İmaınımızı Zedeleyen Sözler

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
-Allah özenip bezenip yaratmış-
-O, cennete girerse ben girmem
-Allah gelse seni elimden alamaz
-Burası Allah'ın unuttuğu yer!
-Allah özenip bezenip yaratmış
-Günümüzde Kur'an-ı Kerim'le hükmedilemez ve O'nunla amel edilemez
-Azrail peşini bırakmadı
-O'nun Allah'ı paradır
-Gençliğin ilahı
gibi sözlerin imanımızı zedeleyeceği için, söylediğimiz sözlere dikkat etmemiz gerekir.
Kızgınlık anında veya öfke sonucu ağızdan çıkanı kulak çoğu zaman duymaz. İnsan farkına vararak veya varmayarak pek çok defa, kendisini küfre götübilecek davranış, iş ve sözlerde bulunabilmektedir. Bu türlü davranış, iş ve sözler onun manevî hayatını karartır, zulümatlı hâle getirir ve kapkaranlık yapabilir.
Kur'an-ı Kerim, sarih ve sahih mütevatir sünnet ve icma ile sabit olan dini bir hükmü kalple inkâr etmek, küçümsemek veya alay etmek küfre girer.

Bir Müslüman'a , 'Ey kâfir, Yahudi, dinsiz' demek ve bunu üzerinde bulunduğu İslam dinini küfre, Yahudiliğe, Hıristiyanlığa veya dinsizliğe benzeterek söylemek de imanı zedeler. İmanı tehlikeye atar

Azrail, falan kişinin ruhunu almada yanlışlık yaptı. Azrail suratlı adam.

'Dünya için ahiretini terk etme!' denilen kimsenin cevap olarak , 'ben veresiye için peşin olanı bırakmam' ifadesi.

'İster Müslüman olarak ister kâfir olarak' demesi. Allah bana acımıyor.

Allah falan kuluna şu kadar zenginlik veriyor; bana ise az veriyor. Böyle adalet olur mu?

İnanmayan birisi için 'Allah rahmet eylesin' demek. Öküz Aleyhisselam.

Dinim, imanım gevredi.

Allah gelse seni elimden alamaz.

'Müslüman değil misin sen?' denildiğinde cevaben, 'değilim' demek.

Peygamberimiz'in (sas) sünnetlerinden veya hadislerinden birisini alaya alır bir tarzda 'çok dinledik bunları' demek. Onda iman ne gezer.

Burası Allah'ın unuttuğu yer.

Yukarıda Allah var. İmalat hatası.

Cimrilerin Allah'ı, Allah baba.

Fala inanma, falsız da kalma.

Kader utansın, kahpe felek.

Allah'a lazımmış ki öldü.

Seninle cennete bile girmem.

Yalansız iş mi var, faiz yemeyen mi var?

Sen namazı boş ver, benim kalbime bak. İşiniz Allahlık, Allahlık Ali Bey misali gibi sözler sarfetmek, Seni Allah'tan çok seviyorum" demek...

Ağzından imana aykırı bir söz çıkması veya mukaddesleri incitecek bir laf edilmesi durumunda hemen tövbe edilmesi gerektiğini belirtiyor. Beki şöyle konuşuyor: "Mümin 'Eyvah! Ben ne yaptım, imanım gitti, dinden çıktım' diyerek herhangi bir ümitsizliğe kapılmamalı. 'Artık sen dinden çıktın, bir daha dine dönemezsin, Allah seni kabul etmez' gibi tuzaklara kanmamalı. Hemen pişmanlık duymalı, Allah'ın rahmetine sığınmalı ve tövbe etmelidir. Aynı zamanda bilimsel İslami eserler okuyarak akıl tatmin edilmeli, şüpheler giderilmeli. Manevi hastalıklar tedavi edilmeye çalışılmalı.

aysesemra

Acemi Üye
Silver
çoook güzel ablacım ne güzel ettinde yazdın ellerine sağlık.hakkı gören gerçeklere hakkı kadar hata yapma payı vardır.

Tutaste

Tecrübeli Üye
Silver
tşk ler bekkain çok faydalı bir paylaşım...

Alışılagelmiş, sözlerin içeriğini düşünmeden kullandığımız bu sözler öyle hal alırki şirk e dahi girebilir. Rab' bim muhafaza eylesin inşaALLAH...

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
inşallah bu paylaşımlar hayatımızda etkili olur. özelliklede birçok şarkılarda bu kelimlereden veya cümlelerden var. müslümanlar olarak çok dikkat etmeliyiz veyada dinlememeliyiz ...

kader54

Çalışkan Üye
Süper Moeratör
allah razı olsun canım değerli paylaşımın için..rabbim muhafaza etsin..bi de"haydan gelir huya gider"sözü var aslında güzel söz rabbimden gelir rabbime gider ama biz kötü işlerde kaybedilmiş kötü bildiğimiz kişiler için kullanırız..rabbim muhafaza etsin..

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
694
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,769