• Teşrik tekbiri getirmeyi unutmayınız

sizce aşk evliliğimi yoksa mantık evliliğimi önemlidir?

sizce aşk evliliğimi yoksa mantık evliliğimi önemlidir?

• aşk evliliği

Kullanılan: 11 50.0%
  • mantık evliliği

Kullanılan: 11 50.0%

• Kullanılan toplam oy
    22
  • Anket kapatılmış .
mantığınızın uygun bulduğu insana zamanla aşık oluyorsunuz zaten.aşktanda öte bir sevgi, saygı, bağlılık oluşuyor.bu görüş bilakis tecrübeyle sabittir:)).ama salt aşık olduğunuzda gözünüz körleşip,mantığınız devreden çıkıyor ki bu da ileriki yıllar için sorun teşkil edebiliyor.herşeyin hayırlısını istemek ve Yaradana tevekkül etmek gerekiyor.

fanisin

Acemi Üye
Silver
Bence Mantık evliliği inanın mantıklı düşünüldüğünde kafaların düşüncelerin fikirlerin inançların uyuştuğu yerde sevgi oluşur.Diyelim Çok güzel bir kıza kaptırdık gönlümüzü ? Ve sadece güzelliğiyle ön planda yani herşeyi farklı görüşleri inaçları zayıf fikirleri farklı ve evlendik bu evlilikten ne hayır gelir hangi aşk ortada kalır olan aşk yok olmazmı o aşık olduğum güzellikmi huzur verecek ? Yani anlatmak istediğim Güzellikler geçicidir herşey göründüğü kadar güzel çıkmıyor aynanın bide diğer tarafı var .
Ama Bu demek değildirki ? aşık olduğun insanla mutlu olmıcaksın elbette olunur anlaşabildiğin herşeyiyle uyuştuğun bir insanla neden mutlu olunmaz elbette olunur .
Diğer arkadaşların dediği gibi mantığın ve aşkın birleştiği yerde bencede mutlu bir evlilik olur ve özellikle şunu eklemeden geçemicem mantık çoğu yerde sevgiyi aşkı yaratır ...

kesinlikle katiliyorum:):)

heppimizin bir gayesi vardir elbet. evlilikle ilgili düsüncemizide rabbim süphesiz biliyor. hayirlimi istiyorum?? yada hayirli olmadigini bile bile israrla yinemi isterim??

iste bazi asklar insani kör eder israrla yine isteriz onu,mantigini hic düsünmeden isteriz.

Ama biz bir kisiyi onda olan o temiz özelliklerine sevdaliysak ve karsi taraftanda öyle bir sevgi olusuyorsa,neden olmasin.Buda mantik oluyor ama ilk hoslanmadir askada sürüklüyor yanii:)) yanlismiyim:rolleyes:

salihanurr

Acemi Üye
Silver
düşüncelerim kesinlikle bireyseldir.
tabikide aşk evliliği.....
aşk birdenbire aniden olan birşey değil kanımca.aşkın ilk başı beğenidir, takdir etmedir,daha sonra bu duygu gelişir,büyür ve son hali olan aşk a geçiş yapar.ben ilk başta yani aşkın ilk filizlenmesi olan 'beğeni ve takdiri' zaten kendi mantığıma uygun olduğu için beğeniyorum takdir ediyorumdur.karşıdaki kişinin benimde mantığıma uygun şeyleri yapmasıyla bu beğeni ve takdirlik durum ilerliyor ve artık ikinizinde mantığına uygun bir çok ortak noktanız olduğunu ve bir durum karşısında ikinizinde aynı tepkiyi verdiğinizi görüyorsunuz. bundan sonrası aşk oluyor işte....aşık olduğunuz insanla evlendikten sonrada bunun yerini sevgi,saygı alıyor.
sırf mantığıma uyuyor diyede kalbimde kıpırtı olmamdan bir insanla aynı yeri bir ömür paylaşamam.demem o ki zaten benim aşkım(buna ilk başta aşk denilmez)mantığıma uygun olduğu için başlamıştır.:))

allah herkesin gönlüne göre versin.