Mahmud Ustaosmanoglu Kimdir, Nereli

Mahmut UstaosmanoGlu, 1929 yilinda Trabzon'un Of ilçesinin Tavsanli köyünde doGdu. 10 yasinda, köyün imamliGini yapan babasi Ali Efendi ve annesi Fatma Hanim'in hocaliGinda hafizliGini tamamladi. Mehmet Rüstü Âsik Kutlu Hoca'dan talim dersleri aldi. Balaban köyünde Hoca Abdülvehhab Efendi'den Arapça okudu. Devrin taninmis hocalarindan ve dersiamlarindan Süleymaniye Medresesi mezunu Haci Dursun Feyzi Güven Hocaefendi'den fikih, tefsir, hadis gibi dini ilimleri okuyarak 16 yasinda icazet aldi. Köyünde ders vermeye baslayan UstaosmanoGlu, askerlik çaGina gelmeden talebelerine icazet verdi.

1951'de Ramazan ayi için Sivas'in DivriGi ilçesine vaiz olarak gönderildi. Sohbetleriyle etrafindakileri kendisine hayran birakan UstaosmanoGlu, 16 yasindayken teyzesinin kizi Zehra Hanim'la evlendi. Ahmet, Abdullah ve Fatima isminde üç çocuGu oldu. 1952 yilinin sonlarinda tanistiGi M. Haydar Efendi'yle tanismasi hayatinin dönüm noktalarindan biri oldu. Askerlik sonrasi seyhi Ali Haydar Efendi (ks) onu IsmailaGa Camii'ne imam tayin etmek için davet etti. 1954'te IsmailaGa'da imamliGa basladi. 1996'da 65 yasini doldurduGu için ayni camiden emekli oldu. Ruhu'l-Furkan isimli tefsirini kaleme almaya basladi. su ana kadar 12. cildini tamamladi. Sohbetleri 4 cilt halinde, Yanyali Mustafa Ismet Garibullah'in Risale-i Kudsiyye isimli kitabinin tercüme ve izahi da iki cilt olarak yayinlandi.

DeGerli üyemiz.
AçtiGiniz baslik büyük harflerle acilmis olup forum kuralalrini çiGniyorsunuz lütfen bundan sonra küçük harflerle acmakta dikkat ediniz.BasliGjinz düzeltilmistir..
Yönetim