O Dünya ki

Tutaste

Tecrübeli Üye
Silver
Cenâb-ı Hak buyuruyor:

“Ey insanlar! Allah'ın vaadi gerçektir, sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve o aldatıcı (şeytan) da Allah hakkında sizi kandırmasın!” (Fâtır, 5)

Rasûlullah (sav) buyurdular:

“Ey benim ümmetim ve ashâbım! Güzel hayata kavuşan kimse, dünya kendisini terk etmeden önce o dünyayı terk edendir. Dünya kendini bir kimsesiz ya da bir misafir bilesin, hatta kendini ölü kabul edesin. Böylece âhiret azığını hazırlayasın.” (Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV/389, H. No: 4764)

Bir gün Hz. Ebû Bekir Sıddîk (ra) bal şerbeti istedi. İçerken şiddetle ağlamaya başladı. Ağlaması bitip sâkinleştikten sonra niçin ağladığı sorulduğunda şu cevabı verdi:

“Bir seferinde Rasûlullah’ı (sav) üzerinden bir şeyi uzaklaştırır gibi yaparken gördüm. Hâlbuki yanında hiç kimse yoktu. Başka bir zaman bunu kendisinden sordum. Dedim ki:

“Yâ Rasûlallah! Üzerinizden bir şey uzaklaştırıyordunuz, fakat ben bir şey göremedim.” Buyurdu ki:

“O dünya idi, bir şekle girip bana geldi. Onu reddedip dedim ki benden uzak dur! Giderken dönüp bana dedi ki: Sen benden kurtuldun, fakat senden sonra hiç kimse benden kurtulamaz.” (Bezzâr, Müsned, I/106, H. no: 44; Ebû Nuaym, Hilyetü’l-evliyâ, VI/164.) İşte şimdi ben onun için ağlıyorum, demiştir.” (Erzurumlu İbrahim Hakkı Hazretleri, Marifetname-2.Cilt, Erkam Yay.)

Her Güne Bir Esma-ül Hüsna (Allah’ın En Güzel İsimleri)

er-Reşîd:
Her varlığı, var ediş gayesine uygun bir biçimde hedefine ulaştıran, hiç kimseyle istişare etmeden işlerini yürüten, delil ve irşada ihtiyacı olmayan, işlerini nizam ve hikmetle yürüten ve hiçbir işi boş ve abes olmayan, kullarını doğru yola ileten demektir.

Kısa Günün Kârı

O dünya ki, “azın, azı” denecek kadar önemsizdir. Gaflet içerisinde dünyaya rağbet edersek, dizginleri bütünüyle onun yani dünyanın eline vermiş olduğumuz halde ömrümüzü tamamlarız. Hak teâlâya yöneliş ve ibadetlerimiz eksik kalır.

Konu başlatan Benzer konular Forum Cevap Tarih
Tutaste İbadet 0