• Teşrik tekbiri getirmeyi unutmayınız

İnsanları yönlendiren, zevkleri ve menfaatleridir

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör

İnsanları yönlendiren, zevkleri ve menfaatleridir. Evvela Müslüman kendisini gay
rimeşru zevklerinden ve menfaatlerinden geri çekecek, ondan sonra helal daireye girecek ve diyecek ki: “Şimdiye kadar canımın istediğini yaptım, bundan sonra Allah’ın isteğine tâbi olacağım.” Bu karar, insanın dünyasını ve ahiretini cennet etmeye yeter. Allah’ın isteğine tabi olmak güçlü bir iman ister. Bu iman da ancak tahkiki iman dersleri ve sohbetleriyle olabilir. Bana göre, namaz kılabilmek için insanın evvela çevresini değiştirmesi lazım. Arkadaşların, dostların, vakit geçirilen muhitin insan üzerinde müspet veya menfi tesiri vardır. Bu o kadar da kolay değildir amma cennet ucuz değil. Mesela Erzincan’a gittiğimde akrabalarımdan evvel Rafet Kavukçu ağabeye gitmek istedim. Yeğenim dedi ki: “Randevu alalım da öyle gidelim.” “Hayır” dedim, “gideyim, kapısını görüp döneyim. Bu bile bana yeter.”
80 yaşındayım. Hâlâ manevi hayatıma faydalı olacak insanların yanına gidiyorum. Çünkü haramlar sel gibi akıyor. Haramları süslediler, haramları reklam ediyorlar. Bu müthiş zamanda mecburen iyilerin, alimlerin yanına gitmek gerekiyor. Her zaman tefsir okuyamayabiliriz. Amma öyle insanlar var ki, yaşayışıyla, hal ve hareketleriyle bize ilmihali anlatır. Onlardan faydalanmak aklın gereğidir.
Dikkat edilirse, namaz kılmayan, camiye gitmeyen kişi, evvela dünyada azap çeker. Camiler Nuh’un (as) gemisidir. Bilindiği gibi Nuh aleyhisselam gemisine hayvanları aldı amma oğlu o gemiye binmedi. Çeşitli sebeplerle namaz kılmayanlar da, Nuh aleyhisselamın gemisine binmemiş sayılır. Düşünmek lazım: O gemiye alınmayanlar kimlerdi? Bunu araştırmak, okumak lazım. Namaz kılan kişi fiziken ilan eder ki: “Benim bir önemim yok. Benim önemim, Allah’ın emirlerine tâbi olduğum kadardır.”

(Hekimoğlu İsmail, Aralık 2011)

Namazlarımız bizi kötülüklerden alı koymuyorsa, ayetleri her okuduğumuzda imanımız artmıyorsa, kalbimiz titremiyor, hala boş işlerle uğraşıyorsak, kendimize sorma mımız lazım bizler nasıl Müminiz....

furkan3629

Acemi Üye
Silver
Amma öyle insanlar var ki, yaşayışıyla, hal ve hareketleriyle bize ilmihali anlatır. Onlardan faydalanmak aklın gereğidir. Değilmi efendim bazı arkadaşlarımız var ki onları görünce Allahı hatırlarız, Ne güzel böyle insanlar varsa çevremizde.

Allah razı olsun çok güzel bir paylaşım olmuş.

zevklerimiz ve menfaatlerimiz her ne kadar dine uygun degilse bile bi sekilde mazeretler buluyoruz ve o şeyi yapıyoruz......ALLAH razı olsun bekkain güzel paylasımların var devam etmesi dilegimle ...