Kur`ân Ayetlerinin Ressamı: Erfian

gül(şehri)

Acemi Üye
Silver
#1
Bu ay yolumuz Endonezya Jakarta’ya düştü. Çok farklı ve bana kalırsa çok faydalı işler yapan Erfian ile konuştuk. Kendisi gençler için Kur’ân’ı illüstrasyon aracılığıyla anlatıyor. Yani bir nevi Kur’ân’ı çizerek tefsir ediyor. Röportajı okuduktan sonra çizimlerini izlemenizi tavsiye ederim. İşte Erfian’ın hikayesi…
eni tanıyarak başlayalım.


Bismillah. İsmim Erfian Asafat, Endonezya’nın Jakarta şehrinde yaşıyorum. 28 yaşındayım, komedi kitapları okumayı ve futbolu çok seviyorum. Paramadina Üniversitesi’nde görsel iletişim sanatları okudum. Mezun olduktan sonra da illüstrasyon çizeri olarak çalıştım, Warhammer, Yüzüklerin Efendisi ve Star Wars gibi oyunların oyun kartlarını çizdim.

Şimdi de Nouman Ali Khan’ın tefsirlerinin illüstrasyonunu hazırlıyorsun. Ayetleri çizmeye nasıl karar verdin?

3-4 yıl önce İslâmiyet hakkında çok fazla bilgiye sahip değildim. Müslüman olarak doğmuştum ama İslamiyet üzerine hiç düşünmemiştim. Kur’ân’ın içinde ne olduğu ile ilgili hiçbir şeyi merak etmiyordum. Bir gün İslâmiyet’i sadece fiilen değil kalbiyle de yaşayan bir arkadaşla tanıştım. Bir gün bana Cat Stevens, İmam Suhaib, Yusha Evan gibi isimlerin nasıl İslâm’ı seçtiklerini anlattı. Onu dinledikten sonra Youtube’da çeşitli videolar izlemeye başladım ve araştırma yaparken Nouman Ali Khan’ın tefsir dersleriyle karşılaştım. Kur’ân’ın gizemini onu dinledikten sonra fark ettim ve aklımda oluşan birçok soruya kolayca cevap buldum elhamdülillah.

Sonra okuduklarını çizmeye mi karar verdin?

Ben faydalandıkça insanların da faydalanması gerektiğini düşündüm. Hatta bütün arkadaşlarımın bunları öğrenmesini istiyordum. Ressamlık kabiliyetimi kullanarak diğer illüstratör arkadaşlarıma ilginç bir şekilde nasıl sunarım diye düşündüm bunu. Ve sonunda Asr Sûresi’nin tefsirini çizdim. Bunun ardından

Tefsiri çizmeye Asr Sûresi ile başlamanın özel bir sebebi var mı?

Kur’ân’ı çizmek gelecek nesiller için çok kullanışlı olacak. Çünkü günümüzde bile Kur’ân’ı kitaptan okuyan insanların sayısı teknolojiyi kullanarak okuyanların sayısından çok daha az. Genellikle genç nesil için yararlı olacak. Gençlerden nasıl bir tepki aldın çizimlerden sonra?

Ben de okurlarımıza senin hazırladığın videoları nakcollection.com adresinden veya Nouman Ali Khan Collection’ı aratarak izlemelerini tavsiye ediyorum. Çok kaliteli ve başarılı çizimler olduğunu izledikten sonra herkes görecek. Çok teşekkür ederim röportaj için Erfian.


Hatice Sarı