CEVAPLANDI Kader

Selamun Aleyküm konuya nerden başlasam bilmiyorum.insanin evleneceği kisi ezelden belli midir bazı hocalar şöyle söylüyor insanın tecih ettiği kişi onun kaderidir.ben sözlendim anneler aramıza girdi işi bozdular ikimizde bir birimizi seviyorduk sudan sebeplerle söz bozuldu bu kader mi peki

El-Emin

Tecrübeli Üye
Administrator
Aleykümselam hoşgeldiniz.
Hocalar bu cümleyi kendilerince üretmiyorlar. Rızık Allahtan olduğu gibi, çalışmayana rızıkda olmayacağını biliyoruz.
Açlıktan ölmeyiz ama çalışmadan da rahat yaşayamayız.

Evet Nikahta keramet vardır. Nikah önce gökte sonra yerde kıyılır doğru.
Ama azimde şart. Bizler Allahın istediği şekilde yaşamıyoruz. Allahın istediği şekilden ziyade işimize geldiği gibi yaşıyoruz. Allahu teala bizim nasıl yaşayacağımızı, kiminle evleneceğimizi, çocuğumuzun olup olmayacağını, hangimizin daha evet öleceğini yaratıcımız olduğu için bilmektedir.

Nasipte varsa olur deyip bir kenarda oturmuş olsak, kızı kim isteyecek, damat nasıl gelecek. Okus pokus maalesef yok. Elle, dille, sözle, dua ile düzelteceğiz. Sabr da önemli. Bizim hayr bildiğimizde şer,i şer bildğimizde dehaya vardır. Hadisi de bulundurursak, belki yaptığımız tercih ile ya çok harika hayatımızı, belki de ızdırap dolu bir hayatı tercih edeceğiz. Bilemeyiz. Her olumlu ve olumsuz şartlar iki seçenekte bizim sınavımız. İnsanoğlu dünyaya iyi şeyler yaşamaya gelmiyor. Hatalar ve hatalar karşısında doğruları tercihleyerek, isyan etmeden, kulluk vazifesini yerine getirmek üzere yaratılmıştır.

Babasını kanserden kaybeden bir çocuk, babasını 60 yaşında kaybeden bir evlat. Erken yaşta babasını kaybeden niye annem başkasıyla evlenmedi. Annemin tercih ettiği erkenden öldü. Keşke başkası ile evlenseydin de yaşlanıncaya kadar babam hayatta olsaydı diyebiliyor muyuz.

Hayat devam ediyor kardeşim. Çok istiyorsanız önünüzde kimse duramaz. Dua edin.