sen bir kizini vermezsin de....

Z

zynpp

Misafir
#1
Kufe'de bir adam üçüncü Halife Hz. Osman için "Yahudiymis" diye tutturmustu. Herkes bunun asilsiz olduGunu, imkansiz olduGunu söylüyor ama adam bir türlü ikna olmuyordu. Bu konu Imam-i Azam'a da duyuruldu. "Adami bu saçma inancindan kimse caydiramadi, sununla bir de siz görüsseniz" dendi. "Hay hay" dedi Imam-i Azam, bir aksam bu kiza dünürlüGe diye adamin evine gitti. Dereden tepeden konustuktan sonra sözü esasa getirdi:

- Biz Allah'in emri, Peygamberin kavliyle kizina dünür geldik.

- Kime istiyorsunuz kizimi, öGrenebilir miyim?

- Kizini istediGimiz kimse son derece ahlâkli, dürüst çok zengin ve alabildiGine cömert, Kur'an'i ezbere biliyor ve sürekli okuyor... (Bunlarin hepsi Hz. Osman'in nitelikleri)

Adam sözünü kesti:

- Yeter, bunlardan bir tanesi bile kizimi vermek için yeterli meziyettir.

- Ama bu damat adayinin bir kusuru var, kendisi Yahudi.

-Adam parladi:

- Nasil olur, benim kizimi bir Yahudiye istersiniz?

Imam-i Azam için artik tasi gediGine koymanin zamani gelmisti:

- Sen bir kizini yahudiye vermezsin de Hz. Peygamber iki kizini birden bir Yahudiye nasil verir? deyince adamin artik bir inat ve itiraza mecali kalmadi, bilinen gerçeGi kabul etti.

(Hz. Osman peygamberimizin damadiydi, önce bir kiziyla evlenmis, o ölünce diGer bir kiziyla evlenmisti. Bunun için Hz. Osman'a "Zi'nNureyn'' (Iki nur sahibi) denmistir.)
 

Benzer konular

la-tahzen

Acemi Üye
Silver
#2
alim lerin böylesine hazir cevapla bütün sorularin önünü kestiren böyle cevaplarina hayranim böyle bir meziyete çok azda olsa sahip olmak istemisimdir.onlar yildiz bunun farkindayim.
 

Ziyaretçilerden Sorular

2
  • Cevaplanmamış Konu
Cevaplar
1
Görüntüleme
136
Ayşe Hatun
Cevaplar
0
Görüntüleme
2,226