nişan atmanın günahı var mıdır?

baharyeli

Acemi Üye
Silver
1 yıllık flört döneminden sonra 1 yıl da nişanlı kaldım ve düğünüme 1 ay kala nişanlım beni ter etti.belli bir sebebi yok saçma sapan bahaneler üretti.problemlerimiz vardı fakat aşılmaacak düzeyde değildi.ayrıldığımız gün gelinlik alındı,elimi tuttu,eşyları aldık davetiyecilere gittik akşamına emin olmadığını s öyledi ailemi ve beni 1 hafta sürüncemede bıraktı.kendimi çok kötü hissettim çünki duygularımla oynandı,ister istemez ayruılırken beddua ettim.çünkü ayrılırken bana sahte davrandı ayrılmak istediğini söyleyemdiğinden beni 1 2 ay yıprattı soğutma politikası uyguladı..şuan hala kendimi toparlmaış diilim çünkü nişanlılık ne kaar tanışma evresş ol sa da bunun düğüne 1 ay kala yapılması bana çok koudu. Bu kişi benim ve ailemin hakkına girmişmidir?dini boyutu ne dir ve ben beddu ettim çok şuan tevbe etsem ne kadar geçerli olur?

El-Emin

Tecrübeli Üye
Administrator
Kıymetli kardeşim Allah sizlere sabr versin inşallah...
Öncelikle büyük geçmiş olsun.
Evlilik zor iştir şeytanın vesveseleri geldimi böyle olabiliyor. Çünkü iblis güzel bir yuva kurulmasını istemez bu yuzden gerek gelin adayına gerek damat adayına turlu turlu vesveseler verir.

Acaba bu kızı alsam mı almasam mı mutlu eder mi etmez mi, iyi mi ettim kötümü ettim şeklinde kararsız ve karamsar hareket ederler.
Bayanda aynı şeyi düşünür çoğu düşünmeyebilir. Acaba bu cocukla evlensem mi evlenmesem mi?

Nişanlılık dönemi tanışma evresidir. Aileler tanışır eşler tanışır. Nişan dönemi bu şekildedir.
Çocuk nişan ile karamsar kalmış bunu kendinizde kusur olarak görmeyin. Nikah önce gökte sonra yerde kıyılır. Demekki nasib değilmiş hayırlısı böyleymiş.

Kendinizi üzmeyiniz bunda da vardır bir hayr. Belki nasibinizde olan kişi sizi daha çok mutlu edecek.

Allah ne muradınız varsa versin.

Zamanında mantıklı karar almak en doğrusudur. Biraz değil baya bir olumsuz olmuş sizi anlayabiliyorum.
Üzülmenize değmez ve kendinizi hakikaten nasibinize saklayın.
Milyonlarca insan arasında inşallah sizi hak eden bir insanla yuva kurar ve mutlu olursunuz.
Bu mubarek Ramazan ayında en guzel dua olsa gerek....

bekkain

diyâr-ı gurbet
Süper Moeratör

Nişan, sadece bir evlenme vaadi ve nikâhın başlangıcıdır. Böyle bir vaadden dönmek İslâmî edebe aykırı olduğu için, ölüm ve sonradan zuhur eden bir hastalık gibi, haklı bir sebep yokken, ahdi bozmak doğru olmaz.Fakat sadece nişanlanmakla nikâh hükümleri terettüp etmediğinden, iki taraftan hiçbirisi, İslâm hukuku açısından sözünü yerine getirmek zorunda değildir. Çünkü nişanda, nikâhta bulunan icap ve kabul yoktur. Yani evlenecek eşler iki şahit huzurunda sözlü olarak nikâh akdini yapmış değillerdir.

İslâm hukuku, nişanlıları evlenmeye mecbur etmemiştir. Ancak meşrû bir sebep olmaksızın nişanı bozmak mekruh veya haram sayılmıştır. Nişanın bozulması halinde, daha önce mehir verilmiş ise, bunun iâdesi gerekir. Nişanlıların birbirlerine verdikleri hediyelere gelince... Bu konuda hîbeden dönme hükümleri uygulanarak, bunlar mevcutsa aynen iade edilir. Kullanılmış ve artık mevcut değilse birşey gerekmez. Şâfiîlere göre, hediyeler duruyorsa aynen, kullanılmış ve yokolmuşsa bedeli bakımından iade edilirler. Mâlikîlere göre ise, nişanlanma ve evlenme örf ve âdetin çok rol oynadığı bir saha olduğu için, hediyeler konusunda o beldenin örfüne uyulur. Örf kaidesi yoksa ve nişanı erkek bozmuş olursa, kadın verilen hediyeleri iâde etmek zorunda değildir.

Arda23

Acemi Üye
Silver
Nısan atmanın gunahı warmı. Hocam 1 yl flort ettm snra kızı ıstemeye gttık kzn aılesı bzm brakmamz ıcn çok waatlerde bulundu bızmde durumumuz ıyıdi kabul ettk nısanlandk kzn annesı hep kusur hep mana buluyodu kzn aılesnı bz uzaga gndrmyoruz dedi ben tamam dedm kzn memleketne yerlescektm ama durumumuz dgstı kötü oldu bz altnları braz ındrn dedk zar zor 40gr altn ıstmslerdı yaklask 40mlyarı gcyodu bde ıs kurcktm ben ıst dakı ısm braktm köye geldm clştm kzn annesı babası ayrlmamz ıcn elndn gelenı yapyolardı bz 1 yl nısanlı kaldk kzn aılesı nısanlmı oldurdu ayrldk ben herseye gögsümü germştm onun yaptgına bak ısmdn ettı benı hayallermı maf ettı beddu etmdım hayrlsı buymuş dedm ama hala ıcn yanıyo beddua etmemek ıcn zor dayanıyorum

Baharyeli kardeşim....eğer nişanlın sana vaatler vermiş ise yani ''seni çok seviyorum ve seninle evlenecem vb'' gibi sonra da nişandan dönerse elbette suçlu ve günahkar olur....Çünkü sözünden dönmüş ve sizi hayal kırıklığına uğratmıştır....Bu durumda %100 size karşı suçlu olur ve kul hakkına girmiş olur...Durumda sanırım böyledir...Çünkü 2 yıllık birliktelikte genellikle erkek tarafından bu sözler verilir karşı tarafa.....

Ama böyle değilde size karşı hiçbir söz vermemişse sadece bu 2 yıllık süreçte ''birbirimizi daha iyi tanırız ve sonrada kararımızı veririz'' demişse(niz) ve nikaha bir ay kalada olsa erkek nişandan dönmüşse burada size karşı bir suç işlemiş ve kul hakkına girmiş olmaz...Ve sizin karşı tarafa beddua etme hakkınızda olmaz....

Ama sizi yinede nişanlınız size sözlerde vermiş olsa ona beddua etmeyiniz....Bu 2 yıllık süreçte onunla inanıyorum ki çok güzel günler geçirmişsinizdir...Onu artık eski bir yakın arkadaş olarak kabul edip kısmet buymuş demeniz gerekir....Hatta ona hayırdua etmenizde çok güzel olur....Çünkü beddua etmek ehli sünnet bir müslümana yakışmıyan bir tavırdır.....Doğru değildir....Size tavsiyem kandinize belki onadan da daha hayırlı bir eş nasip etmesi için Rabbinize yalvarıp dua etmenizdir...en doğrusu bu olacaktır....Allaha emanet olun..Selametle

Nısan atmanın gunahı warmı. Hocam 1 yl flort ettm snra kızı ıstemeye gttık kzn aılesı bzm brakmamz ıcn çok waatlerde bulundu bızmde durumumuz ıyıdi kabul ettk nısanlandk kzn annesı hep kusur hep mana buluyodu kzn aılesnı bz uzaga gndrmyoruz dedi ben tamam dedm kzn memleketne yerlescektm ama durumumuz dgstı kötü oldu bz altnları braz ındrn dedk zar zor 40gr altn ıstmslerdı yaklask 40mlyarı gcyodu bde ıs kurcktm ben ıst dakı ısm braktm köye geldm clştm kzn annesı babası ayrlmamz ıcn elndn gelenı yapyolardı bz 1 yl nısanlı kaldk kzn aılesı nısanlmı oldurdu ayrldk ben herseye gögsümü germştm onun yaptgına bak ısmdn ettı benı hayallermı maf ettı beddu etmdım hayrlsı buymuş dedm ama hala ıcn yanıyo beddua etmemek ıcn zor dayanıyorum
ARDA23 eğer nişanlılık döneminde sözler ve vaatler verilmişse nişandan dönmek caiz olmaz ve söz verip dönen günahkar olur...Kul hakkına girmiş olur....Ama söz möz yok sadece birbirimizi tanıma süreci olarak düşünülmüşse o zaman nişandan dönmek caiz olur....kısaca mesele bu..tabiki ayrıntılarıda var ama burada girmeye gerek yok.....Selametle...

Arda23

Acemi Üye
Silver
Evet senınle bır ömür boyu olcm dedi ben ıst dakı ısmı braktm onun içn köyde duramadgm halde durdum sırf evlenelm yuwa kuralm dye bu kadar yapms oldugum emeğime karsı annesnın doldurusyla beni braktı bna nısanlm dyo gel bzm buraya ıs kur 2.3 ay calştr eger yaparsan evlenrz dye bnle dalga gectı sankı bna çok koydu Allah yanına brakmaz ınş benı derbeder ettı yemek yıyemyorum walla 3 kılo wermstm smdı daha wermsmdr kılo böyle sevgı yern dıbne batsn Allah yanına kar brakmaz ıns

S

Serşan tekim

Misafir
Kardeş olmayınca olmuyo beddua nedir ? İş kur demiştir sana kuramamışsındır seni sevmemiştir söz verdi die içine yatmayan adamlamı evlensin git başka kadın mı yok yakışırmı sana derbeder olmak ?