KAYIT PARASI FELÇ ETTi... Yazıklar olsun !

kaniirfan

Çalışkan Üye
Silver
20 TL.lik kayıt parasını ödeyemeyen anne, karşılığında okulun halılarını yıkarken damdan düşünce felç oldu

Diyarbakır'ın Çınar İlçesi Yuvacık Köyünde, 6 yaşındaki oğlu Enes anasınıfına başlayan Elif Sadık, okullar açıldıktan bir hafta sonra, okul yönetiminin kayıt ve aidat parası olarak 20 TL istediğini, “param yok” deyince de “Paran yoksa okulun halıları yıkarsın, ya da çocuğun okula giremez” dediğini söyledi.

Ertesi gün öğrenciler tarafından evine getirilen halıları yıkarken damdan düşüp belini kırdığını ve iki hafta yoğun bakımda kalıp ciddi bir ameliyat geçirdiğini söyleyen Elif Sadık, gözyaşları içinde sakat kalma riski olduğunu belirtti.

Oğlu Enes ise annesi yatalak olduğu için okula gitmiyor. Eşi Mehmet Sadık’ın 2 yıldır işsiz olduğu için parayı veremediklerini belirten Elif Sadık, şunları söyledi:

“Öğretmenler çocuğumun aracılığıyla beni çağırdı. Okula gittiğimde anasınıfının
bayan öğretmenleri, müdürün talimatı olarak ‘Ya halıları yıkar ya da çocuğu okula giremez’ dediler. Ben de ‘Eşim çalışmıyor, okul müdürü bana yardımcı olacaktı’
deyip okuldan ayrıldım. Eve geldikten sonra öğrenciler halıları sırtlarında getirdiler.
Çocuğum okusun diye halıları yıkama mecburiyetinde kaldım. Halıları damda astığım sırada ise yere düşüp yaralandım. Ameliyat oldum, ama sakat kalma durumum söz konusu, çocuklarımın yardımına muhtaç duruma geldim. Okul yönetimi geçmiş olsun ziyaretinde bile bulunmadılar.”

Müdür: "Halıları gönüllü olarak yıkadı"
Okul Müdürü Veysel Gül, zorla halı yıkatıldığı iddiasını reddederek, “12 yıldır halıları gönüllü velilere yıkattırıyoruz. Bunu kayıt parası olarak talep etmedik” dedi ve şunları söyledi: “Okulumuzda hademe yok, biz de 12 yıldır okul halılarını eğitim öğretim öncesi temizlemek için gönüllü velilere yıkattırıyoruz.
Nazımızın geçtiği, ilişkilerimizin sıcak olduğu 5 aileden rica ettik; onlar da halıları yıkadı. Bu bizim temizleme biçimimizdir. Elif Saltık da bunlardan biri. Çocuğu olan
herkese veriyoruz. Kayıt parası ile bir ilgisi yok. Çünkü kayıt parası verenler bile halıları yıkadı.”

Kaynak:Habertürk

Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
K Atışalım Tartışalım 14

Benzer konular

gulevuslat

Çalışkan Üye
türkiyenin içler acısı halinden bi manzara daha allah yardımcımız olsun
allah acil şifalar versin o anneye ki elleri degil ayakları öpülesi bi anne

rosa18

Acemi Üye
Silver
O müdür hala devam ediyor mu mesleğine??
Eğer olayın aslı annenin anlattığı gibiyse süründürmeli o müdürü sürmek yada mesleğinden etmekte yetmez.
Allah acil şifalar versin anneye Allah o ve onun gibi zor durumda olan ailelerin kardeşlerimizin yardımcısı olsun.

acizinim

Acemi Üye
Silver
Öğretmenim selam!

Tohumlar fidana
Fidanlar ağaca
Odunlar İNSANA dönmeli yurdumda

Bağrımın üzerine yapıştırdığınız tokadı anneme gösterttim.
Annem iyi keman çalamaz, bizim tarlada piyano dersleri veren işçiler de yok, güneşin altında yıllarca çalışarak sarışına dönen ama aptal olmayan şu kadın benim annemdir. Sen şimdi bana “ mini mini birler” diyorsun ya ben boyumdan büyük gülüyorum, ben hiç tarlaya fıçılarla su taşıyıp suyun kaldırma kuvvetini babasının sırtında hamallık olarak bilen “ mini mini birler” görmedim.
Evimizin önünden canı sıkıldıkça geçen bir dere var ola ki bir gün “Havuz Problemi” görürsün köyümüzde, bağrıma bir tokat daha çakma diye dereleri kamçılıyor babam adam gibi havuz olsunlar diye belki yapıyor tüm bunları hiç bilmiyorum. Arabesk mektuplar yazıp gözlerini yaşartacak malzemeyi annem taştan çıkarıyor idare et! Tavuklarımız beslenme çantamın içine yumurtluyor, domatesin toprağını yıkayıp da yiyorum hani burası Anadolu’da bir köy Türküm, doğruyum yoksulum ötesi var mı? Pergelimiz kürektir bizim, bir ayağı babamın çarığının altında diğer ayağı senin geoid diye bas bas bağırdığın ve benim hala ne olduğunu anlayamadığım DÜNYA’NIN üzerinde.
"Şimdi psikolojim bozuk Sayın Ana!" deyip testiyi duvara vurup ileride ergen tavırlarımı izleyebileceğin bir ahırımız ve bir kümesimiz var hangisini istersen orada çekelim “HALİME'NİN GÜNLÜĞÜ”nü!
Biz bu ülkede cuntanın ne demek olduğunu kurbağa avlarken değil içi karıncayla dolu televizyonların yarım gösterdiği VARYEMEZ adamların ağızlarını okuyarak öğrendik! çocukların önünde orducu korolara katılıp müsamere sever hallerinin kitaplarda yanlış yazıldığını fark edecek kadar gelecek vaat ediyoruz öyle değil mi. Şimdi biriniz kalkıp yani en aydın olanınız, yani en gardaş edebiyatı yaparak çocukluğumuza bekçi eylediğiniz örtmenleriniz, kağıt yırtıp ihtiyacımız olmayan alçaklığı, ihtiyacımız olmayan vicdansızlığı, ihtiyacımız olmayan bu sefaleti ihtiyaç listesi olarak bağrımızın ortasına gömüyor.
Ne aydınca aman ne kadar köyümün romantizmine yaraşır bir eğitim hareketi, muhteşem bilgelik(!) kusura bakmayın hocam isterdiniz şöyle İstanbul sırtlarında bir okulda veliler börek sarsın, kekler kabarsın ders aralarında, bir de üzerine okkalı bir sinema, kim çeker öyle değil mi TOKAT’ın Halimesini, isini, kirini!"
Şimdi bu çocuk size ileride bir ihtiyaç listesi çıkarsa alabildiğine vicdan, alabildiğine insaf, alabildiğine adalet, alabildiğine anlayış yazsa o listeye, o çocuk bunun altından kalkar da siz kalkabilir misiniz bilmem! O annesinin tarladan dönmesini beklesin siz de kendinize gelmeyi haddinizi bilmeyi ve en önemlisi ayağınızın köyün toprağına değmesini BEKLEYİN!
Esra Elönü - Haber 7

M

Mi@d

Misafir
bu kadar zalimlik
ve insafsızlık....
ama bunun vebalini veremezler...
merhamet etmeyene merhamet edilmez...