Küs Kalmayalım Bu başlık altında inşallah dargınlıkları giderelim.

furkan3629

Acemi Üye
Silver
بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

Erkek olsun, kadın olsun, dünya işleri için, müminin mümine darılması, onu terk edip uzaklaşması, aradaki bağlılığı, ilgiyi kesmesi caiz degildir.

Dargın olana, üç günden önce gidip barışmak, daha iyidir. Güçlük olmaması için, üç gün izin verilmiştir. Daha sonra günah başlar ve gün geçtikçe artar. Günahın artması, barışıncaya kadar devam eder.

Hadis-i serifte,
(Sana darilana git, barış! Zulüm yapani affet. Kötülük yapana iyilik et!) buyuruldu.

Üç günden fazla dargın duran kimse, şefaat olunmazsa, affolunmazsa, Cehennemde azap görecektir. Günah işleyene, ona nasihat olmak niyeti ile ondan uzak durmak iyidir. Allahü teâlâ için darilmak olur.

Birbirine dargın olanları barıştırmak gerekir. Hadis-i şerifte, (Hastanın halini sormak için 2 km git, küs olan kimseleri barıştırmak için 4 km, bir din kardeşlerini ziyaret etmek ve ilim adamlarından bir mesele öğrenmek için de 6 km git!) buyuruldu.

Hz. Musa, (Ya Rabbi, dargın olanları barıstırana ne ecir verirsin? diye sordu. Hak teâlâ, (Kiyamet gününde selamet verir, korktugu seylerden emin eder, umdugu seylerle şereflendiririm) buyurdu.

Dargın olanların, bayramı veya başka bir günü beklemeyip, hemen barışması gerekir. Hosgörülü olmalı

Allahü teâlâyı ve Peygamber efendimizi seven kimse, insanların kusurlarına bakmaz, hosgörülü olur. iyi insan, yani mümin herkesle iyi geçinir. başkalarına sıkıntı vermedigi gibi, onlardan gelecek eziyetlere de katlanir.

Bir kusurundan dolayi iyi bir kimseye darilmamak gerekir. Darginlik olsa bile 3 günden fazla sürmemelidir. Bayrama kadar süren bir darginlik olduysa, daha fazla gecikmeden barişmalıdır.

Hadis-i şeriflerde buyuruldu ki:
(Bir müminin din kardesiyle üç günden çok dargın durmasi caiz degildir. Üç gün geçtikten sonra, onunla karsilasirsa, ona selam verip hatirini sormalidir. O kimse selamini alirsa, birlikte, sevaba ortak olurlar. Selamini almazsa günaha girer. Selam veren de küs durma mesuliyetinden kurtulmus olur.)

(iki kisi, birbirine dargın olarak ölürse, Cehennemi görmeden Cennete giremez. Cennete girseler de birbiriyle karsilasamazlar.)

(Din kardesiyle bir yil dargın duran, onu öldürmüş gibi günaha girer.)

(insanlarin amelleri, pazartesi ve persembe günleri Hak teâlâya arz olunur. Hak teâlâ da, kendisine şirk kosmayan herkesi affeder. Ancak bu magfiretten birbirine kin tutan iki kisi istifade edemez. Cenab-i Hak, “O iki kisi barisincaya kadar amellerini getirmeyin” buyurur.)

(Birbirinizle münasebeti kesmeyin! Birbirinize arka çevirmeyin! Birbirinize kin ve düsmanlik beslemeyin! Birbirinizi kiskanmayin! Ey Allah’in kulları; kardeş olun! Bir müslümanın diğer kardeşine darilarak 3 günden çok uzaklasması helal degildir.)

(Birbirine dargın iki kimseden, hangisi önce selam verirse, günahları affolur. Verilen selami öteki almazsa, bu selami melekler alir. Selam almayan kimseye de şeytan, sevinerek iltifatta bulunur.)

(Müslüman kardeşine, üç günden fazla dargin duran kimse, ölünce Cehenneme gider.) [Cehennemde günahi kadar ceza çektikten sonra çıkar. Yahut şefaate veya affa uğrarsa hiç Cehenneme girmez.]

Ara bulmak ve yalan

Müslümanlarin birbirine olan haklarindan birisi de iki kisinin arasını bulmak, küsleri barıştırmaktır.

Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(Nafile namaz, oruç ve sadakadan daha faziletli amel iki kişi arasını bulmak ve düzeltmektir. Çünkü ara bozuklugu dini kökünden yıkar.)

Bu yuzden küs ve dargın durmayalım, ALLAHTAN KORKALIM!!

Moderatörün son düzenlenenleri:

furkan3629

Acemi Üye
Silver
Bir hafta oluyor belkide gönlüm tarumar. Meftun kardeşimden özelden iki sefer mesaj yazıp özür dilesemde. Bana dönüp bir kelam etmedi. O yüzden böyle bir başlık açma ihtiyacı hissettim. Ben özür diliyorum meftun kardeşimden. Hakkını helal etsin İnşallah, dünya çok kısa gereksiz bir küslüğe hiç gerek yok, umarım kalbi yumuşar ve özrümü kabul eder. Aynı anda Gönülsızımda gitti forumdan ondanda özür diledim, o kardeşim geri döndü mesajıyla size dargınlığım yok dedi. Başka özel nedenlerimden ayrılıyorum lütfen tekrar mesaj yazmayın dedi.

Meftun kardeşim sizde Allah rıza için bir dönüş yapın bakın inşallah şu mesajlara.

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
eğer düşüncelerimizden , bir fikri beğenmediyimizden dolayı birbirimize küs kalacaksak, kalalım kardeş... bu kadar zihninizi yormayın. çeşitli ortamlarda büyüyen ve çeşitli örf ve adeti olan kişileriz.. eğer ki fikirlerimiz kur anın düsturuna göre tersse bunlarda eleştiri yapmalı hak ve hakikatı yazmalıyız. Karşımızdaki üzülecekse kendi bilir..
ama meftun abi eminim size kırılmamıştır.. morelinizi bozmayın...
bize düşen güzel konularda birbirimizi faydalandırmak, eğer kalbimiz hala kararmamışsa, inşallah birbirimize faydalı olabiliriz, karardıysa, yapacak bişi yok...

konunuz güzel ve faydalı bir konu Allah razı olsun..
her işimizde olduğu gibi bu tür konularda da nefis öne çıkıyo..Rabbim nefsine uyanlardan eylemez inşallah...

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör
Binlerce Kapıyı Açsan Ne Olur ki Gönül Kapısını Açamadıktan Sonra
Binlerce Dostun Olsun İsterse Yüzünden Maskeyi Çıkarmadıktan Sonra
Binlerce Sevenin Olsun ne fayda Lazım Geldiğinde Yanında Olmadıktan Sonra
Binlerce Gözün Olsun neye yarar Nasıl Bakman Gerektiğini Bilmedikten Sonra
Binlerce Gönüle Sahip Ol İstersen İçinde Kimse Barınamadıktan Sonra......

hoşuma gitti paylaşmak istedim...

Moderatörün son düzenlenenleri:

muhammet-emin-34

Acemi Üye
Silver
Bir hafta oluyor belkide gönlüm tarumar. Meftun kardeşimden özelden iki sefer mesaj yazıp özür dilesemde. Bana dönüp bir kelam etmedi. O yüzden böyle bir başlık açma ihtiyacı hissettim. Ben özür diliyorum meftun kardeşimden. Hakkını helal etsin İnşallah, dünya çok kısa gereksiz bir küslüğe hiç gerek yok, umarım kalbi yumuşar ve özrümü kabul eder. Aynı anda Gönülsızımda gitti forumdan ondanda özür diledim, o kardeşim geri döndü mesajıyla size dargınlığım yok dedi. Başka özel nedenlerimden ayrılıyorum lütfen tekrar mesaj yazmayın dedi.

Meftun kardeşim sizde Allah rıza için bir dönüş yapın bakın inşallah şu mesajlara.
Furkan kardeşim öncelikle böylebir konuya değindiğiniz için emeğine sağlık,

evet bir hata yapmışsınız vebu hatanızı anladıktan sonra özür dilemişsiniz zaten yapmanız gereken,de budur,
ama kırdığınız kalp düzeldimi tabi hayır, mesela denemek için elinize bir bardak alın (plastik bardak değiiiil :) ) o bardağı yere atın noldu? kırıldı ;) şimdi elinizi kesmeden o cam kırıklarını toplayın ve başlayın yapıştırmaya, yapıştırdınız demi peki eski görünümünü aldımı? tabiki hayır, o halde karşımızdaki kişiyi kırmadan önce enaz üç (3) kez düşünüp diyeceğimizi ondan sonra demeliyiz, sakın yanlış anlamayın bu yazı,m sadece size değil tüm kardeşlerimiz için geçerlidir.
KALP KIRMADAN ÖNCE BİRAZ DÜŞÜNELİM, ÇÜNKÜ NEKADAR ÖZÜR DİLESEKTE KIRILAN KALP ESKİSİ KADAR BİZE YAKIN OLMAZ...!

furkan3629

Acemi Üye
Silver
Allah razı olsun meftun kardeşim özelden az önce ulaştı. Helalleştik, gönlüme söz geçiremediğim için açmıştım bu başlığı, iyikide açmışım, gönlüme su serpildi. Nezaketle sizinle hiçbir ilgi ve alakası yok dedi. Okumamış zaten mesajlarıda buradaki başlıktan farkedebilmiş.

Muhammetemin kardeşim sizde yerden göğe kadar haklısınız sözlerinizde. Allahrazı olsun.