Ilmimizin zekatını verirken niçin kızıyoruz.

Zenginlik maddi ve manevi olmak üzre ikiye ayrılır. Müslümanlar maddi durumlarına göre mallarının zekatlarını vermeye çalışırlar. Bu hal halkiyetin içinde rıza ve ferah kapılarını açar. şimdi ilminin zekatını. Manevi zenginliğini vermek için kalemine sarılıp dağarcığındakini yazmaya çalışırken neden sinirlenir yada kızarız. Sanırım biz ilmin zekatını vermeyi bilmiyoruz . Acilen öğrenmek lazım essabur kapısına koşup. Ilim bie zenginlik sohpetlerimiz bir zekat değilmidir. Insan zekat gibi ilahi konuda kızarak yada acı sözler söyliyerek veriyorsa sanırım bu nefisden verildiği için .aeo

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
nefsimizi karıştırdık her şeye..
bazen düşünüyorumda , iyiki diyorum efendimiz zamanında yaşamayız..
belkide o zaman bile inanmazdık Efendimize s.a.v. , ya nefsimize ağır gelirdi , yada atalarımızdan gelen dini sen ne demeye değiştiriyon diye kızrdık...
öyleya bizler dini sadece namazdan oruçtan bilir olmuşuz.. hayatımızın her deminde kuranı yaşarken, yaşamamız gerekirken, bir çok ayetten bi haberiz.. biri gelip ayetlerden bi haber getirip t bak bu böyle değil dediğinden hemen tepesine biner olmuşuz.. güya biz daha iyi biliyoruz.. ah bir farkına varsak birşey bilmediğimizn o zaman herşey daha kolay olacak ama nerde......

Ah güzel insan öyle bir mermi attınkı hem kanım akmadı hemde canım yandı. Kalbimde kanayan bir yaram vardı . Geçen gün marifeti aşina kardeşim bana olan sevgi ve üzüntüsünü belirtirken onun yazısını okuduğumda bana olan hislerindeki sevgiyi görmüş. Bu günse senin yazında allaha olan kalbindeki samimiyete şahid oluyorum. Insanlar ölmeden kıymetleri bilinmiyo. Ben ilahilik makamında insan vucudundaki peygamberlerin mekanlarını. Rabbanilik makamında insana hizmet eden melekütül alemini. Rahmanilik kapısında . Hz allahın rahman ve rahim esmalarının besmeleye olan tecellisinde hz adem ve hz havvanın elkuddüs olması gerektini anlatmaya çalışıyorum . Yazdıklarım o kadar açık ve netki. Bir elmanın insanın bedenine gelene kadar verdiği mücadele alakta bitiyo o alak suret giyip anne rahminde insan oluyo. şimdi elmaya insan diyebilirmiyiz.diyemeyiz peki insan nebadat ve hayvanatla beslemmese yaşam olurmu olmaz . Peki insana allah diye bilirmiyiz haşa. Ama allahı tek idrak eden insan değilmi. Evet demekki her zerre onun ile hayat buluyo . Elma nasıl insan değilse insanda allah değildir . Burada kemalat ve seyri sulük vardır. Kime ruhu insana.

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
evet abim tarih boyunca hep öyle oldu, insanlar öldü, sonra değer kazandı düşünceleri, fikirleri..

çok cahiliz abi çok, ben biraçok surenin isminden bi haberken, biröçok kulun hayatını nerdeyse ezbere biliyorum..
e ben nasıl müslümanım, benim kalbimde nasıl Allah muhabbeti,Rabbime karşı samimiyetim olsun ki...o senin güzelliğin Allah razı olsun....

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
711
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,793