Helal ve haram

urfalımatematikçi

Tecrübeli Üye
Silver
[FONT=&quot]HELAL VE HARAM Aşere-i Mübeşşere’den olan Saad Bin Ebi Vakkas r.a rivayet ediyor: "Bir gün Peygamber Efendimiz s.a.v şu ayeti okudu: Meâlen: "Ey insanlar! Arzdan helâl ve temiz olduğu halde yiyin." (S.Bakara, 168) Saad Bin Ebi Vakkas: "Yâ Rasülallah, beni duası kabul olan kullardan eylemesi için Allah’a dua ediverin...." der. Bu arzusu üzerine Efendimiz: "Ey Saad! Yediğini helâl ve temiz ye. O zaman duası kabul olanlardan olursun." buyurur. Peygamberimiz s.a.v. devamla: "Muhammed’in nefsi yed-i kudretinde olan Hakk’a yemin olsun ki; Allah’ın bir kulu bir lokma haramı midesine atarsa 40 gün hiç bir ameli kabul olunmaz. Hangi kul vücudundaki etlerini haramdan aldığı bir gıda ile geliştirmiş olursa; ateş onu eritip arıtmaya daha lâyıktır." Yani; o vücudu ancak cehennemdeki ateş temizleyecektir. Peygamberimiz s.a.v. bu hususta o kadar hassasmış ki; bir gün zekât hurmalarının döküldüğü yerde onların istif edilmesine nezaret ederken (henüz küçük bir çocuk olan) Hz. Hasan’ı bir tane hurma alırken görür: "Kah veledî! Kah veledî! At onu! At onu!" diye seslenir. Sadece söylemekle kalmayıp koşar ve elini Hz. Hasan’ın ağzına sokarak hurmayı çıkarır: "Bilmiyor musun evlâdım, bunu yemek bize haram." diye buyurur. Allah hepsinden razı olsun.Amin.inşAALLAH [/FONT]