Ikinci Abdülhamid Han'in Merhameti

Sultan Abdülhamîd Han?in musâhibi Nâdir AGa anlatiyor:
? Sultan Abdülhamid Han devrinde, size fakir bir memurun macerâsini anlatayim!.. Aksaray?da oturan fakir bir memur... Ayda, o zamanin parasiyla 500 kurus aliyor. Zevcesi hâmile ve doGum yakindir. Nihâyet, beklenmedik, tedâriksiz bir anda sancilar basliyor. Mevsim de kis... Adamin on parasi yok... Ne doktor getirtebilir ne de ebe... Ne yapsin simdi bu adam!... Hemen Bakirköy Postahânesi?ne kosuyor. O zaman Yildiz?a telgraflar yalniz Bakirköy Postahânesi?nden çekilebilirdi. Zât-i sâhâne?ye hitâben acikli bir telgraf çekiyor... Ayni günün gecesi, Sultan Abdülhamîd Han, salonda otururken, telgrafi arz ediyorlar. Bir kere, bir kere daha okuyor ve mirildaniyor:
? "Demek benim tebaam arasinda bu kadar çâresiz kalanlar da varmis...? Hükümdar, derhâl beni çaGirtti ve emretti:
? Hemen bir saray arabasi hazirlat ve sarayin doktor ve ebelerini gönder! Son süratle gitsinler! su bir kese altini da al, hediye olarak götür, çocuGun masraflarina karsiliktir. Bana da hizla netîceyi bildir!...?
Huzûrdan çikar çikmaz. Yanimda Besim Ömer ve eski sehremini Cemil Pasa gibi en muktedir doktorlar, hastanin imdâdina yetistik. Sabaha karsi döndüGüm zaman, Sultan?in hâlâ uyanik olduGunu hayretle gördüm. Sultan bu kadar basit bir is üzerinde bile merak ve heyecanla, dalgin ve düsünceli neticeyi bekliyor. Belki de bu basit hadîseyi, devlet reîsiyle tebaadan en basit fert arasindaki ince baG noktasindan fevkalâde ehemmiyetli buluyordu.
Sultana, nûr topu gibi bir oGlan çocuk doGduGunu ve kendisine babasi tarafindan "Abdülhamîd" ismi verildiGini söyledim. Sultanin çehresinde ilik bir his gezindi, rahat bir nefes aldi ve huzûr içinde istirahat kösesine doGru uzaklasti, gitti. Gerisini siz hesap ve hayal ediniz!

Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
I Tarih Köşesi 6
I Tarih Köşesi 6