Kabirleri Ziyaret, Kabirler ve Kabirlerde Ne Okunur??

Ataraksiya

Acemi Üye
Silver
Asagiya, faydasini sizler adina umacagim, bir kardesimin paylasimi gectim... Sagolsun kendileri.. Bizler de müstefit oluruz insallah...
Selamlar....
Hürmetler....

Hamd, ancak Allah (c.c.) içindir. O?na hamd eder, O?ndan yardim ve maGfiret dileriz. Nefislerimizin serrinden, amellerimizin kötülüGünden O?na siGiniriz. Allah (c.c.) kimi hidayete erdirirse onu saptiracak, kimi de saptirirsa onu hidayete erdirecek yoktur.

Allah?tan (c.c.) baska ibadete layik ilah olmadiGina sehadet ederim. O, tektir ve ortaGi yoktur. Yine sehadet ederim ki, Muhammed (s.a.v.) O?nun kulu ve Rasulü?dür.

Allah (c.c.) söyle buyuruyor:

?Ey iman edenler! Allah?tan sakinilmasi gerektiGi sekilde sakinin ve ancak müslümanlar olarak ölün.? (Al-i Imran: 3/102)

?Ey insanlar! Sizi bir tek nefisten yaratan ve ondan da esini yaratan ve ikisinden bir çok erkekler ve kadinlar üretip yayan Rabbinizden sakinin. Adini kullanarak birbirinizden dilekte bulunduGunuz Allah?tan ve akrabalik haklarina riayetsizlikten de sakinin. süphesiz Allah sizin üzerinizde gözetleyicidir.? (Nisa: 4/1)

?Ey Iman edenler! Allah?tan korkun ve doGru söz söyleyin ki Allah islerinizi düzeltsin ve günahlarinizi baGislasin. Kim Allah?a ve Rasûlüne itaat ederse büyük bir kurtulusa ermis olur.? (Ahzab: 33/70-71)

Muhakkak ki, sözlerin en doGrusu Allah?in Kelami, yollarin en hayirlisi Muhammed (s.a.v.) yoludur. Islerin en kötüsü ise sonradan uydurulanlardir. Sonradan uydurulup dine sokulan her amel bidat, her bidat sapiklik ve her sapiklik da atestedir.?( Müslim, Cuma:13 )

Kabirleri ziyaret etmek islamin ilk zamanlarinda yasaklanmisken sonralari Peygamber(sav) bu yasaGi kaldirdi. Nitekim söyle buyuruyor: ? Daha önce size mezarlari ziyaret etmemenizi söylemistim,. Ama artik onlari ziyaret edin.?(Müslim h.no:977, c.2, s. 672). Bu hadis-i serif bütün insanlarin mezarlarini içerir. Bir Müslüman kabristana girip oralardan ibret almali, ahireti hatirlamalidir.Zira Peygamberimiz (sav) söyle buyuruyor: ?Kabirleri ziyaret ediniz. Çünkü kabirler size ahireti hatirlatir? (Müsned, c.1, s.278). Ama ne yazik ki; bu tür ziyaretler ibret için, ahireti hatirlamak için yapilmayip dinde asli olmayan gelenekler yapiliyor. Bu gelenekler ise bidat kabilindendir. simdi bu bidatlere biraz deGinelim:

1. Mezarlari mescid yapmak: Bununla ilgili olarak Rasulullah (sav) söyle buyuruyor: ?Allah?in laneti Yahudilerin ve Hiristiyanlarin üzerine olsun. Çünkü onlar peygamberlerinin mezarlarini mescid edindiler? ve Yine Rasulullah (sav) söyle buyuruyor: ?Mezarlari mescid edinenler, kiyamet günü insanlarin en kötüleri arasinda yer alir.? (Müsned, c.1, s. 405)

Buna göre; peygamberlerin, salih kisilerin mezarlari üzerine insa edilmis mescidleri kaldirmak gerekir.

2. Mezarlarin tuGla, tas, kerpiç ,alçiyla yükseltip sivanmasi ve üzerine kubbe yapilmasi: Rasulullah (sav) Kabrin kerpiçle yapilmasini, kabir üzerine oturulmasini nehyetti.(Müslim kitabu?l cenaiz h.no: 94). Bununla ilgili Imam safii (rh.a) ? el-Umm? adli eserinde: ?Mekke?de birçok imam gördüm ki yapilan kabirleri yikmak emri veriyorlardi. Yikmayi; ?dümdüz etmediGin hiçbir yüksek kabir birakmayasin? kavli teyid etmektedir.

3. Kabrin basina gidip kuran okumak: Bu Rasulullah (sav)?in sünnetinden deGildir. Ne Rasulullah (sav) ne de O?nun ashabi kabrin basina gidip Kuran okumustur. EGer ki kabrin basinda Kuran okumak Salih bir davranis olsaydi bunu öncelikle Rasulullah (sav) ve ashap yapardi. Rasulullah (sav)?in yapmayip sonradan dine sokulan her sey bidattir.

4. Mezarlari yerden yüksek yapmak: Ebu hayyac söyle dedi: ?Ali b. Ebu Talip bana su emri verdi: Rasulullah (sav)in beni gönderdiGi ise seni göndereyim mi? Yok etmediGin hiçbir heykel ve yer üstünde yükselmis iken dümdüz etmediGin hiçbir kabir birakmayasin.? (Müslim, kitabu?l cenaiz, h.no: 93)

Yine kabirlerle ilgili Sumame b. sufeyy dedi ki: Biz Fudale b. Ubeyd (r.a)?in maiyetinde olarak rum arazisinde bulunuyorduk. Bir arkadasimiz vefat etti. Bunun üzerine Fudale b. Ubeyd (r.a) onun gömüldükten sonra kabrin dümdüz yapilmasini emretti. Kabir yerle bir olacak sekilde düzeltildi. Bunun ardindan Fudale: Rasulullah (sav) ?in kabirlerin yerle bir edilmesini emrederken isittim, dedi. (Müslim, kitabu?l cenaiz, h. no:92)

5. Mezarlikta mum ve kandil yapmak: Rasulullah (sav) böyle yapanlari lanetlemistir. (Ebu Davud, Nesai, Tirmizi, sahih hadis )

Yukaridaki zikrettiklerimiz yapilan bidatlerden sadece birkaçidir. Bunlari sahih olan delillerimiz ile iyice inceleyen kimse hiç kusku duymaksizin bunlarin bidat olduGunu anlar.

Akli basinda olan her Müslüman kabir ziyaretlerinde olanca titizliGi ile sünnete uymaya gayret etmeli, hayir saGlayacaklari sandiGi bütün bidatlerden sakinmalidir.

Abdülaiziz

Ziyaretçilerden Sorular

R
Cevaplar
0
Görüntüleme
3
RichardseinE
H
Cevaplar
0
Görüntüleme