Gözlerini Haramdan Sakındıranlar

Tutaste

Tecrübeli Üye
Silver
#1
Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“(Rasûlüm!) Mü’min erkeklere söyle, gözlerini (haramdan) sakınsınlar ve ırzlarını muhâfaza etsinler. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yaptığı her şeyden haberdardır.” (Nûr, 30)
Rasûlullah (sav) buyurdular:
“Allah’ım! Senin rahmetini kazandıracak, mağfiretini sağlayacak işler yapmayı, her türlü günahtan selâmette kalmayı, bütün hayır, iyilik ve taatleri işlemeyi, cennete kavuşup yardımınla cehennemden kurtulmayı nasip etmeni niyâz ediyorum!” (Hâkim, I, 706/1925. Tirmizî, Vitir, 17/479; İbn-i Mâce, İkâme, 189)
Rasûlullah (sav) zamanında Medine sokaklarından birinde yürümekte olan bir adam, yine yolda yürümekte olan bir kadına baktı. Şeytan her ikisine de vesvese verip, birbirlerine beğenen bir nazarla baktıklarını düşündürdü. Onlar böyle birbirlerine bakarken adamın karşısına âniden bir duvar çıkıverdi. Adam duvara çarptı ve burnu yarılıp kanamaya başladı. O anda nasıl bir suç işlediğinin farkına varan adam:

“–Vallâhi Peygamber Efendimiz’e gidip ne olduğunu anlatmadan bu yaranın çaresine bakmayacağım ve kanı da silmeyeceğim” dedi.
Peygamber Efendimiz’e gelerek olup bitenleri anlattı.
Allah Rasûlü (sav):
“–İşte bu, işlediğin günahın cezasıdır” buyurdu.
Bu hâdise üzerine Allah Teâlâ şu âyet-i kerimeyi indirdi:
“(Rasûlüm!) Mü’min erkeklere söyle, gözlerini (haramdan) sakınsınlar ve ırzlarını muhâfaza etsinler. Çünkü bu, kendileri için daha temiz bir davranıştır. Şüphesiz Allah, onların yaptığı her şeyden haberdardır.” (Nûr 24/30) (Alûsî, XVIII, 138)
 
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
m.eminokumus Günümüzde İslam 1

Benzer konular

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
#2
Allah’ım! Senin rahmetini kazandıracak, mağfiretini sağlayacak işler yapmayı, her türlü günahtan selâmette kalmayı, bütün hayır, iyilik ve taatleri işlemeyi, cennete kavuşup yardımınla cehennemden kurtulmayı nasip etmeni niyâz ediyorum!” (
 

Ziyaretçilerden Sorular

G
  • Cevaplanmamış Konu
SORU Hello
Cevaplar
0
Görüntüleme
98
K
Cevaplar
0
Görüntüleme
38
J
Cevaplar
0
Görüntüleme
34
Jacobwooda