Kredi karti ile alis veris yapmak caiz mi?

F

fussilet

Misafir
#1
Kredi karti tek çesit deGildir. Faizli olani var, faizsiz olani vardir. Gününde ödeneni var, geciktirileni var. sayet kartla satin aldiGiniz malin parasini (sözlestiGiniz) günü geçirmeden öderseniz, faize düsmeden ödemis olursunuz. Böylece kredi kartinizdan gelen bir mahzur söz konusu olmaz.

Kartin borcunu gününde ödemez de geciktirirseniz, elbette borcunuzu faizli ödemek zorunda kalirsiniz. Böylece kartinizin mahzuru söz konusu hale gelmis olur.

Bütün mesele, karta taninan faizsiz ödeme müddetinin geçirilmemesinde, geç kalip ta faiz ödemek zorunda kalinmamasindadir. Faiz ödemeden kullaniyorsaniz, mahzuru yok. Faiz ödeyerek kullanirsaniz mahzuru çok.

Ayrica kredi kartini veren kurum, alicidan tahsil edeceGi parayi saticiya öderken belli bir miktar hizmet ve risk karsiliGi kesebilir. Bu faiz deGil, yüklendiGi hizmet karsiliGidir. Çünkü kimse saticinin müsterideki alacaGini kendisi ödeyip de sonra alacak tahsili için uGrasmaya mecbur tutulamaz. Bu hizmet yapiliyorsa bir karsiliGi olmasi gerekir. Islam?da komisyonculuk mesru bir meslektir. Verilen hizmetin karsiliGi olan komisyon alinacaktir. Mebsut sahibi Serahsi, ileri bir görüsle yasadiGi besinci asirda bunu ifade etmistir.

Aslinda en güzeli, kredi kartiyla alis verise alismamaktir. Çünkü kredi karti sanki parasiz alis veris yapiyormus gibi bir rahatlik saGliyor sahibine. Ancak ödeme günü gelince biriken borçlarin yekun tuttuGu anlasiliyor. Bu defa da pismanlik basliyor, hatta hepsini birden ödeme zorluGuyla karsilasiliyor. Bu durumda ya aile bütçesini zorlayarak ödeme yapiliyor, ya da günü geçirilmek zorunda kaliniyor, faizli ödemeye düsülüyor. Böylece istemeden de faize bulasma söz konusu hale geliyor.

Bu durumda faizsiz fînans kurumlarinin kredi kartini kullanmak faiz ihtimalini önlemekte, bir ölçüde emniyet söz konusu olmaktadir, denebilir.


Ahmed sahin
 
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
S Islami Soru ve Cevaplar 3
D Islami Soru ve Cevaplar 2

Benzer konular

sukru26

Acemi Üye
Silver
#2
Re:

EGer faiz ile çalisan bankalardan alinan kredi kartlari ile yapiliyorsa açikça faizle hasir nesir olunuyor ve bu gibi müesselere güç katip gelismesini saGliyorsunuz demektir.Ben su anda kredi karti kullaniyorum ancak faizsiz finans kuruluslarinin(Bank asya,Türkiye finans)kredi kartlarini.Sizlere nacizane tavsiyem elinizde varolan kredi kartlarini vakit geçirmeden iptal etmek ve hemen bir finans kurulusundan(Bank asya,T.Finans,Kuveyt türk, Al barak türk) bir kredi karti temin edip alisverislerinizi bununla yapmak.Bu size iç huzuru verecek böyle kuruluslarin güçlenmesine katlida bulunacaktir.Hem de Müslüman tarafini belirliyecektir bu tavriyla ;Ramazaniniz mübarek olsun.
 

Ataraksiya

Acemi Üye
Silver
#3
Re:

Ben sunu anlamadim... Benim, bildigimiz bankalardan alma, banka kartim var.. Bu kartla, hem maasimi aliyor ve hem de bu karti, kredi karti olarak da kullaniyorum... Alis veris bakiyemi, zamaninda kapatirsam, %'de 0 faiz... Yani faiz yok.. Albaraka'dan aldigimda da ayni istem.. Eger borc bakiyesini zamaninda kapatamassam, o da affetmez, fazlaliligi tikir tikir alir..
Allah faizli muamelelerden bizleri beri eylesin... Lakin kacis yok...
Faiz alani kötüleyeni gördüm.. Güzel.. Parasini zamaninda ödemeyen cok mu anli acik, akillica bir is yapmistir? Ceza olarak ödeyecek fazlaligini... Adil olmak gerekli...
Selamlar...
Hürmetler....
 

Messai

Acemi Üye
Silver
#4
Kredi kartlarında borcu gecikince faiz alınıyor bir hadis yazayım düşünün;Ribayı alanda verende birdir saygılarımla...
 

nilbeyza

Acemi Üye
Silver
#5
fakat şöylede bir durum var. 12 taksitli fiyatı ile peşin fiyatı aynı deniyor. taksitle alıyoruz. her ay vakti geçirmeden ödüyoruz . bunda bir günah varmı
 

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
716
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,797