Kuran neden Arapçadir?

F

fussilet

Misafir
Bir ilahi kitap ayni anda bütün milletlerin dilinde gönderilemeyeceGine ,ve peygamber ayni anda bütün milletlerden çikamayacaGina göre bir dilin ve kavmin seçilmesi aklen zaruridir.

Peygamberimizin araplar içinden gönderilmesinin ve Kur'anin arapça olmasinin milliyetçilikle ilgisi yoktur. Çünkü islam menfi milliyetçiliGi yani irkçiliGi yasaklar. Her millet ibadetler,haram- helaller ve kur'anin öngördüGü ahkam disindaki muamelerinde kendi örf ve kültürüne göre hareket eder,kendi geleneklerini yasar. DiGer milletlerin arap kültürünü yasama zorunluluGu yoktur. Ama ayni dine mensup olmanin verdiGi ilgiyle müslüman milletlerin birbirini etkilemesi tabiidir.

Ikinci bir husus Kur'anin arapça olmasini ve Hz.Peygamberin arap milletinden çikmasini takdir eden Allahtir. Allah ise yaptiklarindan dolayi kullara hesab vermez.
Kur'anin, her türlü dis etkiden masun kalan ve nahiv lisani olan arap diliyle gönderilmesinin sayisiz hikmetleri vardir.

Bizi yaratan Allah, Kur?an-i kerimi Arapça olarak bize göndermis. Elbetteki manasini öGrenmek için Türkçe, Ingilizce gibi mealleri okumamiz gerekir. Ancak namaz ibadetinde okuduGumuzda mutlaka aslindan orjinalini okumaliyiz. Çünkü onun asli Arapça?dir. Allah kuran?i Arapça olarak indirmistir. Tercümesi kuran yerine geçemez.

ÖrneGin bir çekirdeGin aslini bozarak parçalara ayirsak, sonra da topraGa eksek aGaç olamayacaktir. Çünkü özellikleri kaybolmustur. Bunun gibi kuran ayetleri, kelimeleri ve harfleri birer çekirdek gibidir. Baska dillere çevrilince özelliGini kaybedeceGi için kuran olmayacaktir.

?Manasini anlamiyoruz? düsüncesine gelince, ister asliyla isterse mealleriyle kuranin manasini anlamak ve onun hükümleriyle yasamak, her Müslümanin görevidir. Zaten kuran anlasilmak ve yasanmak için gönderilmistir. Ingilizce bir kitabi bile anlamak için Ingilizce öGrenen bir Müslümanin, kurani anlamak için neden Arapça öGrenmediGini de bir düsünmek gerekir.

Ayrica biz anlamasak da onun bize faydasi vardir. ÖrneGin, dili tad alma özelliGini kaybetmis bir insan yediGi yemek ve gidalardan faydalanamayacak midir. dili tad almasa da yediGi gidalar gerekli organlarina gidecektir. Kuran okumak da bunun gibidir. Akli kuranin manasini anlamayan bir insan, onu ruhunun midesine atinca akli anlamasa da ruhunun diGer özellikleri onun manalarini alacaktir.

DiGer taraftan Allah kuranin her harfine en az on sevap vereceGini söylüyor. Meallerin mutlaka faydasi var, ama kuran yerine geçmeyeceGi için, kuranin her harfinden alinan sevabini da alamayacaktir.