Makyaj yapmak günah mi?

nadya

Acemi Üye
Silver
Makyaj yapmak günah midir?kur'an-i kerim de bununla ilgili bir hüküm var mi ya da efendimizin bir sözü soran arkadaşlarima aydinlatici bilgi vermek isterim ben günah olduğunu biliyorum ama bu konuda detayli araştirma yapmam gerek sanirim

Benzer konular

İslâm Dinî, bazı şartlarla süslenmeye ve boyanmaya cevaz vermiştir. Bilindiği gibi, müçtehit imamlar devrinde günümüzde kullanılan boya ve makyaj malzemelerinin çoğu yoktu. Ancak bu anlamda kına ve bazı bitkilerin köklerinden ya da çiçeklerinden elde edilen boyalar eksik değildi. O nedenle belirtilen konuda yaptıkları içtihad ve tesbitlerde daha çok genel hükümler koydular ve yeni yeni çıkacak süslenme malzemeleri hakkında uygulanacak esasları tesbit ettiler.

Kadın veya erkek, birbirlerine kendi yuvaları içinde daha çekici görünebilmek için süslenebilirler, bunda bir sakınca yoktur. Ama başka kadın veya erkeklerin dikkatini çekmek için bunu yaparlarsa kerahet vardır, hattâ bu kerahet onların niyet ve davranışlarına göre haram da olabilir.

Kadınların Süslenmesi : Kadınlar, deri üzerinde bir tabaka oluşturmayan boyalarla kocalarına şirin görünmek için boyanabilirler. Bugünkü tabir ile aşırı olmamak şartıyle makyaj yapabilirler. Sokağa çıkarken bu tip süslenmeleri asgariye düşürmeleri ve mümkün olduğu nisbette tesettüre uymaları gerekir. Bunun aksini yapmak caiz değildir. Günümüzde kadınların tırnaklarını uzatıp oje ve benzeri boyaları sürmelerinin iki sakıncası vardır: Biri, tırnakları uzatmak kesinlikle mekruhtur. Diğeri, tırnak üzerinde bir tabaka oluşturup abdest ve gusülde suyun deriye nüfuz etmesini engellediğinden kadının bu durumda aldığı abdest ve yaptığı gusül sahih olmaz. O halde kadınlara bu hususta tavsiye edilen şudur: Kadın annedir ve ev hanımıdır. O ancak kocasına şirin ve çekici görünmesi için süslenir. Tırnaklarını boyamaz, çünkü yemek pişirir, çamaşır yıkar, abdest alır ve gusleder. Yüzünü belirtilen amaçla yani kocası için süsler ve temizliğe azamî derecede riâyet ederse, sevap kazanır. Erkeğin de aynı temizlik ve çekicilik içinde hazırlanması da bu anlamda sünnettir.

Ayrıca kadınların saçlarını kendilerine nikah düşen erkeklere göstermesi haramdır. Güzel görünmesi için Boyanıp süslemesi bu günahı daha çoğaltır. Müslüman bir hanım efendi, boy abdesti almak ve namaz için abdest alması gerektiğinden boyanın suyu geçirmeyecek derecede olması, dolayısıyla boy abdestinin ve namaz abdestinin olmaması anlamına gelir. öyleyse yalnız kocasına güzel görünmenin dışında süslenmeleri doğru değildir. Kocası için süslenmiş ve boyanmış sa su geçirmeyen cinsten boyaların mutlaka temizlenip ondan sonra abdest alınması gerekir.

Kaynak: Kaynaklarıyla İslam Fıkhı, Celal Yıldırım, Cilt 4 s. 209-210.
Selam ve dua ile...

Her konuda şöyle bir özet verirsek sanirim hallolur

namahreme karşi çekici görünmek için yapilan her hareket elbette ki günahtir...

Herkes şimdi bir daha sorsun kendine...

Kim neyi kimin için yapiyor???

öyle birkonuya değiniyorsunuz ki, kim ne cevap vereceğini şaşiriyor. Ama realiteye bakarsak hiçde öyle değil. çevremize baktiğimiz zaman hayal kirikliğina uğramiyormuyuz sizce?

nurlayn

Acemi Üye
Silver
kadın olmanın sırrı zaten mahreme karşı,kapalı olmak,elinden geldiği kadar dikkat çekmemek.kapalı bir kutu gibi.
ama buna ne kadar uyabiliyoruz?:(
Rabbim bizi nefsimize karşı güçlü kılsn inş.

hmd

Acemi Üye
Silver
Kardeş Allah razi olsun çok mühim bir konuya değinmişşiniz.. Denildiği gibi sırf kendini beğendirmek için makyaj falan yapılırsa tabii ki günah ama bulunduğun ortamda namahremin yok ise bir mahsuru olmaz diye düşünüyorum ..
ALLAH bizi bize bırakmasın bizleri nefsimizin eline düşürmesin ... Muhabbetle..

öyle bayanlar görüyorum ki onları görünce ben utanıyorum ama şimdiki zamanda makyaj yapmayanı kaş almayanı başörtülü olupda pantol giymeyeni yadırgıyorlar ne kadar tutucusun ve ne kadar gerisin diyorlar Allah bizleri nefsimize uymayı nasip etmesin inşallah

Genellikle Fikih kitaplarimizda hanimlarin cadde, sokak ve diger dis islerinde, gösteristen ve dikkat cekmeden uzak bir sekilde, sade, tabii ve dogal kalmalari istenmistir...
Giyim de böyledir... Yürüyüs de böyledir... Konusma da böyledir... Makyaj da böyledir...

Müslüman hanimlar elbette makyaj yapabilirler, süslenebilirler, cekici olabilirler, dekolte kiyafet giyebilirler vs... Lakin gene Fikih kitaplarimizda bu hususlar kocalarina istisna tutulmustur...

Yani makyajlari da böyledir... Kocalari icin ise problem yoktur...

Ama Müslüman Kadin, caddenin ya da sokagin insanlarina karsi makyaj yapmasi uygun düsmez... Bu kitaplarimizda haram kilinmistir...

Moderatörün son düzenlenenleri: