Msn de yabanci kisiyle konusmak caiz mi?

F

fussilet

Misafir
#1
Bir müslümanin baska Müslüman kardesleriyle ister karsilikli isterse sanal ortamda olsun konusup dertlesmesi güzel bir seydir. Ancak bu ayni cins olanlar içindir. Bir erkeGin bir kadinla konusmasi ise bazi yönlerden dikkat etmeyi gerektirir.

ÖrneGin ask, sevgi, giybet, yalan ve sehevi hisleri uyandiran seylerden olursa bu kesinlikle doGru deGildir. Bu konuda kisinin evli veya bekar olmasi fark etmez. Evli birinin günahi ise daha fazla olur.

Fakat dini konularda Allah?i, ölümü, ahireti ve dini duygu ve düsünceleri hatirlatan konusmalar olursa elbette bunlar yasak olmadiGi gibi sevabi da vardir. Ölçünüz bu olmalidir. Bu ölçülerle hareket ettiGiniz zaman günaha girmeyeceGinizi ve kendinizi koruyacaGinizi söyleyebiliriz. Ayrica yaptiGiniz isi bir de vicdaniniza sormanizi tavsiye ederiz. Vicdaniniz rahat deGilse o isten vazgeçiniz.

Ileride evlenecek iki çiftin, sadece yanlarinda akrabalarindan birer kisi bulunmak sartiyla bir yerde oturup yalniz konusmalari caizdir, hatta sünnettir. Fakat flört tarzi iliskilerde kadin ve erkeGin yanlarinda akrabalari bulunsa bile konusmalari caiz deGildir. Dinimiz zinayi yasakladiGi ve haram saydiGi gibi zinaya götüren yollari da tikamis ve haram saymistir.

Ayni sekilde de internetten tanisilan birisi ile istediGiniz gibi havadan sudan konusmak ve chatlesmek caiz deGildir. sayet ona islamiyeti anlatip sevdirmeye çalissaniz o baska meseledir. Yoksa baska tarzda konusup sohbet etmek insani yanlis neticelere götüreceGinden caiz görülmemektedir.
Ayrica SaGlam ailelerin ve aile baGlarinin kurulabilmesi ve tesis edilebilmesi için, evliliGin saGlam temellere dayandirilmasi gerekir. Bu nedenle, Islamiyet görücü usulü tesvik etmekle beraber, adaylarin birbirleriyle görüsmesini de esas kabul etmistir.

Buradan yola çikarak diyebiliriz ki, birbirlerini hiç tanimayan ve ailece de tanismayan iki kisinin internette birbirlerine verdikleri ifadelere güvenip de evlilik gibi ciddi bir ise yeltenmemeleri gerekir. Çünkü, bu sekilde ki bir tanisma hüsran ile sonuçlanabilir. Bizim kanaatimiz sizin veya herhangi bir insanin böyle bir yöntemle evliliGi seçmemesidir.
 
Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
V Islami Soru ve Cevaplar 41

Benzer konular

seeymen

Acemi Üye
Silver
#2
Ileride evlenecek iki çiftin, sadece yanlarinda akrabalarindan birer kisi bulunmak sartiyla bir yerde oturup yalniz konusmalari caizdir, hatta sünnettir. Fakat flört tarzi iliskilerde kadin ve erkeGin yanlarinda akrabalari bulunsa bile konusmalari caiz deGildir. Dinimiz zinayi yasakladiGi ve haram saydiGi gibi zinaya götüren yollari da tikamis ve haram saymistir....