Princin Faydaları

P

Princin Faydaları

Misafir
#1
Peygamberimiz (S.A.V) pirinci şu sözleriyle övmüştür:“Pirinç, içinde hastalık unsuru bulunmayan tam bir şifadır.” (Şifa Demetleri).

“Dünya yemeklerinin büyüğü, esası ve güzeli pirinçle ettir.”

Gerçekten pirinç oldukça değerli bir gıdadır. Ve pilavı da sofralarımızın vazgeçilmez yemeğidir. 100 gram pirinç 355 kalori verir. Yani bu besin maddesi enerji kaynağıdır.

100 gram pirinçte, 13 gram su, 7.4 gram protein, 1.9 gram yağ, 76.8 gram karbonhidrat, bol miktarda çeşitli mineraller (kalsiyum, fosfor, demir gibi) yine bol vitaminler (B1, B2,nikotinik asit) bulunur.Pirinç buğdaydan sonra en besleyici gıdadır. İshali durdurur.Pirincin faydaları Tansiyonu düşürür. Tansiyonu olanlar ekmek yerine günde 200-300 gram pirinci tuzsuz lapa veya çorba şekline yemelidir.Böbreği rahatsız olup, üresi yüksek olanlar da pirinç lapası veya çorbası yerlerse faydalanırlar. Üre üzerine düşürücü tesiri vardır.İshallerde, bilhassa çocuklarda havuçla birlikte pişirilmiş pirinç lapası çok fayda verir, çabuk iyileşmeyi sağlar.Pirincin hak ettiği yer boşuna değildir. O gerçekten yiyenlere tam bir şifadır.
 

Benzer konular

Ziyaretçilerden Sorular

Cevaplar
8
Görüntüleme
291
2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
1,149
Ayşe Hatun