İstihare Namazı nasıl yapılır ?

ZiLaN_21

Tecrübeli Üye
Silver
Soru: İstihare namazı nasıl kılınır?
Cevap: İstihare yapmak için, önce günahlardan tevbe edilir. Tevbe için kısaca, "Ya Rabbi! Büluğ anımdan şimdiye kadar yaptığım günahlara pişman oldum. Bundan sonra da, inşaAllah hiç günah işlememeye söz veriyorum" denir. Sonra gusledilir. [İlk gün gusül almak yeter.] Gusülden sonra, o gece (istihareye niyet ettim) diyerek iki rekat nafile namaz kılınır. İlk rekatta Kâfirun
ikinci rekatta İhlas okunur.

İstihare namazından sonra şu dua okunur:

Allahümme inni estehirüke bi-ilmike ve estakdirüke bi-kudretike ve eselüke min fadlikelazim fe inneke takdirü ve la akdirü ve tâlemü vela âlemü ve ente allamül-guyub

Yedi gece devam edilir. [Gündüz de istihareye yatmak caizdir.] İstihare başkasına yaptırılmaz. İstihareyi herkesin kendi yapması gerekir. İstihare yapmasını öğrenmeli, bu sünneti kendisi ifâ etmelidir. Bedenle yapılan ibadetleri başkasına yaptırmak caiz değildir.

İstihareden sonra, abdestli olarak, kıbleye dönüp yatılır. Rüyada beyaz veya yeşil görmek hayra, siyah veya kırmızı görmek şerre alamettir. 7 gün istihareden sonra, rüyada bir şey görülmezse, kalbe bakılır. O işi yapmak arzusu varsa, o işe karar verilir. İstihare sünnettir.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:

Mutluluk, istihare namazı kılmakla gerçekleşir. [Hakim]
İstiharede bulunmak ve kadere rıza göstermek kişinin mutlu olacağına, bunun aksi ise, kişinin mutsuz olacağına alamettir. [Tirmizi]

Bir işe başlayacağınız veya bir şeyden kurtulmak istediğiniz zaman, iki rekat nafile namaz kılıp [yukarıda bildirilen Arapça duayı okuyarak] "Eğer bu işim [Mesela şununla evlenmem] dünya ve ahiretim için hayırlı ise, bunu bana mübarek eyle. Eğer hakkımda hayırlı değilse, onu benden uzaklaştır ve hayırlı olanı bana kolaylaştır. Beni kazanan, rıza gösterenlerden eyle, Ya Erhamerrahimin" demelidir.

Kaynak: Diyanet İşleri - Web Sitesi

*hazan_yeli*

Tecrübeli Üye
Silver
Yedi gece devam edilir. [Gündüz de istihareye yatmak caizdir.] İstihare başkasına yaptırılmaz. İstihareyi herkesin kendi yapması gerekir. İstihare yapmasını öğrenmeli, bu sünneti kendisi ifâ etmelidir. Bedenle yapılan ibadetleri başkasına yaptırmak caiz değildir.

ben bunu bilmiyordum hatta bi arkadaşım sürekli bi başkasına yaptırıyordu öğrendiğim iyi oldu allah razı olsun bu güzel paylaşım için

Ziyaretçilerden Sorular

Cevaplar
8
Görüntüleme
278
2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
1,135
Ayşe Hatun