle barisik olmasi, iyi bir insan olarak yasamasi gerektiGini bilir. Kulluk
bilinciyle yaraticisina karsi görev ve sorumluluklarini yerine getirir.Evine, ailesine, karsi görev ve sorumluluklarla bu daire genisler. Topluma karsi üstlendiGi görevlerle, tasidiGi sorumluluklari yerine getirmekle olgunluGa erisir.

Günümüz insani görev ve sorumluluklarini ne derece yerine getiriyor?
Bu soru her yas ve her meslek grubunda asaGi yukari söyle cevaplandiriliyor:? Görev ve sorumluluk açisindan günümüz insani beklenen noktada deGil. Görev ve sorumluluklar yerine getirilmiyor.?

Herkes bir baskasini suçluyor, elestiriyor. Vatandas yöneticilerinden, anne baba çocuklarindan, amirler memurlarindan bu anlamda sikâyetçi. Kimse, kendisini görev ve sorumluluklari açisindan sorgulamiyor.Görev ve sorumluluk açisindan karnemiz zayif.

Çocuklarimiz, bu konuda yeterince yetistirilemiyor, ya her dediGi yapilarak simartiliyor, ya da çoklukla azarlanip suçlaniyor. ?Kendine güven duygusu?, ?görev ve sorumluluk bilinci? bu nedenle saGlikli bir biçimde verilemiyor. Evler, aile bireylerinin her birinin görev ve sorumluluklarini yerine getirdiGi; huzurlu, mutlu bir yuva olmaktan çikiyor çoGu zaman. Bireylerin kendi baslarina buyruk, bencilce yasamalarini nedeniyle pek çok sikinti ve problemlerle iç içe kaliyor. Görev ve sorumluluk bilinci elbette küçük yaslarda kazanilir. Yalnizca öGretilerek ve anlatilarak deGil, örnek olunarak güzel bir aliskanliGa dönüstürülebilir.

Insan, her yas, her makam ve her yerde görev ve sorumluluklarini yerine getirip getirmediGini sorguladikça hayatinin bir anlam kazandiGini fark eder.Görev ve sorumluluk açisindan baskalarini deGil, kendimizi deGerlendirmeliyiz. Bu konuda hangi noktadayiz?

Bize verilen ya da üstlendiGimiz görevleri ne ölçüde yerine getiriyoruz?
Bize görev ve sorumluluklarimizi hatirlatanlara nasil tepki gösteriyoruz?
Bu sorulara vereceGimiz cevaplari düsünelim öncelikle.Büyük, örnek insanlar toplumda görev ve sorumluluklarini yerine getiren insanlardir. Büyük zaferlerin, buluslarin, eserlerin üzerinde onlarin imzalari vardir. Büyük acilarin felaketlerin arkasinda ise görev ve sorumluluklarin ihmali yatmaktadir.

Görev ve sorumlulukta küçük dediGimiz ihmallerin de faturasi büyük olur. Görevini ihmal eden bir doktor hastasini nasil tedavi eder? ÖGrencilik görevini yerine getirmeyen bir öGrenci nasil basarili olur? Düsman saldirisina karsi görevini yerine getirmeyen bir komutan, ordusunun maGlubiyetini hangi gerekçelerle izah edebilir?Uhud Savasinda Sevgili Peygamberimizin görevlendirdiGi okçularin yerlerini terk etmesi ne büyük acilara sebep olmustur!Görevi ihmal bir hata, bir suçtur.
Sorumluluklarimizi yerine getirmemek de?

Görev ve sorumluluk anlayisimizi, bu konudaki hassasiyetimizi yeniden gözden geçirmek, eksikliklerimizi tamamlamak, ise önce bu sorumluluktan baslamak, kendimizi bu konuda onarmak durumundayiz.
Insan olma, insana düsen görevleri yerine getirme konusunda sorumluluklarimizi unutmayalim.

Rifki Kaymaz
 
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
K Aile 4
I Aile 6
G Aile 1
S Aile 4
G Aile 3

Benzer konular