ibadetin devamlısı makbuldür..

zilkadee_

Acemi Üye
Silver
arkadaşlar nafile ibadetlerin az da olsa devamlısının daha makbul olduğunu biliyoruz.. peki bizim az da olsa devamlı olarak yaptıgımız ibadetler neler..gün içerisinde neler yapıyoruz Allah için.. birbirimize fikir vermek açısından, devamlı olan ibadetlerimize yenisini eklemek açısından bir sorup soruşturalım diyorum :)

Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
nides İbadet 0
M İbadet 0
KaİhL İbadet 3
C İbadet 2
M İbadet 2

Benzer konular

zilkadee_

Acemi Üye
Silver
ben de her namazdan sonra 11 kelime-i tevhid 3 salavat 25 estagfirullah çekerim.. ayrıca her namazdan sonra mutlaka 3 ihlas 1 fatiha Efendimiz(s.a.v)'e hediye ederim..

El-Emin

Tecrübeli Üye
Administrator
Her namazandan sonra o vaktin bir kaza namazını inşallah eda ederim.
25 estagfirullah gün içinde zaman zaman çeker sigorta taktığımı düşünürüm.

Bunları ifade etmek ne kadar doğru acaba yaptıımız ibadetin mukafatı gitmesin. Bereketi kalmazsa hani...

Çocukları severim gördüğüm zaman bişeyler çıkarıp vermek hoşuma gider. Sağ tarafıma yatar uyumadan evvel gün içinde yine amentüyü okurum babannem öğretmişti.

Akşam namazında evvabil namazı sürekli olmasa da ara sıra inşallah birde teheccüd çok çok nadir yapılan ibadetlerden bir kaçı...

Allah kabul etsin

zilkadee_

Acemi Üye
Silver
bunları söylemek de sakınca olmaması lazım.. neticede biz bunlarla övünmüyoruz.. aksine ne kadar az ibadet ettiğimizi görüyoruz malesef.. birbirimize fikir vermek açısından iyi olur diye düşündüm ben..

mesela yine ben gün içinde, genellikle yatsı namazından sonra 11 ihlas 1 fatiha 1 nas 1 felak okuyup Efendimize(s.a.v), aline ashabına ve silsile şeklinde Allah dostlarına, alimlere ve ölmüşlerimin ruhuna hediye etmeye çalışırım.. aynı şekilde 11 ihlas 1 fatiha 1 nas 1 felak daha okuyup sadece Efendimize hediye ederim.. Allah kabul etsin inşallah..

fanisin

Acemi Üye
Silver
Benim kendime aliskanlik ettigim nafile ibadetlerden biri aksam namazdan sonra olan evvabin namazini kilmaktir. salavatlari da dinlenirken cok degilde ama is yaparken veya bir isle meskulken yine ara sira cekerim ayni zamandada kelimeyi tevhid ara sira. Ölümü tefekkür ederim. rabbimlen dertlesirim bir isle meskulsamda. Insan bir kagidin üzerine bugün ve yarin ne yapmam lazim ne eksiklerim var diye yazarsa eminim ki her günümüz dahada güzel olur.günde az bisey de olsa bile bir ayeti okuyup onun üzerine tefekkür etmek lazim,vesselam.

acizinim

Acemi Üye
Silver
Yaptığım için değil ama yapılmasını tavsiye ettiğim için birkaç birşey karalayalım inşallah.. Yazılanlar bir müslümanın 24 saat diliminde yapması gerekenler diye yazılır ...

Sabah namazı ; arkasına bir vakit kazası ,La yestevi aşrı (Haşr suresinin sonudur ) , tesbihat (subhanallah ,elhamdulillah , allahuekber,lailahe illallah...)

Dip NOt: Sabah namazı farzında Kafirun suresi ve İhlas suresini okumak sünnettir..

07:30-09:30 arası yaklaşık İşrak namazı (nafile namazdır , 2 rekattır)
10:00-11:45 arası Kuşluk namazı (nafile namazdır en az iki en fazla 8 rekattır

Öğlen Namazı : arkasına bir vakit kazası , vakıa yahut fetih suresi , tesbihat

İkindi namazı : arkasına bir vakit kazası , Nebe suresi , tesbihat

Akşam namazı : Bir vakit kazası , Ebvabin namazı (nafile namazdır; 6 rekat ) , Yasin veya Haşr suresi , tesbihat..

Yatsı namazı : arkasına bir vakit kaza , birgünlük kaza namazı ,Mülk suresi , Tesbihat ..

Gece : Teheccüt namazı (nafile namazdır en an iki en fazla
12 )

Haricinde gün içerisinde Tesbih namazı , Kabir namazı, hacet namazı ,istihare namazı,duha namazı gibi nafile namazlar kılınabilir.Cevşen okunması ise şiddetle tavsiyedir...Yemek yaparken , temizlik yaparken velhasıl her harekette bir dua ve tesbihat vardır...
Gün içerisinde muhakka Kur'an-ı Kerim okunmalı bir sayfada olsa muhakkak okunmalı (Bu ruhun gıdasısır namaz gibi , olmassa olmaz bir ibadettir ) ve şiddetle tavsiyedir okunan yerin meali şerifide muhakkak okunmalıdır.

Son bir tavsiye muhakkak gün bitimine yakın en az 10 dakıka günün tefekkürü yapılmalıdır , neler yapılabilirdi neleri ertesi güne düzeltmeliyim nelerden tevbe etmeli neleri hayatımdan çıkarmalı neleri eklemeliyim diyerek inşaallah...

Rabbim kendine en layık kullardan eylesin bizleri....

El-Emin

Tecrübeli Üye
Administrator
Allah razı olsun maşallah bu daha iyi oldu bilmediğim şeylerden birşeyler çıktı bunları uygulayabilirmiyiz acaba.

Ne kadar zor geliyor değil mi?

MücTeHiD

Tecrübeli Üye
Süper Moeratör
allahibadetlerimizi kabül eylesin...Amin...
cok sükür namazımı aksadmıya bakarım ve aksamları evde kuran okumuya calısırım kalkabilirsem geceleri ibaded yabarım