• Teşrik tekbiri getirmeyi unutmayınız

Ölüye veya ölmek üzere olana kuran okutulur mu?

Messai

Acemi Üye
Silver
Ölüye ancak yıkandıktan sonra kuran okunabilir başında okumak caiz değildir cenabet sayılır ama başka bir odada okunabilir saygılarımla...

sahradeniz

Acemi Üye
Silver
Yasin-i şerif okuyun. Onda, on bereket vardır:
1- Aç okursa, doyar.
2- Çıplak, okursa, giyinir.
3- Bekâr okursa, evlenir.
4- Korkan okursa, emin olur.
5- Mahzun okursa, ferahlar.
6- Misafir okursa, seferde yardım görür.
7- Kayıp olan bulunur.
8- Hasta okursa, şifa bulur.
9- Ölü için okunursa, azabı hafifler,
10- Susayan okursa, suya kavuşur.(Deylemi)bu hadis şerifi demi inkar edeceksin....(Bir zaman gelir, beni yalanlayanlar çıkar. Bir hadis söylenince, “bunu bırak, Kur’andan söyle” derler.) [Ebu Ya’la]

(Bir zaman gelir, sünnetimi öldüren kimseler çıkacak. Allah bunlara lanet etsin!) [Deylemi]
(Sünnetimden yüz çeviren benden değildir.) [Müslim]

Mümin ölünce, geride kalan evladı, onun için dua ederse, o kişinin amel defterine sevap yazılır. Hadis-i şerifte buyuruldu ki:
(İnsan ölünce amel defteri kapanır. Ancak şu üçü bundan müstesnadır: Sadaka-i cariye, faydalı ilim ve kendisine dua eden salih evlat bırakan.) [Buhari]

Ölmüş ana-babası için ne iyilik yapılacağı sual edildiğinde, Peygamber efendimiz buyurdu ki:
(Onlar için dua ve istiğfar et!) (Hakim) Yine buyurdu ki:
(Sadaka veren kimse, sevabını müslüman ana-babasına da niyet ederse, verdiği sadakanın sevabı, onlara da gider, kendi sevabından da bir şey eksilmez.) [Taberani]

İmam-ı Ahmed bin Hanbel hazretleri, (Kabristana girince, Fatiha, Kul-euzüler ve İhlas suresini okuyup hediye edince, sevabı hepsine vasıl olur) buyurdu. Hadis-i şerifte de buyuruldu ki:
(Bir kimse, kabristandan geçerken, onbir kere ihlas suresi okuyup sevabını ölülere hediye ederse, ölü sayısınca sevaba kavuşur.) [Etfal-ül müslimin]

Görüldüğü gibi, ölü için, dua etmek, Kur'an-ı kerim okumak, sadaka vermek caiz ve gerekir. Sadece onlar için namaz kılınamaz ve oruç tutulamaz, fakat bunların sevapları bağışlanabilir. Dürer’deki hadis-i şerifte, (Bir kimse, başkasının yerine oruç tutamaz, namaz kılamaz; fakat onun orucu ve namazı için fakiri doyurur) buyuruldu. (Nesai)

Hidaye’de, (Oruç, namaz, sadaka ve diğer ibadetlerin sevabını başkalarına bağışlamak caizdir) ve Tatarhaniyye’de, (Sadaka veren kimse, sevabının bütün müminlere verilmesi için niyet ederse, kendi sevabından hiç azalmadan, bütün müminlere de sevabı erişir. Ehl-i sünnet mezhebi böyledir) buyuruldu. (Redd-ül-muhtar)
EHLİ ESER ALLAH SENİN GİBİLERİN ŞERRİNDEN BENİ VE MÜMİNLERİ MUHAFAZA ETSİN.......YUKARIDA BİR ORDAN BİR BURDAN ALINMIŞ AYETLERİ VS KARMAN ÇORMAN ETMİŞSİN HAK HADİSLERİ UYDURMA DİYOR ALİMLERE ÇAMUR ATIYORSUN...........ŞU KOPYALAYIP YAZDIKLARINI AKLIN BAŞINDA ACABA KENDİN OKUDUNMU.......SANA SON SÖZÜM BENİMLE MUHATAP OLMA ARKADAŞLAR SİZE TAVSİYEM BU ŞAHSI YAZDIKLARINI KAİLE ALMADAN ÖNCE İYİCE BİR ARAŞTIRIN DERİM....ALLAH KORUSUN BİLİYORSUNUZKİ......MÜSLÜMANLARIN AKILLARINI KARIŞTIRIP DİNLERİNİ ELLERİNDEN ALMAK İSTEYEN ÇOK GRUP HERYERDE HARIL HARIL ÇALILIYOR........AMAN AKILLI OLUN VE DİKKAT EDİN BENDEN SÖYLEMESİ....
.....VEHHABİSİN SANIRSAM......ALLAH SENİ DOĞRU YOLA HİDAYET ETSİN........

Yukaridaki arkadas kimi Allah'a havale ediyor bilemiyorum amma yanlis yapiyor...
Arkadas demis ki, hadislerde geciyor, ölmek üzere olan birine yasin okunur... Buna bizim itirazimiz olmaz... Olmaz ama isin icinde daha incelikler vardir...
Peygamberimiz'in döneminde arkadaslari vefat etmiyor muydu, Peygamberimiz ölmek üzere bulunan kac kisinin basina gitti de yasin okudu ya da onu davet ettiler de okudu...
Duyaniniz ve okuyaniniz var mi?
Ben okumadim...
Yine Peygamberimiz kabristanliklara da gittiginde hic bir sekilde Kur'an tilavet etmemis sadece dua etmislerdir...
Bizler de bunu söylüyoruz ama nasil da sert ifadelere bas vuruyorlar...
Peygamberimiz fiilen hic bir ölüye Kur'an tilavet etmemislerdir...

Ben biraz merakliyimdir...
Sizin de merakinizi gidereyim... Sahradeniz adli üye de bir zamanlar burada görevliydi...
Vahhabi diyerek beni Allah icin sevmedigini söylüyor... Yani o sözlerinin muhatabi benim...
Söylesin, o zaman da konustuk simdi de konusuyorum ve ayni seyleri söylüyorum...
Simdi nerelerde kendileri bilmiyorum...

Gelelim sadede...

Ölülere Kur'an tilavetiyle ilgili hadisler, "sekerat" halinde olanlar icindir... Yani ölmek üzere bulunanlar icindir...
Tabi ki bu hadislerin de Peygamberimiz'in fiili ekseninde tartisilmasi gerekir...
Cünkü sekerat halindeki birine en iyi Kur'an tilavet eden ve ettigi tilavetiyle de en büyük ecir kazandiracak kisi Sevgili Peygamberimiz'dir...
Kac kisi cagirmis evine Peygamberimiz'i...
Neyse buralara girmeyelim basinizi agritmayayim...
Bunu kabüllendik zaten...
Lakin, Sevgili Peygamberimiz'in kabristana gittigi, oralarda ne yaptigi, nasil davrandigi, nasil hareket ettigi, ne okudugu ve ne söyledigi ve zamani ne kadar tutmustur vs. konularda hadis kitaplarinda bolca malumat vardir...
Bu malumatlardan bir hadis olsun ki,
Peygamberimiz falan adli bir ölüye ya da kabirde bulunan birisine "Kuran tilavet etmistir..."
Asla bulamazsiniz...
Cünkü ölüye Kur'an mesaji degil dua vardir..
Kur'an okumak, bir anlamda Allah'in insanlara mesajini duyurmaktir... Ama ölen icin Allah'in mesajini bir anlami yoktur..
Söyle, teblig acisindan, yerine getire acisindan.. Mükellef degildir yani...
Dolayisiyla da sevgili peygamberimiz kabirlerde hep dua eden olmustur..

Simdi ben olani ifade ediyorum, nasil Vahhabi oluyorum, nasil sapik oluyorum bilen varsa bana anlatsin...

Gecelim..

Alimlerimiz de bu durumu bildiklerinden, soru soranlara zaten söyle cevap vermislerdir...

Kur'an okumakla sevap aliyorsunuz... Insallah sevaplariniz da onlara yansir...

Bu isler atip tutmakla olacak seyler degil ki...

2000 ile 2006 yillarinda hacdaydim ben... Iki defa nasip olduu...

2000 yilindaki hacda basima söyle bir hadise geldi..
Imam-i sugra olan biri Kabe'nin icersinde olmasina ragmen imama uymuyor uyasa bile kabül olmaz diyerek namazi yeniden kiliyor...
Dedim neden böyle yapiyorsun...
Bu imamlar Vahhabi dedi...
Ben de güldüm..
Neden gülüyorsun dedi, ben de hic saklamadim,
Cahilligine dedim...
Bana dedim anlatir misin,
Vahhabi nedir ne degildir, bileyim ki ben de senin gibi davranayim...
Vahhabi hakkinda iki cümlecigi yan yana koyamadi...
Iste bu atalar dini, hocalar dini, agabeyler dini ve anlayisi böyle bir sey...
Eskiden diyordum ki aklimin 100'de 50'sini veririm..
Simdi ise öyle demiyorum...
Aklimin 100'de 100'de benim, byeeeeeeeeeee.....

Allah bizi Kur'an'dan ve Sahih Sünnt'ten ayirmasin...

nârvenur

Çalışkan Üye
Silver
Bu konu ihitlaflı olmak üzere çoğunluk görüş(ehl-i sünnet) okunabileceği üzerine..
Bir duadır..Ölen yakınları için..Onlara hedilyeri ancak böyledir.
.Ölen bir yakını için zaten duygusal bir anında olan kişiye ''olmaz;okumayın'' demem ben şahsen..
Ben çok zaman önce yaptığım araştırma sonucu okunabileceği görüşünü kabul ediyorum..
Babama; abime hediyem ancak böyle..
Allah'a dua ediyorum;sen onların ruhlarına kabul et diye..

Narvenur Adli Üye'ye...

Benim ifade etmeye calistigim hususla sizin ifadeleriniz farkli... Mes'ele o degil ki...
Ben sizler icin söylemiyorum... Müslümanlar dün birbirlerine selam vermiyordur cemaz bazinda.... Bugün de bir takim cemeat liderlerien, hocaefedilere ziyade yükleniyor ve yok bid'atciymis, yok sapikmis, yok ehl-i sünne düsmaniymis...
Kusura bakmayiniz ama bu kavgalarin birinci etkeni, birbirlerini dinlememeleri, anlamamalaridir...
Siz demissiniz ki, ehl-i sünne'ye göre olur... Olmaz diyen oldu mu..?
Hayati, yasami, yasantisi, ahlaki, hayasi, edebi ve her seyi Kur'an olan Peygamberimiz gerek Mekke'de ve gerekse Medine'de ve gerekse Uhut'ta kabristanliklari müdavim ziyaret eden olmus ve hic birinde de Kur'an tilavet eden olmamistir...
Ehl-i sünne'nin alimleri bunu senden de benden de iyi biliyorlar, onlar da zaten, Kur'an okumanin sevabindan onlar da müstefit olurlar demislerdir...
Benim demek istedigim Kur'an okunur mu okunmaz mi mes'elesi degil,
Oku ama hic bir sekilde Peygamber'in Kur'an tilavet etmedigini de bil, ögren ve bundan da haberin olsun ki yarin birisiyle niza yapacakken "Peygamber de okumustu" gibi O'nun adina, yalan ve hezeyan savurma... Siz yapmiyorsunuz bunu size söylemiyorum, Peygamber Kur'an okudugunu sanip saga sola camur atan "echel"lere ifade ediyorum...
En üzüldügüm nokta dediginizin benim tarafimdan anlasilmamasi, benim dedigimin de sizin tarafinizdan anlasilamamasidir...
Iste müslümanlarin kavgalarinin birinci etkeni budur...
Lütfen ne dedigimiz anlasilsin...
Ben de Kur'an tilavet ettim.. Zaman zaman da ediyorum...
Lakin, ziyade dua etmeye calisiyorum...
Rabb'im ölenlerimize rahmet eyle...
Ölenlerimizi bagisla...Günahlarini, kusurlarini affeyle... Makamlarini ve mevkilerini cennet eyle... Peygamberimizin özel duasina kendilerini nail eyle... Kabirlerini cennet bahcelerinden bir bahce eyle vs...
Bu kadar... Peygamberimiz'in bu husustaki duasi da 3, 4 cümlecik....
Siz Kur'an tilavet ediniz... Alimlerimiz de insallah okunan Kur'an'in sevabindan istifade ederler demislerdir... Benim bunlarla bir problemim yok...
Ama sunu da biliyorum ki Allah'in Rasülü hayatinda bir kerecik olsun ölenler icin Kur'an tilavet eden olmamislardir...
Bu da bilinsin insallah....
Benim demek istedigim husus budur...

Zaten müctehid ülemaya Peygamberimiz'in fiili durumu hatirlatilmis ve akabinde soru sorulmustur... Müctehitlerimiz de zikrettiginiz mes'eleyi ölülere sevabi dokunan diger mes'elelere "kiyas" yapmislar ve Kur'an okumanin sevabindan ölülerin de yararlanacagi ifade edilmistir... Yani dogru yapiyorsunuz... Güzel... Allah kabül etsin... Ben bir de Peygamberimiz'in fiili cenahindan durum nedir ne degildir sizlere onu ifade ediyorum... Dogru yapiyorsunuz ülemanin fetvasina göre... Problem yoktur... Allahü Teala Kur'an tilavetlerinizi ve dualarinizi kabül buyursun...