nişan atılması yardım edin lütfen

aysenertem

Acemi Üye
Silver
a.s.benim 6 senelik beklediğim vardı askerden geldi nişanlandık martta 9 ayda düğün vardı benimde mesleğimle alakalı son sınavım vardı biraz ağırdı düşündük 2 ay sonra düğünü yapalım dedik sınavdan sonra dedik nişanlım kabul etmedi nişanı attı benden soğumuş sevmiyomuş araya kimler girdiyse olmadı tekrar yapalım dedim düğünü gelgit akıllımısın sen dedi yalvardım olmadı gelip aldılar yüzüğünü günlerdir ağlıyorum çok kötüyüm onun askerliği okulu hep bekledim o bıraktı 2 hafta sonra geçenlerde aramış pişman oldum mücadele edelim gözümdeki perde kalktı kalbim mühürlenmiş seni kimseye vermem dedi çok sevindim sen annenle ben babamla konuşalım dedimannem vefat etti benim bu arada anlarlar bizi dedim sonraki gün bir değişti annemle ailemle konuştum istemiyolar seni biz evlensek mutlu olamayız dedi beklerim seni istersen 50 yaşına kadar dedim bekleme beni dedi niye umut verdin dedim aradın dedim umut filan vermedim sana sadece sevdiğimi gösterdim özlemiştim okadar dedi özür diledi kapattı kendimi toplayıp annesini aradım annesi ne dese beğenirsin senin konun bile açılmadı yalanmı söylüyon dedi bitti artık ne uğraşıyosunuz dedi azarlar gibi çok ağrıma gitti sanki ben ahlaksız bişeymi yaptımki. şuan çok zor dayım hergün ağlıyorum sınavımada çalışamıyorum benle oyun oynar gibi oynadı kimseye anlatamadım , ne olur bana akıl ver onu Allaha havale ettim o merhametsizi ama .ağlıyorum karşısında sen iyisin iyisin iradelisin yakında sınavıda verirsin büroda açarsın dedi banahergün her saat namazlarımıda ağlamaktan zor kılıyorum ailem bana üzülüyo.yakında evlnir çocuğuda olur mutlu olur ama ben hep böyle ağlıyorum. nasıl düzelirim bilmiyorum biraz zayıfım galiba.kusura bakmayın hakkınızı helal edin bana akıl verin lütfen kardeşler

hilmi34

Acemi Üye
Silver
Evlenmek Allah'ın emri ve Sevgili Peygamberimiz'in de sünnetidir.
Allahü Teala evlenmeyi emretmiş ve meşru görmüş Peygamberimiz de belli bir zaman diliminde evlenmişler, hem fiilen ve hem de kavlen bunu ikame etmişlerdir. Ve de akabinde çol çocuk sahibi olmuşlardır!

Bizler de, Allah'ın emrine ve Peygamber'in sünnetine müttebi olanlar olarak, belli bir zaman diliminde evleniriz ve aile saadeti kurarız, ki sizler de zaten bunun adımını atmışsınız.
Tabi ki, 6 sene beklemek, aşkımdı, ciğerimdi, sevdiğimdi sözleri sadece "adet" fasıllarıdır ve neferi bağlar. Ve bu bağlayış da, kişiyi aleyhine sonuçlanacak bir girdabın içersine atıverir. Ya da atmayıverir o bilinmez ama, aşk ve cicim fasıllarının hiç kıymeti ve harbiyesi yoktur, bekleme adına.
Ama adet de olsa beklemişsiniz, o sizin sorununuz. Ama bu bekleyiş illaki aile yuvası beraberliğiyle sonuçlanacak bir bekleyiş olamaz ya da olur onu sonraki seneler belirleyecektir.
Sonraki senelerde, artık evlenmeye amade olduğunuzda ve üstüne üstün bir de nişan yapmanıza rağmen, söz, nişan ya da sözleşme tek taraflı fesh edildi,
Meclis toplandı, hakemler toplandı, aileler görüştü ama birlik ve beraberlik olmadı ve olmayacak da!
Sizin bu zaman zarfı içersinde maddi anlamda bir kaybınız varsa telafi ederler, yoksa telafik de bir şey olmayacağına göre, üzülseniz de sizler de "Sen bilirsin, ben de gittim" demekten başka çareniz yoktur.
Evlenmek güzel, ayrılmak kötü ama o da neticede mübah.
Mübah olan bir ameliyeyi yapmak durumunda kaldığınızdan ötürü de sevinin ve kendinizi yıpratmayınız, işlerinize, sınavlarınıza yoğunlaşlınız.

NOT: Böyle bir şey olmuş mudur, olmamış mıdır, doğru mudur eğri midir, bunlar da saoranlar için bir vebaldir, zaten doğruysa veballikte ortadan kalkacaktır.

İyi yaşamlar!

1Kubra

Çalışkan Üye
Silver
Öncelikle aleykümselam
Sen üzerine düşen vazifeyi yapmışsın kardeşim. Senin için önemli olan geleceğin. Günümüz erkeklerine güven olmuyor.
Düşün ki evlendin sonra tatsızlıklar oldu ayrıldın kucağında çocuk kime gideceksin. Gel gitler yapan erkekle evlenilmez. Yuva olmaz. Körü körüne aşık olmuş beklemişsin. Anlaşılan yaşında genç. Henü bir kaybın yokken sende bu sevdadan vazgeç.

Düşün ki nasibin bu değilmiş. Nikahımızın kimlerle kıyılacağını Allahtan başka kimse bilemez. ve yine bil ki bu şahıs senin kısmetin değilmş.
Kim bilir evleneceğin şanslı erkek nikahın kıyılacağı delikanlı nerede ne iş yapıyor. Belki evinizin karşısında belki başka sokakta belki başka şehirde. Biz ve sen bilmiyorsun bilemeyiz.

Değerli Aysen,
Mesleğini aldığın zaman seni herkes alır bunu unutma. Ama sonradan yuvası dağılanlar da oluyor malesef. Biz her ihtimale karşı kuşanalım da başkasına muhtaç olmayacak şekilde hazırlığımızı tamamlayalım. Bir gün olur da rest yersek ayaklarımız üzerinde durabilelim.

UZun zamandır beklediğiniz aşk dediğiniz ve aşık olduğunuz kişi sizi bıraktı ve gitti. O mutlu iken siz neden ağlıyorsunuz. Siz de yolunuza devam edin. Belki o şahsın evlendiği kişi ile mutsuz olacak belki sen daha mutlu olacaksın. Hakkında hayrlısı böylemiş demekki böyle olmuş.

Hele ki bu kaynananın tavrını ben hiç beğenmedim. Evlendiğin zaman o kaynana ile hiç yaşayaman bayramlarda bile görmek istemezsin ve düşün çocukların babannesi olacak. Eşinizle evlenmiyorsunuz sadece aile ile de aileler evleniyor siz de aynı şekilde.

Olgun düşünün!
Ki bu kişi ile ileri boyutta kendinize zarar vermemişseniz çok üzülmeyin. Şayet bu davranış olmuşsa bol bol dua edin şükredin.

Benim diyeceklerim bunlar.
Allah yardımcın olsun kardeşim.

hilmi34

Acemi Üye
Silver
Erkeğin günümüzü ya da geçmişi olmaz!

Kadının da öyle!

Erkek de kadın da, sözlerinde, fiil ve eylemlerinde doğru ve dürüst olmak zorunda, dolayısıyla, doğru ve dürüst olmayan bir erkek günümüzde de kabül edilemez, geçmişte de kabül edilmemiştir.

Bunlar hadisenin bir yanı. Sözüne güvenilen bir erkek de olsa, 6 sene gibi 10 sene gibi beklemelerin, hem dinen, hem adet'en ve hem de erkek ve kadın için ve hem de erkek ve kadının psikolojisi için hayırlı sonuçlar doğurmaz.

6 sene içersinde nikah kıyamayacaksın bu da erkek ve kadının hiç bir şekilde görüşemeyecekleri anlamına geliyor İslam'a göre ama,

Zamane kadınları ve erkekleri bunu da zaten açmış, internetten, telefondan, emailden ve daha reel bazda pastane ve kafelerde beraber olup o yalnızlıklarını da aşan olmuşlar,

Değil 6 sene 10 sene de beklenilir değil mi? Ama bunlar hiç görüşemeseler erkek 6 değil bir gün bile beklemez ya da kadın!

Dolayısıyla, 6 sene demek 6 yaşında bir çocuk demektir.

İfadelerim biraz sert ama alınmayın, kendime, kendi kardeşlerime, kendi evime kullanıyorum kabül edin bütün bunları.

Moderatörün son düzenlenenleri:

nârvenur

Çalışkan Üye
Silver
Valla Hilmi bey öyle bir olur ki..Günümüzde erkekler gerçekten bir tuhaf olmuş..Eskiden sevda vs varmış..Ya şimdi resmen oynaklar..Vallahi gördüklerim bunlar,etrafımdakiler de öyle diyor..Resmen düzgün erkek yok.Dindarlığın da pek etkisi olmuyor,görüyoruz..Merhamet ,doğruluk ,sahip çıkma ,sevgi duyma,kararlılık adamın ne hamurunda var,ne çabasında..Ama düzgün nisalar çok,ben biliyorum...Bu erkekler ne yiyor ne içiyor da,böyle dönek oluyorlar anlamış değilim...Evlenip çocuk sahibi olsam kızım olmasını istemem.Erkek olsun,paşalar gibi olsun..Eğer bayansan çok yıpranıyorsun böyle konularda,erkeklere vız geliyor tırıs gidiyor..Bayan olduğumdan hiç memnun değilim.Erkek olmayı çok isterdim..Bu farklı diyorsun ama hiçbir farkı yok..En masumu sandığın anasının gözü,ben böyle istisnasız bir şey görmedim inanın bayanlarda..
Bayanlar da şöyle kötü demeyin..Ben şahidim etrafıma..

Moderatörün son düzenlenenleri:

hilmi34

Acemi Üye
Silver
Valla Hilmi bey öyle bir olur ki..Günümüzde erkekler gerçekten bir tuhaf olmuş..Eskiden sevda vs varmış..Ya şimdi resmen oynaklar..Vallahi gördüklerim bunlar,etrafımdakiler de öyle diyor..Resmen düzgün erkek yok.Dindarlığın da pek etkisi olmuyor,görüyoruz..Merhamet ,doğruluk ,sahip çıkma ,sevgi duyma,kararlılık adamın ne hamurunda var,ne çabasında..Ama düzgün nisalar çok,ben biliyorum...Bu erkekler ne yiyor ne içiyor da,böyle dönek oluyorlar anlamış değilim...Evlenip çocuk sahibi olsam kızım olmasını istemem.Erkek olsun,paşalar gibi olsun..Eğer bayansan çok yıpranıyorsun böyle konularda,erkeklere vız geliyor tırıs gidiyor..Bayan olduğumdan hiç memnun değilim.Erkek olmayı çok isterdim..Bu farklı diyorsun ama hiçbir farkı yok..En masumu sandığın anasının gözü,ben böyle istisnasız bir şey görmedim inanın bayanlarda..
Bayanlar da şöyle kötü demeyin..Ben şahidim etrafıma..
Yukarıda da ifade etmiştim. Kendimizi "müslüman" olarak ifade ediyorsak, doğru, dürüst, ahlaklı ve edebli olmak zorundayız. İster erkek olalım ve isterse kadın, doğruluktan, dürüstlükten, ahlak ve edebten asla ödün veremeyiz. Zaten Kur'an'ın emir ve yasakları tamamen gözden geçirildiğinde, mükellef olma bağlamında, kadın erkekten, erkek de kadından farklı değildir. Bir erkek Kur'an'ın "emrettiği şekilde" namazını nasıl kılması gerekiyorsa, kadın da o şekilde kılmak zorundadır. Dolayısıyla bu genel prensibi, özelde her bir prensip için uygulamak durumundayız. Bir erkek Kur'an'ın "emrettiği şekilde" namazını kılmak zorundaysa, evlilik hayatına kadarki dönemde de yine Kur'an'ın "emrettiği şekilde" bir hayatı kendisine örnek edinmek zorundadır! Eğer erkek evlenmeyi düşünüyorsa, evliliğini de Allah'ın istediği ölçüler içersinde şekillendirmek zorundadır. Talip olduğu kıza ve onun ailesine, doğruluğundan, dürüstlüğünden, ahlak, haya ve edebinden taviz vermemek durumundadır. Ciddi ve samimi olmak durumundadır. Erkek için söylediklerimizin tamamı kadınlarımız, kızlarımız için de geçerlidir. Tabi ki biz burada, kendisini "müslüman" olarak tanımlayanların nasıl olmaları gerektiği üzerinde duruyoruz. Allah her daim bu minvalde bulunmayı bizlere nasip eylesin.
Tabi ki, müslüman olup da, gerek hayatında ve gerekse kendisini evliliğe götürecek zaman dilimi içersinde İslam ahlakı ekseninde bulunmayan erkekler de vardır. Bu da bir gerçektir.
Müslüman bir aile içersinde büyüyen bir erkek, daha çocuk yaşlardan itibaren, o aile içersinde, Kur'an'ın ahlakıyla, edeb ve hayasıyla, ibadetleriyle ne bileyim haram ve helalleriyle tanışmamışsa, devletin okullarında da, üniversite de dahil, aynı yoksunluk devam edip gitmişse, böyle bir hengamede erkeklerimizin bir çoğu da ifade ettiğiniz şekliyle "oynak" olacaktır. Niyyetlerinde var olan bir düşüncenin kısa bir zaman içersinde halledilmesini isteyeceklerdir sadece. Evlilik, nikahlı beraberlik, aile hayatı, aile birliği ve saadeti, çocuklar, o ortamın nafakasının temini gibi hususlar "CİDDİ CİDDİ" işlerdendir, oynak bir erkek ciddi mes'elelere yanaşabilir mi, yanaşsa da doğru ve dürüst sözlü olabilir mi mümkün müdür?
Burada şuna katılıyorum, meyleden değil de meyledilen olan kızlar bu bağlamda elbet erkeklerimizden biraz daha masum, doğru ve dürüstürler. Çünkü onlar, meyleden tarafın insanları değillerdir. Onlar bulmazlar, bulunurlar. Onlar aramazlar, aranırlar. Onlar talip etmezler, talip edilirler. Dolayısıyla bütün bu işlerin faili olan erkek laf cambazı da olmak durumunda, fiil ve eylem cambazı da olmak durumunda. Hal böyle olunca da erkekler kadınlardan biraz daha yekünü teşkil ediyor bu konularda. Buna katılıyorum.
Şundan korkmuyor değilim, ahlak, edep, haya üçgeninde doğruluğu ve dürüstlüğü şia edinmiş erkekler ve kızlar "istisna"ları teşekkül edenler olarak önümüze çıkıyor. Elbet kızlar olarak istisna dedikleriniz erkekleri seçeceksiniz, onları bulmak da çok az olunca sizler de, "En masum dedikleriniz anasının gözü" demek zorunda kalacaksınız ve bunu genele yayacaksınız.
Bir de şu vardır, erkekler anasının gözü olmuşlarsa, bunda kadınlarımızın payı yok mudur? İki de bir bana gelip, "Hocam, bize dini nikah yapar mısın?" diyen erkeklerin kolunda da başörtülü güzeller de var, yalnız değiller yani, burada "dini nikah" sadece kullanılmak için var, bundan yararlanılacak, kız da pas pas gibi ezilecek! Resmin dini nikahlı bir tecavüz ameliyesi. Hadi erkek, "oynak düşünüyor", peki bu kız ne düşünüyor, "ciddi düşünüyor!", insan da bu kadar saf olmaz diye düşünüyorum. Diyeceğim o ki, erkekler oynaklığı kendilerine sıfat edinmişse bunda kızlarımız da suçludur.
Allah yardımcımız olsun.

NOT: Erkek koluna tesettürlü bir kız takmış, "Hocam! Bize bir dini nikah patlat!" diyor. Resmen artık böyle cümleler kuruyorlar. Ben de: "Ne demek evlat! Patlatırız...! Sen iste yeter ki..!"
Devamında, "Basit sorularım var" diyorum:

Erkeğe:

"Babanın, annenin, kardeşlerinin ve yakın akrabalarının haberi var mı?"

Cevap:

"Yok hocam, çaktırma!"

Kıza aynı soruyu soruyorum ondan da aynı cevap.

Ben de:

"Çaktırmayın! Benden nikah yok!"

Yeni stil evlilik adaylarının ve imamların rajonu böyle.

İyi samimiyetlikler (ciddilikler)...

Ya da, iyi oynaklıklar...

Ve's'Selam...

nârvenur

Çalışkan Üye
Silver
Hilmi bey kızlar genelde saf temiz düşünüyor inanın...Bayanlar daha duygusal düşünüyor..İşin sevgi boyutunda oluyorlar..Hele de ailesinden fazla sevgi görmemişse..

Bir kaç istisna bunu değiştirmez...

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
699
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme