Nene Hatun

#1
Mukaddesâtini, vatanim her zaman canlarindan aziz bilen halkimiz, vatanlarina gelen hücumlara karsi yediden yetmise, erkeGiyle, kadiniyla, yaslisiyla, genciyle karsi durmus ve tarihe san veren müdafalar yapmislardir.
Vatan müdafaasinda kadinlar da erkekleri ile fedakârlik yarisina girismistir. Zaman olmus cephe gerisinde yaralilara hizmet etmis, cephane tasimis, cephane imâlinde çalismis, zaman gelmis düsmani Yurdundan defetmek için cepheye kosmustur. Iste Nene Hatun da düsmani defetmek için cepheye kosan kahraman kadinlardan birisidir.

93 Harbinin en çetin safhalarinin cereyan ettiGi günlere gidiyoruz. Rus ordusu 160 bin asker ve 189 topla Kafkas cephesine hücum etmektedir. Buna karsilik ordumuzun asker mevcudu 60 bindir. Silah ve cephane de Ruslarinkinden çok çok azdir...

DoGu Beyazit'tan Batum'a kadar uzanan 340 kilometrelik cephe boyunca ordumuz, Müsir KatircioGlu Ahmed Muhtar Pasa'nin kumandasi altinda düsmanla amansiz bir mücadeleye girismistir. Düsmanin kalabalik olusuna, silah üstünlüGüne aldiran yoktur. Lâkin aGir kis sartlari askerlerimizi yipratmaktadir.

Moskof ordularinin hedefi Erzurum sehridir. Burasi ele geçirildiGi takdirde DoGu Anadolunun bütünüyle ele geçirileceGine inanmaktadirlar.

Düsmanin bütün hücumlari kahraman askerlerimizin göGsüne çarpip erimektedir. Mertlikle galebe çalamayacaGini anlayan düsman hileye basvurur. Tabyalari baskinlarla ele geçirmeyi planlar. Bunun için de Türkçeyi ana dilleri gibi konusan Ermenilerin yardimiyla ve onlann kilavuzluGu altinda 9 Kasim 1877'de Aziziye tabyasina, saldinp nöbetçileri sehit ederler. Durum anlasilinca tabyada boGaz boGaza bir muharebe baslar.

Düsmanin siperlerimize hücum edip, tabyalarimiza girdiGi haber; Erzurum'da bomba gibi patlar. Müezzinler minarelerden durumu haber vererek, herkesi cihada davet ederler.

Bütün Erzurumlular kadin, erkek ellerine ne geçirdilerse alarak Aziziye tabyasina kosusmaya baslarlar.

Haberi duyan henüz yirmi yaslarinda olan Nene Hatun kundaktaki kiz çocuGunu ve biraz büyükçe oGlunu "Sizleri Allah"a ismarladim yavrularim" diyerek baGrina basmis, onlari öptükten sonra eline et satirini alarak cepheye kosmustur. Nene Hatun'un evinde baskaca kimse yoktur. Cepheden aGir yarali gelen kardesi Hasan bir gün önce sehid olmustur.

Kocasi cephede düsmanla vurusmaktadir...
Aziziye tabyasina ulasan Nene Hatun bacilariyla, kardesleriyle birlikte düsmanin üzerine atilir. Haberi duyar duymaz kosusan Erzurumlularin elinde sopa, tas, kazma, kürek ve yaralayici, öldürücü ev âletleri ve bir de dillerinde, kalplerinden kopup gelen "Allah Allah" sadâsi vardir. Âhirete inananlar sehâdeti en yüce mertebe bilmenin heyecaniyle cansiperane vurusmaktadirlar.

Nene Hatun'un elindeki et satin düsman askerlerinin kafalarina yildirim gibi inmektedir. Bir yandan da "vurun kardaslarim, vurun bacilarim, kâfirlere aman vermeyin" diye haykiran Nene Hatun'un bu kahramanliGini gören Erzurumlular cosmustur. Neticede Aziziye tabyasindaki düsman bütünüyle imha edilmis ve tabya düsmandan geri alinmistir. Yüzlerce sehit veren Erzurumlularin bu cihetten gönülleri yarali, fakat düsmani defettikleri için kalpleri ferahtir...

Aziziye tabyasinin geri alinmasinda canla basla çalisan Nene Hatun bir semboldür. Müslüman kadinlarin yeri geldiklerinde nasil kahraman kesileceklerine bir örnektir... O hayati boyunca bu hâdiseden fazlaca bahsetmemis, bahsi geldiGinde, "Biz ne yaptik ki, bizim yaptiGimiz ne ki yavrularim..." diyerek Anadolu insaninin engin tevazuunu nur yüzüne peçe yapmistir... O, ne yapmissa riza-i Ilâhi için yapmistir. Bu yüzdendir ki kendisinden ve gösterdiGi fedakârliktan bahsetmemistir.

1857'de Erzurum'da doGan Nene Hatun 22 Mayis 1955'te Hakkin rahmetine kavusmustur.
 

helal

Acemi Üye
Silver
#2
Aziziye tabyasinin geri alinmasinda canla basla çalisan Nene Hatun bir semboldür. Müslüman kadinlarin yeri geldiklerinde nasil kahraman kesileceklerine bir örnektir...

insallah nene hatun gibi oluruz insallah nene hatunlar yetistirebiliriz. :oops:
 
M

Misafir

Misafir
#3
Allah(c.c) onlardan razi olsun...saGolun bu güzel insani bize tanittiginiz için....Allah(c.c)razi olsun insaAllah..
 

Hudalfa

Acemi Üye
Silver
#4
her zaman hayranlikla baktiGim, ölümünden bir yil önce kendisini ziyaret eden nato baskomutanina ben o zaman gereken seyi yapmistim. bugün de gerekirse ayni seyi yaparim demis cesur, yiGit,irade timsali insan.
bir ara marsta her ülkeye bir tepe verilecek ve her ülke kendisine verilen bu tepeye ülkesi için önem arz eden birinin adini verecek demislerdi. ve türkiyeiçin bu isim nene hatun olarak belirlenmisti. onun kahramanliGi yaninda bu az bile.
 

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
386
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,470